Evropské burzy v pátek zpevnily, mají za sebou nejlepší čtvrtletí za čtyři roky

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na dění v britském parlamentu, kde ani napotřetí neprošla brexitová dohoda, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová s EU.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,6 % na 379,09 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,81 % (1Q2019: +12,27 %). Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,62 % na 7 279,19 bodu (týden: +0,99 %; březen: +2,43 %; 1Q2019: +8,1 %), francouzský CAC 40 získal 1,02 % na 5 350,53 bodu (týden: +1,53 %; březen: +1,62 %; 1Q2019: +14,36 %) a německý DAX vzrostl o 0,86 % na 11 526,04 bodu (týden: +1,42 %; březen: -0,65 %; 1Q2019: +9,16 %).
Náladu na trzích určoval také vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Americký ministr financí Steven Mnuchin totiž v pátek na Twitteru napsal, že poslední jednání v Pekingu vnímá jako konstruktivní. Trhy tak znovu zaujaly optimističtější postoj k možnému dosažení obchodní dohody.
Pomyslným vítězem dne se stal švédský výrobce oděvů Hennes & Mauritz (H&M) jehož akcie vyletěly vzhůru téměř o 10 % poté, co firma uvedla, že jí v prvním čtvrtletí klel zisk před zdaněním meziročně na 1,04 miliardy švédských korun z 1,26 miliardy švédských korun. Analytiky tato čísla pozitivně překvapila.
Ekonom Bert Colijn z ING upozornil, že podmínky na evropském trhu práce jsou příznivé a růst osobních příjmů podporuje maloobchodní tržby. Akcie evropských maloobchodních společností zažily nejlepší čtvrtletí od druhého kvartálu 2003, stejně jako celý index STOXX Europe 600.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v Německu se v březnu snížila na 4,9 procenta z únorových pěti procent. Je na novém rekordu a i nadále nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v pátek zveřejnil spolkový úřad práce.
- Dluhy domácností u bank a družstevních záložen se v únoru zvýšily proti lednu o 3,8 miliardy korun na 1,657 bilionu Kč. Meziročně bylo jejich zadlužení vyšší o 110 miliard korun. Dluhy firem byly meziměsíčně nižší o 6,2 miliardy a dosáhly 1,103 bilionu Kč. V porovnání s loňským únorem však narostly o 55 miliard. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka.
- Britská ekonomika loni vzrostla o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od roku 2012. Oznámil to v pátek britský statistický úřad, který tak potvrdil svůj předchozí údaj z února. Revidoval však směrem vzhůru údaj za čtvrté čtvrtletí. Statistici rovněž oznámili, že ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl schodek běžného účtu platební bilance země.
- Zákaz létání Boeingů 737 MAX může německého provozovatele zájezdů TUI Group stát až 300 milionů eur. Oznámila to v pátek společnost, která celkově provozuje zhruba 150 letadel, z toho 15 Boeingů 737 MAX. Dalších osm nových strojů 737 MAX pak má Boeing firmě ještě ke konci května dodat. Finanční ztráta jí vznikne náklady na nahrazování strojů a vyššími účty za palivo, napsal zpravodajský server BBC.
Výsledková sezóna
- Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) klesl v prvním čtvrtletí zisk před zdaněním meziročně na 1,04 miliardy švédských korun z 1,26 miliardy švédských korun. Snížil se výrazně méně, než se čekalo, protože firmě se podle jejího pátečního sdělení dařilo v období od prosince do února prodávat více zboží za plnou cenu a zlepšila i marži.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla z únorových 98,2 bodu na rovných 97 bodů. Snížila se jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. V meziročním srovnání byl pokles důvěry ještě výraznější.
- Zahraniční dluh České republiky ke konci loňska činil 4,355 bilionu korun, meziročně byl nižší o 14,8 miliardy Kč. Představoval tak 81,9 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí zahraniční dluh vzrostl o 16,2 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.
- Odchod Velké Británie z EU k 12. dubnu bez jakékoliv dohody je podle Evropské komise "čím dál pravděpodobnější", unie je ale na takový vývoj připravena. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě shrnující už dokončené či nyní dokončované kroky, které mají EU na takovou variantu připravit.
- Nadcházející neděli bude na Ukrajině zvolen nový prezident. Toto hlasování bude mít i značný vliv na budoucnost tamního trhu se 42 miliony lidí. Georg Milbradt, zvláštní vyslanec skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 pro Ukrajinu, v této souvislosti poukazuje na to, že zatím se velké německé společnosti této zemi obloukem vyhýbají, a to přes určitý pokrok, kterého Ukrajina dosáhla.
- Spotřebitelská nálada v Německu se překvapivě zhoršila, což by mohlo signalizovat slabší výdaje domácností ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to podle agentury Reuters z výsledků nejnovějšího průzkumu společnosti GfK.
- Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled ekonomického růstu na tento i na příští rok. Důvodem jsou zejména předpokládaná slabší zahraniční poptávka a přehodnocení termínu náběhu produkce v automobilovém průmyslu, který je hlavním tahounem slovenského hospodářství. O nové prognóze v úterý novináře informoval guvernér NBS Jozef Makúch.
- Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX, která je dodavatelem komplexních řešení v průmyslové kybernetické bezpečnosti. V úterý to oznámil mluvčí ČEZ Martin Schreier. Velikost získaného podílu ani cenu nespecifikoval. Uvedl, že jde o druhou investici Invenu v Izraeli. Firma už letos vstoupila také do společnosti Driivz působící v elektromobilitě.
- Maďarská centrální banka v úterý zahájila zpřísňování své měnové politiky. Zvýšila svou jednodenní depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu na minus 0,05 procenta. Svou základní úrokovou sazbu nicméně ponechala beze změny na rekordním minimu 0,9 procenta. Úternímu zvýšení depozitní sazby předcházelo téměř sedmileté období uvolňování měnové politiky, napsala agentura Reuters.
- Energetická společnost ČEZ v příštím roce odstaví uhelné elektrárny o instalovaném výkonu přesahujícím jeden gigawatt. Půjde o největší odstavení uhelných bloků v historii firmy. Nahradit je mají ekologičtější zdroje, řekl deníku E15 ředitel firmy Daniel Beneš. Nyní tuzemská kapacita uhelných elektráren ČEZ činí 4,64 gigawattu. Z celkového množství elektřiny, které ročně vyrobí, přijde ČEZ odstávkou zhruba o pět procent.
- Francouzská automobilka Renault hodlá během 12 měsíců obnovit jednání o fúzi s japonským partnerem Nissan Motor. Následně chce usilovat o převzetí další automobilky, mezi preferované cíle patří italsko-americká skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Informoval o tom ve středu list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s plány francouzského podniku.
- Bankám a spořitelnám v Česku v roce 2018 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o devět procent na 82,1 miliardy korun. To je nejvíce v historii. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci roku přesáhla 7,28 bilionu korun, což je proti konci roku 2017 nárůst o 280 miliard korun.
- Česká republika již není pro investory nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy. Po třech letech ji na špici 15 zemí vystřídalo Estonsko. Česko skončilo druhé před Polskem. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, který zjišťuje náladu mezi investory a manažery. V Česku nyní vyhlížejí horší časy. Oslabují vyhlídky hospodářství i vlastního podnikání.
- Swedbank, podezřelá z praní špinavých peněz v Pobaltí, propustila ředitelku Birgitte Bonnesenovou. Hodinu před čtvrtečním zasedáním valné hromady společnosti to oznámila dozorčí rada této banky, která patří ve Švédsku mezi největší. Její šéfka je již druhou hlavou severského finančního sektoru, která skandálu padla za oběť.
- Islandské nízkonákladové aerolinky Wow Air krachují. Firmě potýkající se s finančními potížemi se nepodařilo najít investora a podle svého webu zrušila veškeré lety a provoz. Tento její krok bude mít podle agentury DPA závažný dopad na turistický ruch na Islandu, který je významným odvětvím místní ekonomiky.
- Německý automobilový koncern Daimler se dohodl s čínskou automobilkou Geely na založení společného podniku, který bude mít na starosti další rozvoj jeho značky malých vozů Smart. Oznámila to ve čtvrtek firma.
- Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) vyměřil ratingové agentuře Fitch rekordní pokutu 5,13 milionu eur za porušení pravidel, která mají zabránit střetu zájmů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Automobilka Opel chce ve výrobním závodě ve Vídni do konce roku zrušit 350 až 400 z tamějších 1200 pracovních míst. Vedení podniku o tom ve čtvrtek podle webu rakouské televize ORF, na který se odvolává agentura Reuters, informovalo odbory, a potvrdilo tak dřívější zprávu deníku Kleine Zeitung.
- Ekonomická nálada v eurozóně v březnu podeváté za sebou klesla. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2016. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropské komise. Index ekonomické nálady se snížil na 105,5 bodu z únorových 106,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, a to na 105,9 bodu.
- Německý výrobce automobilových komponentů ZF Friedrichshafen se dohodl na převzetí amerického konkurenta Wabco za více než sedm miliard dolarů. Uvádí to čtvrteční prohlášení obou firem. Cílem akvizice je posílit rozvoj v oblasti bezpečnostních technologií, na níž je americká firma zaměřena.
- Vietnamské aerolinky Bamboo Airways koupí 50 letadel Airbus A321neo.Nová letadla mají pomoci společnosti při expanzi mezinárodních letů. Uvedl to ve čtvrtek předseda společnosti Trinh Van Quyet. Hodnotu objednávky odmítl sdělit.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v březnu kleslo na 1,5 % z únorových 1,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Společnost Philip Morris ČR vykázala za loňský rok čistý zisk 3,84 miliardy Kč. Meziročně tak vydělala o 10,1 % více. Zisk na akcii činil 1 397 Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 15,4 % na 14,08 miliardy Kč. Nárůst tržeb podpořil zejména příznivý vývoj cen cigaret v České republice a na Slovensku. Společnost navrhuje vyplatit dividendu v hrubé výši 1 600 Kč na akcii, loni vyplatila 1 080 Kč na akcii.
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens loni stouply výnosy o 5,1 % na 6,48 miliardy Kč. Čistý zisk se firmě zvýšil téměř čtyřnásobně na 815 milionů Kč. Společnost pokračuje ve výstavbě závodu v Jihoafrické republice a v přípravě provozu nové linky ve Znojmě.
Zdroj: CNBC, ČTK