Evropské akcie v pondělí uzavřely v minusu po zveřejnění slabých čínských dat

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci v minusu, když investory negativně překvapila bilance čínského zahraničního obchodu, která ukázala, že se počtvrté v řadě snížil čínský vývoz. Meziročně v listopadu klesl o 1,1 %, přestože analytici očekávali procentní růst.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,24 % na 406,36 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,08 % na 7 233,9 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,59 % na 5 837,25 bodu a německý DAX přišel o 0,46 % na 13 105,61 bodu.
Zhruba o procento oslabil sektor ropy a zemního plynu, v plusu se naopak udržel maloobchod, který vzrostl zhruba o půl procenta.
Z evropských makrodat byly sledované zejména údaje o německém zahraničním obchodu. Německý export se v říjnu podle sezonně upravených údajů nečekaně zvýšil o 1,2 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters počítali s poklesem v průměru o 0,7 procenta. Meziročně se německý export zvýšil o 1,9 procenta.
Zhruba o 4,6 % v pondělí zdražily akcie britského řetězce Tesco, který podle zpráv médií zvažuje, že prodá své asijské aktivity v Thajsku a Malajsii.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta. Počet lidí bez práce od října stoupl o 771 na 197 289, což je zároveň nejnižší listopadová hodnota od roku 1996. Zaměstnavatelé nabízeli téměř 339 000 volných pracovních míst, proti říjnu se nabídka zhruba o tisícovku pozic rozšířila. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Podle generální ředitelky úřadu Kateřiny Sadílkové v příštích měsících bude nezaměstnanost stagnovat, případně mírně růst. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta.
- Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o tři procenta po zářijovém revidovaném růstu o 4,6 procenta. K poklesu průmyslu přispěla zejména výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, hutní zpracování kovů nebo výroba strojů a zařízení. Naopak se v říjnu meziročně lépe dařilo výrobcům elektrických zařízení. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,4 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Proti září průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů klesla o 0,1 procenta.
- Zahraniční obchod Česka v říjnu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645 milionů ve schodku. Ke zlepšení bilance přispěl především pokles dovozu o 5,5 procenta, dovezlo se méně ropy a zemního plynu, ale také kovů a strojů. Vývoz také klesl, ale pomaleji než dovoz. Nepříznivě se na obchodu podepsalo prohloubení deficitu v obchodu s počítači a elektronikou, snížil se ale také přebytek v obchodu s auty. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v prosinci druhý měsíc za sebou zvýšila a dostala se na nejlepší úroveň za více než půl roku. Čím dál více investorů se přitom domnívá, že ekonomika bude těžit ze stimulačních opatření a vyhne se recesi. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix.
Zdroj: CNBC
Aktuality
