Evropské akcie ve čtvrtek stouply, euro po zasedání ECB prudce oslabilo

Velké burzy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu, když ceny akcií tlačilo vzhůru euro. Společná evropská měna začala prudce oslabovat v odpoledních hodinách poté, co Evropská centrální banka dala najevo úmysl ukončovat programy na podporu evropské ekonomiky velmi opatrně.
Celoevropský index STOXX Europe 600 odpoledne dohnal ranní ztráty a uzavřel v zelených číslech se ziskem 1,4 %. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,81 %, německý DAX stoupl o 1,68 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 1,39 %.
Na devizovém trhu ve čtvrtek euro zamířilo prudce dolů poté, co Evropská centrální banka slíbila, že bude přinejmenším do léta příštího roku držet své úrokové sazby na rekordních minimech. Podle agentury Reuters tak jednotná evropská měna zažila nejhorší den od referenda o odchodu Británie z Evropské unie před téměř dvěma roky.
Akcie reklamního kolosu WPP (-0,4 %) klesly po výroční valné hromadě podniku. Třicet procent akcionářů během ní hlasovalo proti návrhu stran osudu bývalého šéfa Martina Sorrela, který opustil společnost v dubnu poté, co byl nařčen ze sexuálně nepatřičného chování. Téměř 17 % akcionářů bylo také proti znovuzvolení předsedy Roberta Quarty.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Současně ale uvedla, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.
- Vyšetřování vedoucích pracovníků automobilového koncernu Volkswagen podezřelých z manipulace s trhem by mělo být uzavřeno do konce letošního roku. "Rozhodnutí nemusí nutně znamenat obvinění, může znamenat uzavření řízení," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci Klaus Ziehe ze státního zastupitelství v severoněmeckém Braunschweigu.
- Němečtí výrobci automobilů Daimler a Porsche i dodavatel automobilových součástek Bosch by kvůli možným podvodům s emisemi mohli čelit podobnému vyšetřování, jaké v případě automobilky Volkswagen vyústilo v pokutu ve výši jedné miliardy eur. Uvedla to ve čtvrtek prokuratura ve Stuttgartu.
- Unilever, jedna z největších britských společností, pravděpodobně zanedlouho opustí hlavní index londýnské burzy v důsledku konsolidace své dosavadní duální britsko-holandské právní struktury v Nizozemsku.
- Automobilky Daimler a Ford Motor plánují uzavřít společný podnik,který založily na vývoj technologie palivových článků, oznámila německá firma ve čtvrtek.
- Britská strojírenská firma Rolls-Royce, která prochází restrukturalizací, hodlá v příštích dvou letech zrušit 4 600 pracovních míst, což představuje asi 8,4 procenta zaměstnanců. Tento krok jí má přinést roční úsporu 400 milionů liber. Zhruba třetina zaměstnanců z tohoto počtu bude propuštěna do konce letošního roku, poslední do poloviny roku 2020.
- Řecký parlament ve čtvrtek schválil poslední balík reforem požadovaných věřiteli v rámci mezinárodního záchranného programu. Informovala o tom agentura AP. Evropský stabilizační mechanismus (ESM) zároveň oznámil, že jeho vedení odsouhlasilo uvolnění miliardy eur pro Řecko.
Zdroj: CNBC