Investiční fórum: William de Vijlder (BNP Paribas) očekává v roce 2014 posílení dolaru a sází na mladé trhy

Na Investičním fóru v Praze si jako první vzal slovo William de Vijlder z BNP Paribas Investment Partners. Tématem jeho přednášky byl makroekonomický a investiční výhled na letošní rok, a to včetně konkrétních doporučených alokací investic. Jeho příspěvek jsme sledovali v on-line reportáži.

William de Vijlder (hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners)

(Příspěvky jsou řazeny chronologicky za sebou.)

Investiční fórum začíná.

Vijlder: Investiční prostředí bude v příštím roce komplexní - mohlo by to být divoké, ale na druhé straně tady jsou centrální banky, které volí politiku, která trhy podporuje.

Viljder: Je potřeba se rozhodnout, zda zariskujete. A to hned. Další dva až tři roky podobná příležitost nenastane.

Viljder: Tmavě červená na následující tabulce znamená startující, zahřívající se ekonomiku, tmavě modrá chladnou. Na levé straně je mnoho červené, tam jsou rozvinuté OECD ekonomiky. Na pravé straně se nachází více modré barvy, to jsou země rozvojové, mladé trhy. Zcela napravo je shrnutí globální ekonomiky, v němž je vidět, že poslední měsíce jsou dobře nastartované.

Viljder: Inflace není problém. Nízká inflace znamená, že centrální banky mohou nadále provádět velmi uvolněnou měnovou politiku.

Viljder: Zpomalující inflace v eurozóně umožnila ECB zaujmout velmi uvolněnou měnovou politiku a je zde i prostor pro další uvolňování.

Viljder: Lidé občas přemýšlejí, proč se inflace nevrací, když centrální banky pumpují peníze do ekonomiky. Zaprvé proto, že narůstající měnová báze má vliv na finanční trhy, kde rostou ceny aktiv a nemovitostí, ale v reálné ekonomice se to plošně nepromítlo. Zadruhé je třeba si uvědomit, že tyto volné peníze nehrají významnou roli na komoditních trzích, a zatřetí se potýkáme s velkou zásobou nevyužitého potenciálu.

Viljder: Ekonomiku v roce 2014 bude ovlivňovat hospodářská a především monetární politika. Fed se v prosinci loňského roku rozhodl omezit tempo nákupu dluhopisů. Zároveň však oznámil, že počká dlouho se zvedáním sazeb, a trh proto reagoval pozitivně. Je však třeba mít na paměti průměrné zvyšování sazeb v minulosti. Fed tvrdí, že nezačne navyšovat až do začátku roku 2015, ale nemělo by se jednat o větší zvýšení než o 100 bazických bodů. Jinými slovy, Fed na dlouho bude držet politiku, která je pro trhy pozitivní.

Viljder: ECB nedávno trhy překvapila snížením úrokových sazeb. Zpráva, kterou tím vyslala, jasně dává najevo, že má stále ještě nevyužitý arzenál, který může použít.

Viljder: Japonská centrální banka bude také nadále podporovat ekonomiku v následujících letech.

Viljder: Máme tedy zajímavý obrázek - na straně jedné rostoucí a oživující globální ekonomika, na straně druhé tři nejvýznamnější centrální banky světa, které nadále budou pumpovat peníze do ekonomik.

Viljder: Ve druhé polovině letošního roku by se však trh mohl začít obávat zvýšení úrokových sazeb dříve, než tvrdí Fed, pokud data budou dobrá.

Viljder: Výnosy z dluhopisů jsou velmi nízké, což reflektuje přesvědčení trhu, že politika centrálních bank bude uvolněná.

Viljder: Zároveň však dochází k růstu výnosů dluhopisů s delší splatností, protože si trhy uvědomují, že dříve či později musí dojít ke změně monetární politiky.

Viljder: Tento trend by měl pokračovat. Desetileté americké dluhopisy by se mohly letos s výnosy dostat na 5 %, německé na 4 %. A tlak na růst bude pokračovat, ačkoli americké dluhopisy by se přes 5 % neměly přehoupnout. V tuto chvíli tedy nákup dluhopisů není dobrý nápad.

Viljder: Ani firemní dluhopisy v současnosti nejsou dobrou volbou. Pokud se však o ně zajímáte, hledejte ty s vyšší výnosností.

Viljder: Další zajímavou možností jsou dluhopisy mladých trhů vydávané v dolarech nebo eurech. Spready jsou podle nás atraktivní a nervozita, kterou jsme zaznamenali v loňském roce, byla přehnaná.

Viljder: Dolar podle nás bude posilovat vůči euru. Toto posilování se bude zvýrazňovat od chvíle, kdy trhy začnou více očekávat utažení politiky Fedu. Dolar je zároveň zajímavý pro roky 2014 a 2015 díky své negativní korelaci. Pokud totiž růst v USA bude příliš silný, akciové trhy budou trpět, ale dolar zažije rally. Kombinace akcií a amerického dolaru tedy představuje zajímavý mix.

Viljder: Komodity tento rok nebudou zajímavé, růst není tak silný, aby na komoditní trhy přivedl býky a způsobil rally.

Viljder: Index S&P 500 poslední tři roky zlepšuje svůj výkon. V roce 2013 zažil jen 14 ztrátových týdnů. To je přímý důsledek politiky Fedu. Otázka zní: máme na trhu bublinu? Od startu QE3 index S&P 500 roste výrazně, zatímco zisky firem nikoli, což by mohlo na bublinu ukazovat. Když se na to však podíváme kumulativně a rok 2007 vezmeme za předkrizový vrcholek, pak S&P 500 a výnosy začaly na podobné hodnotě a dnes jsou oba opět na podobné hladině. Každopádně P/E je nad dlouhodobým průměrem, americký trh jako takový je rozhodně dražší a Evropa levnější. Stejně tak zlevňují mladé trhy.

Viljder: Ve chvíli, kdy se situace v Číně skutečně zlepší, zažijí mladé trhy velký boom.

Viljder: Stále je zde prostor pro růst marží jak v Evropě, tak v Americe. Konsenzus počítá s 10% růstem pro USA, 13% pro Evropu, světově +11 % a Japonsko by mělo zlepšit růst zisků o 9,5 %. Já se domnívám, že MSCI v USA dosáhne růstu jen 7 % a 10 % v Evropě. Zhruba polovina zisků evropských korporací je však navázána na to, co se děje za hranicemi, evropské firmy jsou tedy mnohem citlivější na to, co se děje ve světové ekonomice. Korporátní zisky však celkově vypadají velmi slušně.

Viljder: Rizikové faktory: Nejvýznamnější rizikový faktor je růst ekonomiky USA, který by byl nečekaně silný (mohl by znamenat omezení QE, nebo přinejmenším obavy z něj). Druhým je riziko návratu eurozóny do recese, dále pak strach z deflace v eurozóně, dopad omezování tempa nákupu dluhopisů na mladé trhy nebo nové obavy ohledně cyklického vývoje Číny.

Viljder: Pokud máte peníze a chcete investovat, tak zaprvé poslouchejte, co říkají a dělají centrální banky. Ujišťují, že pokud dojde k problémům v ekonomice, zasáhnou. Není tedy potřeba držet hotovost - investujte do dluhopisů mladých trhů s vysokými výnosy, které jsme zmiňovali. Možností jsou také konvertibilní dluhopisy. Co se týče akcií, volte Evropu a mladé trhy. Japonsko představuje těžkou otázku, velmi záleží na tom, jak se bude vyvíjet japonská měna. Vlna optimismu, na níž se doteď vezlo, byla spojena s Abenomikou a politikou centrální banky, ale jsou zapotřebí strukturální reformy. Akciové trhy budou také reagovat na politický vývoj - v mnoha zemích dojde k volbám, které by se mohly na trzích promítnout. V tuto chvíli doporučuji se podívat na Rusko a Čínu. A poslední bod - očekáváme, že dolar vůči euru posílí.

Viljder: Proč ruské akcie? Zaprvé je Rusko ve vleku čínského cyklu a mohlo by z něj profitovat, zadruhé je tam spousta zajímavých společností, chce se to jimi jen probrat a ty zajímavé najít. Ale nemá smysl jít do Ruska jako pasivní investor a čekat, je potřeba aktivně hledat.

První blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2014
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
21. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory
Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Trhy po zasedání Fedu přenastavily očekávání, drama se ale zatím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat