Evropské burzy v úvodu týdne převážně stouply, nedařilo se však automobilovému sektoru

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, když se investoři nenechali znervóznit obavami z další eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,05 % na 382,46 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,97 % na 7 504,6 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,13 % na 5 413,8 bodu a německý DAX odepsal 0,14 % na 12 346,41 bodu.
V negativním pásmu uzavřel automobilový sektor, který je pod tlakem obchodní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropská unie ve čtvrtek navrhla vzájemné zrušení dovozních cel na automobily, Trump jej však odmítl a obchodní praktiky EU přirovnal k obchodním praktikám Číny.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku 3% růst akcií britské poštovní společnosti Royal Mail, která v pondělí oznámila, že jedna z jejích dceřiných firem koupila kanadskou zásilkovou společnost Dicom Canada za 360 milionů USD.
Evropské akcie (3. září 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 14,8 miliardy korun z červencových 16,6 miliardy korun. Loni v srpnu vykázal státní rozpočet přebytek 15,6 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
- Spotřeba vody loni v Česku mírně stoupla. Množství celkem fakturované vody vzrostlo proti roku 2016 o půl litru na osobu na den na 131,7 litru. Objem vody fakturované domácnostem se zvýšila o 0,4 litru na 88,7 litru na osobu na den, což je nejvíce minimálně od roku 2011. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství, kterou v úterý projedná vláda.
- Britský zpracovatelský průmysl má za sebou nejhorší měsíc za déle než dva roky. Výroba nevzrostla a exportní objednávky v srpnu klesly, přestože je to pro tento měsíc neobvyklé. Na průmyslovou produkci má negativní vliv zpomalení světové ekonomiky a blížící se brexit, zjistil průzkum společností IHS Markit a CIPS UK.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v srpnu zhoršily. Index PMI klesl na 54,9 bodu z červencových 55,4 bodu. Jde o nejnižší hodnotu za 12 měsíců. Celkové tempo růstu nicméně zůstalo silné a nad dlouhodobým trendem průzkumu, uvedla v pondělí společnost IHS Markit.
Zdroj: CNBC
Aktuality
