Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,78 centu a speciální dividendu 11 centů na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2020, který skončil v září, čistý zisk 19,6 milionu eur. Srovnatelný výsledek za finanční rok 2019 činil 28,4 milionu eur, meziročně tak zisk klesl o 31,2 %. Společnost také oznámila, že představenstvo navrhuje vyplacení finální dividendy 6,78 centu na akcii a speciální dividendy 11 centů na akcii.

Upravený zisk EBITDA společnosti stoupl o 6,1 % na 71 milionů eur, tržby se jí zvýšily o 9,1 % na 341 milionů eur a provozní zisk dosáhl 57,8 milionu eur (+6 %), když se objem prodejů zvýšil na ekvivalent 14,8 milionu 9litrových balení z 14,4 milionu balení. Upravená EBITDA marže klesla na 20,8 % z 21,4 %.

V Polsku se společnosti bez vlivu změn měnových kurzů tržby meziročně zvýšily o 15,1 % a zisk EBITDA jí na tamním trhu stoupl o 18,3 %, přičemž tržní podíl v klíčovém segmentu vodky dosáhl v září pětiletého maxima 31,6 %. Do výsledků celé skupiny pozitivně přispěly rovněž akvírované společnosti, tedy Bartida v České republice a Distillerie Franciacorta v Itálii.

Stock Spirits také oznámila, že její představenstvo navrhuje vyplacení finální dividendy 6,78 centu na akcii a speciální dividendy 11 centů na akcii. Pololetní dividenda byla 2,77 centu na akcii. Řádná dividenda za celý finanční rok tak činí 9,55 centu na akcii a včetně mimořádné skupina vyplatí 20,55 centu na akcii (vzhledem k úterní zavírací ceně akcií na LSE 8,5% hrubý dividendový výnos).

"Jsme potěšeni odolnou výkonností v náročném roce. V první polovině finančního roku jsme našli správný směr v případě zvýšení spotřebních daní v Polsku a České republice. Ve druhém pololetí jsme se soustředili na ochranu zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a dalších kvůli covidu-19. Díky strategii zaměřené na lokální zajišťování zdrojů a výrobu se nás nedotkly provozní výpadky. Navíc naše dlouhodobé zaměření na off-trade segment působilo pozitivně během lockdownových uzávěr on-trade segmentu," napsal ve výsledkové zprávě generální ředitel Stock Spirits Mirek Stachowicz. "Díky silné provozní a finanční výkonnosti jsme mohli pokračovat v investicích do svých značek a můžeme investorům vyplatit nadbytečnou hotovost ve formě speciální dividendy," dodal.

Ve druhém finančním pololetí (březen-září) tržby Stock Spirits klesly o 2,6 % na 151,4 milionu eur. Upravený zisk EBITDA klesl o 14,5 % na 25,4 milionu eur. Meziroční pokles byl způsobený slabšími tržbami, zatímco prodejní a administrativní náklady byly meziročně vyšší. Čistý zisk klesl o 78 % na 4,9 milionu eur kvůli nižšímu EBITDA zisku a dodatečnému odpisu aktiv v Itálii ve výši 9,2 milionu eur.

"Celkově byly výsledky ve druhém pololetí výrazně nad odhady trhu i nad naším očekáváním, když uzavření HoReCa (on-trade) segmentu mělo především v Česku menší dopady, než jsme čekali. Zákazníci přešli ze spotřeby v restauracích na nákupy v obchodech. Firmu také podpořila její dlouhodobá strategie zaměřená na kvalitní domácí značky, což se pozitivně projevilo v letní sezóně, kdy zákazníci většinou zůstali na domácích dovolených. Vysoká navržená dividenda je v souladu se strategií firmy vyplácet přebytečnou hotovost v případě nerealizování akvizic. To může být pro část investorů pozitivním překvapením," napsal analytik Marek Dongres z České spořitelny.

"Celkově jsou pro nás zveřejněná čísla za finanční rok pozitivní. Firma se dokázala vypořádat s nárůstem spotřebních daní na začátku roku i s dopady pandemie, k čemuž pomohlo zaměření se na maloobchodní prodej (historicky 15 % tržeb ze segmentu hospod, restaurací apod.). Očekáváme proto ve středu pozitivní reakci akcií," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Hlavní body konferenčního hovoru

  • Konkurenční prostředí v Polsku se lepší, když třetí největší hráč (Marie Brizard) ztrácí svou pozici. Roust (největší hráč) posiluje na úkor Marie Brizard zejména v čisté vodce, zatímco Stock Spirits zvyšuje svůj tržní podíl v ochucené vodce s vyšší marží. Na druhé straně konkurence na českém trhu se mírně zvýšila, když se ostatní výrobci snaží napodobit úspěšný rum Republica. Vyšší konkurence vede k rostoucímu tlaku na ceny, což bude tlačit i na české marže. Management v tomto směru volí strategii inovací a výroby nových produktů.
  • V rámci vyššího zdanění alkoholu v Polsku na lahve o objemu 300 ml a méně od 1. ledna společnost nesdělila mnoho informací. Zvýšení by mělo dopadnout asi na třetinu tamního trhu s lihovinami, nicméně Stock Spirits je přesvědčena, že zvládne vyšší zdanění přenést do cen, když produkty s nižším objemem bývají naceněny výše. Určitou příležitost management vidí v objemech 50 ml a 350 ml.
  • V Itálii se společnosti podařilo získat tržní podíl ve všech kategoriích a management očekává, že se postupně bude vracet na úroveň EBITDA marže kolem 25 % ze současných 6,5 %.

Stock Spirits je jedním z předních producentů značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě. Působí v Polsku, České republice, Itálii, na Slovensku, v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině. Produkci vyváží do více než 40 zemí po celém světě.

Zdroj:
Stock Spirits
Stock Spirits
Přestat sledovat
Alkohol a drogy
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat