Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v září zhoršily. Index PMI klesl na 53,4 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od listopadu 2016, uvedla v pondělí společnost IHS Markit.
Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
Tuzemský PMI tak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nadále naznačuje, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zlepšují, ale pomalejším tempem. "Průzkum PMI signalizuje zpomalení růstu aktivity nejen v českém zpracovatelském průmyslu, ale obdobný signál dává tento průzkum i pro Polsko, Maďarsko a eurozónu," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Pro vývoj ve zbytku roku bude podle něj klíčové, jak si ve zpracovatelském průmyslu povedou objednávky. Jejich růst přitom v září zpomalil.
"Zdá se, že český zpracovatelský sektor vstupuje do náročnější fáze. Jeho růst vyvrcholil na přelomu roku a index PMI ukazuje stálý pokles tempa. Výroba, nové zakázky i zaměstnanost v září vzrostly, ale v porovnání s hodnotami dříve v roce to byl růst jen nepatrný. Firmy obecně očekávají, že výroba v příštím roce dále poroste, ale obavy z obchodních válek a ztráty konkurenceschopnosti, zčásti způsobené rostoucími náklady, jejich důvěru oslabují," uvedl vedoucí ekonom společnosti IHS Markit Phil Smith.
Zdroj: ČTK