Washington zakázal dodávat zboží z USA čínskému výrobci čipů

Vláda Spojených států zakázala dodávat americké součástky, software a další zboží čínskému výrobci čipů Fujian Jinhua Integrated Circuit. Podle vlády existuje vážné nebezpečí, že se čínský podnik zapojí do aktivit, které jsou "v rozporu s národními zájmy Spojených států". Uvedla to agentura Reuters.
Washington se obává, že nové výrobní kapacity čínského podniku pro výrobu paměťových čipů ohrozí životaschopnost amerických dodavatelů takovýchto čipů pro vojenské systémy.
Embargo na dodávky amerického zboží společnosti Fujian Jinhua Integrated Circuit pravděpodobně posílí napětí mezi Pekingem a Washingtonem, protože firma stojí v centru čínského programu na rozvoj nových odvětví zaměřených na špičkové technologie.
Podobný zákaz dodávek amerického zboží letos téměř dohnal k bankrotu čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE. Ten si nakonec zajistil obnovení dodávek z USA, když se dohodl na zaplacení pokuty jedné miliardy dolarů a splnění dalších podmínek stanovených Spojenými státy. Embargo na ZTE bylo vydáno v polovině dubna v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR.
Spojené státy a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů. Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování s USA. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.
Americký výrobce čipů Micron Technology koncem loňského roku obvinil firmu Fujian Jinhua a tchajwanskou společnost United Microelectronics (UMC), že mu ukradly plány čipů. Touto kauzou se stále zabývá soud v Kalifornii, upozorňuje Reuters.
Americký ministr obchodu Wilbur Ross v pondělí uvedl, že čínská továrna firmy Fujian Jinhua zřejmě těží z technologií pocházejících z USA a že by mohla ohrozit dlouhodobou životaschopnost amerických výrobců čipů. Embargo podle ministra "sníží schopnost čínského podniku ohrozit dodavatelský řetězec zajišťující součástky nezbytné pro naše vojenské systémy".
Zdroj: ČTK