Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 28,5 miliardy korun

(AKTUALIZOVÁNO) Stát loni hospodařil se schodkem 28,5 miliardy korun. V roce 2018 přitom vykázal státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu za loňský rok je tak nejhorší za poslední čtyři roky. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 40 miliard korun. Opozice loňské hospodaření kritizuje. Například podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Skopečka je takový schodek po letech slušného ekonomického růstu a nízké nezaměstnanosti vládním propadákem.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík upozornil na to, že se vládě nepovedlo vybrat tolik daní, kolik si naplánovala. Podle něj to znamená problém a signalizuje zpomalení ekonomiky.

Rovněž předsedkyně Národní rozpočtové Eva Zamrazilová považuje za podstatnou informaci, že daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení loni poprvé od roku 2013 nedosáhly plánované úrovně. Naopak za ní zaostaly o 11 miliard korun. V celkovém pohledu to není vysoká částka, jde však podle ní o jasný odraz zpomalující ekonomiky.

"Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let," uvedla dnes na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply meziročně o 119,3 miliardy na 1 523,2 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu vzrostly o 150,8 miliardy na 1 551,7 miliardy korun.

Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění stouply loni meziročně o 74 miliard na 1314,4 miliardy korun, a skončily tak nižší, než plánovalo MF. Samy daňové příjmy meziročně stouply o 35,6 miliardy na 762,7 miliardy korun a byly rovněž nižší než očekávaní ministerstva. "Konečné inkaso některých daní bylo negativně ovlivněno odložením některých plánovaných legislativních změn a nenaplněním některých makroekonomických očekávání," uvedlo MF.

Pozitivní je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška skutečnost, že se vládě podařilo udržet deficit pod plánovaným limitem. "Pomohla si k tomu ale jednorázovými operacemi, které se projevily v hotovostním vyjádření, na nějž je zaměřená pozornost médií a veřejnosti. V aktuálním vyjádření za celý veřejný sektor ovšem tyto operace ke snížení schodku nepovedou," uvedl. Na druhou stranu i tak je podle něj stav veřejných financí v ČR lepší než v řadě jiných zemí EU včetně Slovenska.

Veřejné finance jako celek by měly podle Schillerové za loňský rok vykázat přebytek kolem 0,3 až 0,4 procenta HDP. Předloni veřejné finance vykázaly přebytek 1,1 procenta.

Podle Ferjenčíka pod čtyřicetimiliardovým deficitem, se kterým počítal schválený rozpočet na loňský rok, hospodaření státu skončilo, protože vláda využila peníze ze státních podniků a přebytek důchodového účtu.

"Ministryně financí (Alena) Schillerová (za ANO) dnes na tiskové konferenci lakovala realitu hospodaření státu narůžovo, neboť je potřeba připomenout, že si během roku pomohla vysátím 18 miliard Kč z takzvaného privatizačního účtu," uvedl Skopeček.

MF dnes mimo jiné informovalo, že loni plnění vládních priorit vedlo k meziročnímu růstu výdajů na důchody o 38 miliard korun, výdajů na platy ve veřejném sektoru o více než 30 miliard korun, investičních výdajů o 23 miliard korun a výdajů na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun.

Na letošní rok rozpočet počítá opět se schodkem 40 miliard korun.

Zdroj:
ČTK
Rozpočet
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat