Evropské akcie ve středu posílily díky ropnému sektoru a odvětví zdravotní péče

Evropské akcie ve středu posílily díky solidním makrodatům z Číny a vývoji cen ropy.
Britský FTSE 100 připsal 1,16 %, francouzský CAC 40 0,81 % a německý DAX 0,64 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,76 %, většina jeho sektorů uzavřela v plusu.
Indexy vedl výše sektor zdravotní péče, akcie firem Shire a AstraZeneca prudce posílily poté, co americká společnost Pfizer ustoupila od plánů na akvizici irské společnosti Allergan.
Oživení cen ropy ve středu podpořilo ropný sektor, naproti tomu akcie francouzské Air France-KLM se propadly o více než 3 % poté, co generální ředitel Alexandre de Juniac oznámil, že opustí svou funkci.
Náladu na trzích podpořila i čínská makrodata, která ukázala na silnější pozici čínského sektoru služeb. Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle průzkumu agentury Markit a Caixin vzrostl v březnu na 52,2 bodu z únorových 51,2 bodu.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v prohlášení v úterý večer uvedl, že nerezignoval, ale pouze navrhl, že dočasně předá vládní funkci místopředsedovi své Pokrokové strany. Strana přitom předtím oznámila jeho demisi. Situace na Islandu je podle agentury DPA zmatená.
- Těžařská společnost Glencore se dohodla na prodeji dvoupětinového podílu ve své divizi zemědělských výrobků kanadské investiční společnosti Canada Pension Plan Investment Board za 2,5 miliardy dolarů. Výtěžek z prodeje Glencore použije na snížení svého dluhu, který patří podle analytiků k největším v odvětví.
- Americká farmaceutická firma Pfizer zrušila plánované převzetí konkurenční irské společnost Allergan za zhruba 160 miliard dolarů poté, co Washington ohlásil nové kroky proti vyhýbání se vysokému zdanění v USA. Fúze měla vytvořit největšího výrobce léků na světě. Pfizeru měla zároveň umožnit snížení daňové zátěže přesunem své adresy do Irska.
- Světová banka (SB) zhoršila výhled vývoje ruské ekonomiky na letošní a příští rok kvůli slabším globálním cenám ropy. V letošním roce má hrubý domácí produkt Ruska klesnout o 1,9 procenta a příští rok vzroste o 1,1 procenta. V prosinci SB čekala letos snížení o 0,7 procenta a v roce 2017 zvýšení HDP o 1,3 procenta.
- Světová banka (SB) zhoršila výhled vývoje ruské ekonomiky na letošní a příští rok kvůli slabším globálním cenám ropy. V letošním roce má hrubý domácí produkt Ruska klesnout o 1,9 procenta a příští rok vzroste o 1,1 procenta. V prosinci SB čekala letos snížení o 0,7 procenta a v roce 2017 zvýšení HDP o 1,3 procenta.
- Nokia plánuje propustit ve Finsku po převzetí francouzského výrobce telekomunikačního zařízení Alcatel-Lucent zhruba 1 300 zaměstnanců. Oznámila to firma ve středečním prohlášení. V současnosti má Nokia ve Finsku 6 850 zaměstnanců a celosvětově zhruba 104 000.
- Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz dodal v březnu zákazníkům 198 921 těchto aut, což představuje meziroční nárůst o 8,4 procenta a nový firemní rekord. Oznámil to ve středu mateřský automobilový koncern Daimler. Za růstem stála především vyšší poptávka v Číně. Prodej ve Spojených státech naopak klesl.
- Polská centrální banka ponechává hlavní sazbu beze změny na 1,5 %.
- Průmyslová výroba v Německu klesla v únoru oproti předešlému měsíci o 0,5 %, tedy méně, než se čekalo. Dnešní zpráva německého ministerstva hospodářství podle agentury Reuters naznačuje, že průmysl by pro největší evropskou ekonomiku mohl v prvním čtvrtletí představovat mírnou oporu.
- Rentabilita těžby ropy a zemního plynu v britské části Severního moře se propadla na nejnižší úroveň za téměř 20 let. Dolů ji tlačí pokles cen obou těchto komodit, vyplývá z údajů, které ve středu zveřejnil britský statistický úřad. Negativní dopady poklesu cen ropy jsou ale znát i v ostatních částech Severního moře.
- Evropská komise výrazně snížila francouzské bance Société Générale pokutu, kterou jí vyměřila za manipulaci s klíčovými úrokovými sazbami. Pokuta bude nižší o 49 procent a dosáhne 227,72 milionu eur. Société Générale byla jednou ze sedmi finančních instituci, které komise v roce 2013 obvinila z manipulace s klíčovou londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR a udělila jim rekordní úhrnnou pokutu 1,7 miliardy eur.
- Německo odmítá ustoupit Řecku v otázce privatizace a nehodlá přistoupit na snížení privatizačního cíle. Loňská dohoda s věřiteli, podle níž mají Atény získat prodejem majetku 50 miliard eur, nadále platí, sdělila ve středu mluvčí spolkového ministerstva financí.
- Sídlo UEFA v Nyonu ve středu prohledala v souvislosti s kauzou Panamských dokumentů švýcarská policie a zabavila materiály týkající se prodeje práv na Ligu mistrů offshoreové marketingové společnosti Cross Trading. Oznámili to zástupci UEFA.
Výsledková sezóna
- Finská společnost Rovio, tvůrce populární elektronické hry Angry Birds, se loni propadla do ztráty. Důvodem byly náklady na restrukturalizaci a investice do chystaného hollywoodského 3D filmu. Provozní ztráta činila 13 milionů eur ve srovnání se ziskem deset milionů eur v roce 2014.
- Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) klesl zisk v prvním fiskálním čtvrtletí o zhruba 30 procent na 2,5 miliardy švédských korun (7,3 miliardy Kč). Hospodaření podniku ovlivnil silnější americký dolar, který výrazně zvýšil nákupní náklady, ale také slevy kvůli mírné zimě.
Zdroj: CNBC
Aktuality
