Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu odepsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech poté, co Británie oznámila dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Investoři se zároveň soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla kvartální čísla několika velkých amerických firem.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,07 % na 410,71 bodu, za celý týden pak klesl o 3,05 % (leden: -1,82 %). Britský FTSE 100 ztratil 1,3 % na 7 286,01 bodu (týden: -3,95 %; leden: -4,41 %), francouzský CAC 40 oslabil o 1,11 % na 5 806,34 bodu (týden: -3,62 %; leden: -3,93 %) a německý DAX se snížil o 1,33 % na 12 981,97 bodu (týden: -4,38 %; leden: -1,79 %).
V červených číslech číslech zakončily páteční obchodování všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce ztratilo odvětví základních zdrojů, které přišlo o 1,75 %.
Pozornost v pátek poutalo rovněž zveřejnění rychlého odhadu HDP eurozóny. Hrubý domácí produkt zemí eura v loňském roce vzrostl pouze o 1,2 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 2013, kdy se ekonomika zemí používajících euro potýkala s negativními důsledky dluhové krize.
Výsledky hospodaření z evropských firem v pátek reportoval například švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux. Společnost odtajnila horší než očekávaná čísla a její akcie v reakci zlevnily o více než 2 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Británii se v lednu vyšplhala nejvýše za 16 měsíců. Vyplývá to z pátečního průzkumu společnosti GfK. V ekonomice podle agentury Reuters přetrvává povolební optimismus, který ukončil období tříleté politické a ekonomické nejistoty.
- Francouzská ekonomika v závěru roku nečekaně oslabila o 0,1 procenta. Je to první pokles po více než třech letech. Podle předběžné zprávy francouzského statistického úřadu INSEE ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil růst spotřebitelských výdajů a podnikové investice. Ve třetím kvartálu ještě francouzské hospodářství vykázalo růst o 0,3 procenta.
- Hrubý domácí produkt eurozóny v loňském roce vzrostl pouze o 1,2 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 2013, kdy se ekonomika zemí používajících euro potýkala s negativními důsledky dluhové krize. Vyplývá to podle agentury AP z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Předloni růst činil 1,8 procenta.
- Největší francouzská telekomunikační společnost Orange dala při budování sítě 5G v zemi přednost spolupráci s Nokií a Ericssonem před čínskou Huawei. Uvedla to v pátek generální ředitelka Orange France Fabienne Dulacová. Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení, v Evropě ale čelí intenzivnímu politickému tlaku kvůli možnému napojení na čínský režim.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Podnikatelská nálada v Německu se začátkem letošního roku překvapivě zhoršila, a to kvůli nárůstu pesimismu ohledně vyhlídek. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo. Index podnikatelské nálady v lednu klesl na 95,9 bodu z prosincových 96,3 bodu. Analytici přitom v průzkumu agentury Reuters předpovídali jeho nárůst na 97 bodů.
- Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,1 procenta z dosud předpokládaného jednoho procenta. Agentuře Reuters to v pondělí sdělily zdroje obeznámené s novou prognózou. Německé ministerstvo hospodářství oficiálně zveřejní aktualizovaný hospodářský výhled ve středu. K informaci agentury Reuters se odmítlo vyjádřit.
- Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000. Začalo podnikat téměř 60 000 lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 000 lidí a dalších 35 000 podnikatelů bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením jejich oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
- Vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu změnit její podmínky tak, aby byla atraktivní pro další mobilní operátory. Kvůli tomu v pondělí také vyměnila předsedu ČTÚ a místo Jaromíra Nováka jmenovala šéfkou úřadu Hanu Továrkovou. Do státního rozpočtu by aukce měla přinést minimálně šest miliard korun.
- Stát v únoru povede konzultace s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Novinářům to v úterý řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle informací ČTK má jednání vést vládní zmocněnec Jaroslav Míl a zástupci ČEZ. V březnu má podle Beneše následovat podepsání smluv mezi státem a ČEZ. A to jak rámcové, na výstavbu jaderné elektrárny, tak prováděcí na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o urovnání obvinění z korupce. Podle listu The Wall Street Journal se Airbus v rámci dohody vyhne oficiálnímu obvinění a zaplatí pokutu. Ta by se podle některých zpráv médií mohla pohybovat kolem tří miliard eur. Dohodu nicméně ještě musejí schválit soudy v jednotlivých zemích.
- Nizozemská společnost Philips uvažuje o prodeji své divize domácích spotřebičů, která vyrábí například kávovary, čističky vzduchu a horkovzdušné fritézy. Tržby divize loni dosáhly 2,3 miliardy eur, uvedla v úterý agentura Reuters. Philips o svém záměru informoval spolu s výsledky hospodaření.
- Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom v úterý ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR činila 44,7 miliardy Kč. Zvýšení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno vyšším tempem čerpání peněz z fondů EU.
- Německým spotřebitelům se nečekaně vrátil optimismus. Index spotřebitelské nálady na měsíc únor se totiž vyšplhal nejvýše za uplynulých 12 měsíců, vyplývá z výsledků průzkumu, které ve středu zveřejnil institut GfK. Ve zlepšení nálady se odráží i dosavadní postup v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou, uvedla agentura Reuters.
- Deficit italského rozpočtu letos převýší vládní cíl, zatímco veřejný dluh zůstane rekordní a v dalších letech dál poroste. Ve svém hodnocení italské ekonomiky to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Římské vládě doporučuje, aby dala veřejné finance do pořádku a využila k tomu nynějších nízkých úrokových sazeb.
- Země Evropské unie by neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních sítí páté generace (5G). Uvedla to Evropská komise ve středečním doporučení, které nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, zároveň však vyzývá k jednotnému postupu. Čínská společnost Huawei, před jejímž zapojením do tvorby 5G sítí varují Spojené státy, oznámení Bruselu umožňující jí pokračovat v evropských projektech uvítala.
- Britská centrální banka na lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.
- Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v prosinci klesla na 6,2 procenta, což je nejméně od roku 2000, kdy se začaly statistiky v nynější podobě sledovat. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Lidí bez práce ale ubylo i v rámci eurozóny, kde proti listopadu klesla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. Nejmenší zastoupení nezaměstnaných má nadále Česko se dvěma procenty.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v lednu zůstala na pěti procentech, a nadále je tak nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných se proti prosinci ale překvapivě snížil, a to zhruba o 2 000 na 2,277 milionu lidí.
- Antivirová společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. V ohrožení jsou stovky pracovních míst, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Avast čelí kritice, že divizi Jumpshot předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je následně prodává svým klientům.
Finanční ústav Deutsche Bank vykázal kvůli nákladné restrukturalizaci za loňský rok ztrátu 5,27 miliardy eur, zatímco o rok dříve měl zisk 341 milionů eur. Ztráta je vyšší, než čekali analytici. Za čtvrté čtvrtletí největší německá banka prodělala 1,6 miliardy eur, a zaznamenala tak třetí ztrátový kvartál za sebou.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic loni vzrostly provozní výnosy meziročně o 2 % na 38,76 miliardy Kč. Čistý zisk se společnosti zvýšil jen o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč, negativně na něj působily odpisy spojené s dřívějšími investicemi.
- Největší polské petrochemické společnosti PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, loni klesl čistý zisk o 20 procent na 4,49 miliardy zlotých. Firma to ve čtvrtek uvedla ve svém výsledkové zprávě. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali vyšší zisk, a to 4,67 miliardy zlotých. Výnosy vzrostly o jedno procento na 111,2 miliardy zlotých.
Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) loni vykázala první růst celoročního zisku od roku 2015. Druhý největší oděvní řetězec na světě zvýšil i tržby, a to díky investicím do logistiky, digitálních technologií a zavádění nových koncepcí prodeje. Firma, která působí i v České republice, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení a zároveň oznámila změnu ve svém vedení.
Zdroj: CNBC
Aktuality
