Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí dosáhla čistého zisku 567 milionů eur, první pololetí pro ni bylo rekordní

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 567 milionů eur. Potvrdila tak své předchozí oznámení z poloviny července, ve kterém uvedla, že čeká za druhý kvartál zisk zhruba 560 milionů eur. Před rokem banka hospodařila ve stejném období s čistým ziskem 261,4 milionu eur a za letošní první čtvrtletí vykázala výsledek 274,7 milionu eur. Za celé první pololetí Erste vykázala nárůst čistého zisku o více než 70 % na 841,7 milionu eur, což je nejlepší pololetní výsledek v její historii. Tuzemské České spořitelně se ve druhém čtvrtletí zisk zvýšil o třetinu na třetinu na 4,86 miliardy korun.

Čistý úrokový příjem banky klesl na 1,1 miliardy eur z 1,11 miliardy eur v loňském druhém čtvrtletí. Čistý příjem z poplatků a provizí činil za druhý kvartál 441,8 milionu eur, loni to bylo 456,3 milionu eur, a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou dosáhl 64 milionů eur po 64,1 milionu eur v loňském druhém kvartálu.

Čistý zisk Erste, který se zvýšil na 567 milionů eur z 261,4 milionu eur před rokem, byl pozitivně ovlivněn rozpuštěním rezerv a opravných položek ve výši 30 milionů eur (zejména v Rumunsku a v Maďarsku) a zaúčtováním kompenzace za podíl v kartové společnosti Visa Europe.

Celkové provozní příjmy Erste se ve druhém čtvrtletí meziročně snížily na 1,69 miliardy eur z 1,71 miliardy eur, zatímco provozní náklady se skupině zvýšily na 971,5 milionu eur z 948,7 milionu eur. Na úrovní provozního výsledku společnost vykázala zisk 715,8 milionu eur, před rokem to bylo 761,6 milionu eur a v předchozím čtvrtletí 620,5 milionu eur.

Bilanční suma Erste vzrostla v druhém kvartálu na 204,51 miliardy eur z loňských 197,53 miliardy eur. Bance se mírně zvýšily úvěry a jiné pohledávky za klienty (ze 123,5 miliardy eur na 127,41 miliardy eur).

Poměr úvěrů ke vkladům ve druhém čtvrtletí mezikvartálně klesl o 0,8 procentního bodu na 97,7 % a meziročně se snížil o 1,5 procentního bodu. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se meziročně zvýšil na 13,3 % z 11,6 %, v prvním kvartálu dosahoval 12,1 %.

"S potěšením oznamujeme, že jsme se ziskem přesahujícím 800 milionů eur dosáhli nejlepšího pololetního výsledku v historii společnosti," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel Erste Andreas Treichl. Poukázal rovněž na výrazný pokles objemu rizikových úvěrů. Zároveň však upozornil na negativní důsledky nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky.

Erste očekává, že růst reálného hrubého domácího produktu na všech hlavních trzích ve střední a východní Evropě, včetně Rakouska, se letos bude pohybovat v rozmezí od 1,4 do 4,1 %. Podporovat by ho měla hlavně silná domácí poptávka.

"Management vylepšil svůj výhled pro letošní ROTE (return on tangible equity) nad 12 %, před čtvrt rokem čekal 10-11 %. To je dáno především prodejem podílu ve Visa Europe (139 milionů eur) a rozpuštěním části opravných položek (30 milionů eur). Zprávu vnímáme mírně pozitivně, cena akcií by měla reagovat růstem," okomentoval výsledky Erste analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Struktura výsledků byla víceméně bez překvapení, oproti našim odhadům byly vyšší jen ostatní výnosy. Úrokové výnosy klesají v posledních několika kvartálech již jen mírně (do 1 % za rok), což je důsledek kombinace pozvolného růstu úvěrů a mírného poklesu čisté úrokové marže. Marže za celé první pololetí dosáhla 2,54 % (2,58 % v 1H2015). Za růstem provozních nákladů stojí především růst mezd. Opravné položky podle očekávání dosáhly kladné hodnoty v důsledku zlepšení kvality portfolia na všech trzích a rozpouštění dříve vytvořených rezerv. Poměr nesplácených úvěrů dále výrazně klesl na 5,8 % (6,7 % v 1Q2016). Pozitivní je další růst kapitálové přiměřenosti," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky. "Vzhledem k dříve zveřejněnému předběžnému výsledku a zvýšení celoročního výhledu neočekáváme výraznější reakci na oznámená čísla. Ta potvrdila pokračování pozitivních trendů (stabilizaci marží, obnovující se růst úvěrů, růst kapitalizace a zlepšování kvality portfolia). Na druhou stranu se bance stále nedaří úplně zastavit pokračující pokles provozních výnosů a provozního zisku, který trvá již šestým rokem v řadě."

Zisk České spořitelny ve čtvrtletí vyskočil o třetinu

České spořitelně stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk proti stejnému období v loňském roce o třetinu na 4,86 miliardy korun. Kladně se na tom podepsal růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe. Za celé první pololetí vykázala Česká spořitelna nárůst čistého zisku o 12,5 % na 8,2 miliardy Kč.

Provozní zisk České spořitelně vzrostl na 5,13 miliardy Kč z 4,95 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem se snížil z 6,5 miliardy Kč na 6,4 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí klesl z 2,6 miliardy Kč na 2,36 miliardy Kč, zatímco čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou stoupl z 245 milionů Kč na 604 milionů Kč. Výnosy z pronájmu České spořitelně ve druhém čtvrtletí meziročně klesly z 209 milionů Kč na 127 milionů Kč.

Spořitelně v prvním pololetí přibyly poskytnuté úvěry ve všech klíčových segmentech. Hlavním tahounem růstu byly podle Tomáše Salomona, předsedy představenstva ČS, zejména nové hypoteční úvěry, jejichž objem v pololetí přesáhl 25 miliard korun. To znamená historicky nejsilnější první polovinu roku, uvedl Salomon.

Bilanční suma ČS se k 30. červnu poprvé v historii dostala přes hranici jednoho bilionu korun. Meziročně se zvýšila o 12,3 % na 1,04 bilionu Kč.

Výsledky České spořitelny pro Investiční web okomentoval finanční ředitel banky Wolfgang Schopf.

Proti loňskému prvnímu pololetí se změnila struktura aktiv - zvýšil se objem poskytnutých klientských úvěrů a objem vkladů uložených u ČNB, snížil se objem realizovatelných finančních aktiv. Na pasivní straně bilance stouply klientské vklady, mezibankovní vklady a objem vlastního kapitálu. Nižší byla i velikost vlastních emitovaných cenných papírů.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 České spořitelny byl k 30. červnu 19,2 %, meziročně se tak nezměnil. Na konci roku 2015 činil 21,2 %.

Kapitálový poměr Tier 1+2 vzrostl k 30. červnu meziročně o 0,4 procentního bodu na 19,6 %, na konci loňského roku byl 21,3 %. K jeho snížení došlo vlivem vyšší rizikové expozice v oblasti úvěrového rizika způsobené silným růstem korporátního úvěrového portfolia banky.

Česká republika byla ve druhém čtvrtletí nejziskovějším trhem celé skupiny (čistý zisk 172 milionů eur). Druhé v pořadí bylo Maďarsko, které se přehouplo ze ztráty 19 milionů eur do zisku 101 milionů eur, Rakousko (94 milionů eur) a Slovensko (88 milionů eur). Výsledek na rakouském trhu byl pozitivně ovlivněn příspěvkem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe a rozpuštěním rezerv a opravných položek.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat