Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord

Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,58 miliardy eur, za rok 2017 činil 4,35 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 1,91 miliardy eur z 1,85 miliardy eur. Čistý zisk z finančních operací se naopak snížil na 193,7 milionu eur z 210,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v loňském roce stouply z 6,67 miliardy eur na 6,92 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 4,16 miliardy eur na 4,18 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 2,51 miliardy eur na 2,73 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla z 2,4 % na 2,3 %.

"Celoroční zisk, který se zvýšil o více než třetinu na bezmála 1,8 miliardy eur, je nejlepším v naší historii a rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, v nichž jsme dnes aktivní," uvedl ve výsledkové zprávě šéf Erste Group Bank Andreas Treichl.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 139,5 miliardy eur na 149,3 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 151 miliard eur na 162,6 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně ze 4 % na 3,2 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prosince 91,8 %, na konci prosince 2017 byl 92,4 %. Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci čtvrtého čtvrtletí 13,5 %, na konci prosince 2017 byla 13,4 %.

Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku Erste vykázala čistý úrokový výnos 1,21 miliardy eur (4Q2017: 1,12 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 477,7 milionu eur (4Q2017: 489,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 78,3 milionu eur (4Q2017: 59,1 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 1,82 miliardy eur (4Q2017: 1,73 miliardy eur). Provozní výnosy činily 1,08 miliardy eur (4Q2017: 1,14 miliardy eur). Provozní zisk byl 740,6 milionu eur (4Q2017: 587,5 milionu eur) a čistý zisk 565,2 milionu eur (4Q2017: 328,6 milionu eur).

Výhled pro rok 2019: RoTE nad 11 % a růst výnosů rychlejší než růst nákladů

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste uvedlo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 15,2 %. Výnosy skupiny by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (10-20 bazických bodů). Výsledek v Rumunsku negativně ovlivní zavedení bankovní daně, jejíž sazbu Erste očekává do 20 %.

"Detaily výsledků hospodaření za loňské čtvrté čtvrtletí korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém vedení očekává RoTE minimálně na úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 a 6 % a náklady na riziko 10-20 bazických bodů. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat. Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodaření a návrh dividendy už na konci ledna, z tohoto důvodu nyní výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled vedení Erste je spíše konzervativnější," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Z našeho pohledu zveřejněná čísla ani výhled pro tento rok nepřinesly žádné výraznější překvapení a jsou v souladu s našimi projekcemi, které počítají s pokračujícím růstem provozního zisku. Ačkoli by výhled mohl znamenat pro investory určité uklidnění, nejistota ohledně bankovní daně v Rumunsku bude jakýkoli pohyb akcií vzhůru výrazně brzdit," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru k výsledkům management Erste uvedl, že konečná podoba bankovní daně v Rumunsku by neměla být tak negativní, jak naznačoval původní návrh. Dividenda za rok 2019 by měla být vyšší, než podíl ze zisku z loňského roku v navrhované výši 1,40 eura na akcii. Výhled managementu počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb ČNB.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prosince jich měla 4,63 milionu.

Česká spořitelna vydělala 15,4 miliardy Kč

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 5,1 % na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o 9,3 % na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Čistý úrokový výnos za loňský rok byl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 % více než o rok dříve. "Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složku provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou," uvedla spořitelna.

I přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže klesla z 2,58 % na 2,17 %. Důvodem byly vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o 3 % na 8,5 miliardy Kč. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což bylo důsledkem rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 21,4 % na 2,2 miliardy Kč. "Výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí a z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v prvním čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB," napsala banka.

Objem úvěrů loni České spořitelně vzrostl o 8,5 % na 706,8 miliardy Kč. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. "Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 %, stejným tempem vzrostly rovněž úvěry velkým korporátním klientům," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky banky vůči klientům se zvýšily o 8,1 % na 954,4 miliardy Kč.

Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
19. 1. 2021 23:00
VE STŘEDU V 9.30 ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat