Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden přišly o necelá 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v negativním pásmu, když se na ně přelil negativní sentiment z Wall Street. Investoři se soustředili zejména na statistiku z amerického trhu práce.
Regionální index STOXX Europe 600 oslabil o 0,86 % na 376,41 bodu, za celý týden ztratil 1,77 %. Britský FTSE 100 klesl o 1,35 % na 7 318,54 bodu (týden: -2,55 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,95 % na 5 359,36 bodu (týden: -2,44 %) a německý DAX se snížil o 1,08 % na 12 111,7 bodu (týden: -1,1 %).
Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, jenž přišel zhruba o 2,5 % kvůli rostoucím obavám z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Důvodem byla čtvrteční slova amerického viceprezidenta Mikea Pence, podle kterého se Čína snaží oslabit administrativu Donalda Trumpa. O více než 4 % se proto propadly akcie těžařských gigantů Antofagasta, Anglo American a Rio Tinto.
Nejvyšší ztrátu zaznamenala dánská největší bankovní společnost Danske Bank, jejíž akcie ztratily více než 6 % poté, co na ně snížila doporučení švýcarská Credit Suisse. Ze stupně "outperform" byl rating snížen na "neutral".
Mírně také klesly akcie britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever, jenž v pátek oznámil, že zrušil plán na přesun z Británie do Nizozemska.
Evropské akcie (5. října 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasoval na zasedání bankovní rady ČNB ve středu 26. září pouze člen bankovní rady Oldřich Dědek. Rada tehdy zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, hlasovalo pro to šest centrálních bankéřů. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB.
- Nezaměstnanost v září klesla na tři procenta ze srpnových 3,1 procenta, shodují se analytici. Za poklesem nezaměstnanosti jsou pravidelné sezónní faktory související s vyšší aktivitou na pracovním trhu po letních měsících. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za září v pondělí 8. října.
- Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zmírnil ze 7,7 procenta na konci března na 7,5 procenta. V rámci zemí Evropské unie byl sedmý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU se ceny zvýšily o 4,3 procenta. Podle některých tuzemských odborníků však především ve velkých českých městech dosáhly ceny nemovitostí tak vysoké úrovně, za kterou již lidé nejsou ochotni tyto nemovitosti kupovat.
- Německá vláda výrazně sníží výhled růstu ekonomiky na letošní rok, a to na 1,7 až 1,8 procenta z 2,3 procenta předpovídaných v dubnu. Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na německé vládní zdroje. Oficiálně mají být data zveřejněna příští týden ve čtvrtek. Revize předpovědi na příští rok je méně razantní, tu vláda podle zdrojů sníží z 2,1 na 2 procenta.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v září zhoršily. Index PMI klesl na 53,4 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od listopadu 2016, uvedla v pondělí společnost IHS Markit.
- Přebytek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy korun ze srpnových 14,8 miliardy korun. Loni v září vykázal státní rozpočet přebytek 17,4 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
- Schodek státního rozpočtu Slovenska za první tři čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 44 procent na 609,5 milionu eur. Rozpočtové příjmy státu se proti loňsku zvyšovaly rychleji než výdaje.
- Škoda Auto už letos vyrobila téměř jeden milion aut. Miliontý vůz opustí brány automobilky v příštích dnech, což je dříve než v předchozích letech. Na prezentaci před zahájením pařížského autosalonu to uvedl předseda představenstva Bernhard Maier.
- Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zpomalil na 2,4 procenta z 4,1 procenta v 1. čtvrtletí. Zpřesněný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Tempo růstu HDP zůstalo v případě druhého čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v 1. čtvrtletí. Mezičtvrtletně rostl hrubý domácí produkt o 0,7 procenta.
- Členem nejvyššího orgánu České národní banky, bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to v úterý uvedl deník Lidové noviny. Michl podle deníku asi nahradí viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který spolu s viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem z funkce odejde koncem listopadu. Členy vedení ČNB jmenuje prezident. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani Michl LN informaci nepotvrdili.
- Ministři financí zemí Evropské unie se v úterý shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš. Ten v reakci na Twitteru uvedl, že Česko ukázalo, že v unii umí prosadit svou prioritu i proti vůli Evropské komise a některých členských zemí.
- Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi nejhorší. Nový byt vyjde na 11,3 průměrného ročního platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte. Porovnává v ní údaje ze 12 evropských zemí z loňského roku. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Belgičané, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží 3,7 ročního platu.
- Italská vláda hodlá od roku 2020 snižovat rozpočtový deficit. Uvedl to ve středu italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria. Rozpočtové plány Říma totiž vyvolaly obavy investorů a kritiku ze strany představitelů ostatních členských zemí Evropské unie.
- Největší maloobchodní síť supermarketů v Bělorusku Eurotorg chystá primární nabídku akcií na londýnské burze. Stala by se tak prvním běloruským subjektem, jehož akcie by byly zapsány na mezinárodní burze, napsal list Financial Times. Hodnota společnosti by mohla přesáhnout tři miliardy dolarů.
- Britská automobilka Aston Martin stanovila cenu pro primární nabídku akcií na 19 liber za akcii, zhruba uprostřed plánovaného cenového rozpětí. To ohodnocuje celou společnost na 4,33 miliardy liber. Vstup automobilky na burzu je po desítkách let první primární nabídkou akcií britského výrobce aut, uvedla agentura Reuters.
- Španělsko by mělo držet své zadlužení pod kontrolou a stát si za reformami na trhu práce, aby odolalo budoucím otřesům. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond, který současně snížil prognózu ekonomického růstu země v letošním roce na 2,7 procenta ze své dubnové předpovědi 2,8 procenta. Se 2,7 procenta počítá také španělská vláda.
- Francouzská energetická společnost Neoen vstupuje na burzu, kde chce získat kolem 640 milionů eur. V rámci primární veřejné nabídky (IPO) plánuje prodat akcie za 16 až 19 eur, což celý podnik ohodnotí až na 1,5 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je ve Francii jedním z několika nezávislých subjektů v oblasti obnovitelné energie.
- Island, jemuž se zřejmě po deseti letech podařilo dostat z finančního a ekonomického kolapsu, čelí dalšímu významnému existenčnímu problému, píše agentura Bloomberg. Ohroženo je hlavní odvětví tohoto ostrova v severním Atlantiku - cestovní ruch. Právě turistika přitom výrazně pomohla této zemi s 340 000 obyvateli dostat se ze dna.
- Evropská komise schválila plán Slovenska poskytnout britské automobilce Jaguar Land Rover investiční pomoc 125 milionů eur na výstavbu závodu u Nitry. Komise ve čtvrtek uvedla, že pomoc je v souladu s unijními pravidly o státní pomoci a že přispěje k rozvoji regionu.
- Míra chybovosti v rozpočtových výdajích Evropské unie se loni opět snížila na 2,4 procenta z předloňských 3,1 procenta. V roce 2015 to bylo 3,8 procenta.
- Německý index nákupních manažerů ve stavebnictví poklesl v září na 50,2 bodu ze srpnových 51,5 bodu. Přírůstek pracovních míst v oboru byl přitom nejmenší od února 2017.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco zvýšila zisk v prvním pololetí o 24,4 procenta, přispělo k tomu zejména převzetí velkoobchodní sítě Booker i příznivé letní prodeje. Kvůli slabším prodejům v Evropě a v Asii však zisk zaostal za očekáváním. Provozní zisk bez jednorázových položek za půl roku do 25. srpna stoupl meziročně na 933 milionů liber ze 750 milionů liber před rokem. Obchodníci ale předpovídali 992 milionů liber. Informovala o tom agentura Reuters.
- Výsledky Ted Baker v 1H: Čistý zisk 24,5 milionu GBP (loni: 25,3 milionu GBP), tržby 306 milionů GBP (loni: 295,7 milionu GBP).
Zdroj: CNBC