Elektronickou evidenci tržeb na Slovensku zavedla většina firem

Dva týdny před skončením přechodného období pro zavedení plnohodnotné elektronické evidence tržeb (EET) na Slovensku, takzvané eKasy, se výrazná většina podnikatelů do systému zapojila. Novinářům to v úterý řekl slovenský ministr financí Ladislav Kamenický. Od opatření si vláda slibuje potírání daňových úniků. Česká republika zavedla obdobný systém EET v roce 2016.
Plnohodnotná elektronická evidence hotovostních tržeb, na jejímž základě jsou pokladny napojeny na systém Finanční správy, je na Slovensku od letošního dubna povinná pro začínající podnikatele a pro nové pokladny. Ostatní firmy měly eKasu podle původního plánu zavést nejpozději do konce letošního června. Parlament ale změnou zákona rozhodl, že úřady nebudou do konce roku ukládat pokuty, pokud tak podnikatelé neučiní. Důvodem byla skutečnost, že všechny firmy by na nový systém nestihly včas přestoupit.
"Celkově očekáváme kolem 204.000 subjektů, které by se měly zapojit do tohoto projektu. Z hlediska zapojení je to (nyní) 170 000 subjektů, což je kolem 83 procent. Když to dokázaly velké řetězce, tak by to měli dokázat všichni podnikatelé," řekl Kamenický. Dodal, že dodavatelé eKasy mají dostatek kapacit pro své klienty, kteří musejí přestoupit na EET.
V případě, že podnikatelé nebudou od začátku příštího roku evidovat hotovostní tržby v rámci eKasy, hrozí jim pokuta nebo až odebrání povolení k podnikání.
Podnikatelé na Slovensku až na výjimky už léta musejí evidovat tržby v hotovosti v registračních pokladnách, které ale dříve nebyly na systém Finanční správy napojeny on-line a údaje ukládaly jen do paměti. Daňoví kontroloři na Slovensku v minulosti odhalili více případů manipulace s technickým vybavením pokladen, jejichž cílem bylo snižovat vykázané tržby podnikatelů a následně i daní. Právě takovým podvodům by měl systém eKasa zabránit.
Zdroj: ČTK
Aktuality
