US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Pojišťovny: Dluhopisy nenesou to, co jim může vydělat jeden větší hurikán

Jak se odrazily důsledky finanční krize na pojišťovacím trhu a do čeho dnes investují velké pojišťovny své peníze? Otázky na Petra Podškubku, analytika katastrofických rizik, který pracuje pro Lloyd's v Londýně.

Redakce IW
Redakce IW
7. 12. 2009 | 19:00

Investiční web (IW): Jak se podle vás vyvíjí současná situace na trhu životního a neživotního pojištění?

Petr Podškubka (PP): Podle mého názoru se finanční krize odráží daleko více na trhu s životním pojištěním. Disponibilní důchod obyvatelstva a negativní očekávání má za příčinu to, že se lidé snaží jednoduše ušetřit na výdajích za pojistné u soukromého pojištění. Zároveň hospodaření životních pojišťoven je daleko úžeji navázáno na finanční trhy, které v předchozích obdobích nezaznamenávaly zrovna oslnivé výsledky. Důsledkem toho se velké pojišťovací domy jako AXA nebo AIG v uplynulém roce potýkaly s velkými finančními problémy. Finanční krize zároveň přinesla růst fenoménů, jako jsou pojistné podvody nebo sebepoškozování. To není jen záležitost Česka, ale i ostatních států. Pokud se zaměříme na trh podnikatelských nebo průmyslových rizik, tak ten je daleko méně flexibilní, proto tam ty ztráty na straně poptávky nejsou takové. Firmy, ačkoliv jim to v mnoha případech ani zákon neukládá, tak nemohou fungovat bez pojištění a samy si to dobře uvědomují.

hospodaření životních pojišťoven je daleko víc navázáno na finanční trhy

IW: Na akciových trzích lze v posledních měsících pozorovat jisté známky oživení. Jak se to promítá do hospodaření pojišťoven?

hospodaření pojišťoven je závislé na obchodování s pojistným rizikem a zhodnocení investic z jejich pojistných rezerv

PP: Samozřejmě pozitivně. Hospodaření pojistného trhu je závislé na dvou věcech - v první řadě je to obchodování s pojistným rizikem, kdy pojišťovny jednoduše spoléhají na to, že vybrané pojistné bude větší než vyplacené pojistné za škodní události. A to se jim v posledních letech relativně dařilo. Druhou velmi důležitou složkou jsou investice pojišťoven z jejich pojistných rezerv. Ve chvíli, kdy se trhy alespoň částečně stabilizovaly, se dopady na pojišťovny projevily okamžitě. Zároveň s tím, jak musejí pojišťovny chránit kapitál svých akcionářů a čelit tlaku regulátorů, byly donuceny změnit rozloženích svých investičních portfolií.

IW: Jak tedy ta investiční portfolia pojišťoven teď vypadají?

pojišťovny se uchylují spíš ke konzervativnějším prostředkům investování svých rezerv - namísto akcií nakupují více státních dluhopisů

PP: Zatímco tři roky zpátky byl jejich přístup k investování daleko agresivnější, teď se uchylují spíše k těm konzervativnějším prostředkům investování svých rezerv. Takže namísto akciových trhů nakupují například více státní dluhopisy. V tomto však mají pojišťovny do jisté míry svázané ruce. Tady v Británii na našem trhu Lloyd's fungují dva regulační mechanismy, které pojišťovnám stanovují určitá pravidla pro rozložení jejich investic - kolik procent a kam mohou nanejvýš investovat. Jednak je to vnitřní regulační mechanismus trhu Lloyd's a zároveň i FSA (Financial Security Authority), což je podobné jako v Česku, takový dohled nad pojistným trhem. A jejich pravidla se v posledním roce samozřejmě výrazně zpřísnila, protože spousta pojišťoven dříve velmi investovala například do amerického bankovního systému a doplatila na to. IW: Očekáváte, že by se tedy změny v investičních strategiích pojišťoven mohly projevit ve výsledcích pojistného trhu pozitivně již příští rok? A jak se to odrazí v cenách pojistného?

díky pár katastrofickým událostem zajišťovny sice odevzdávají část svých zisků na doplácení těchto škod, ale zároveň mohly plošně navýšit sazby

PP: Zatímco v letošním roce jsme mohli pozorovat zhruba osmiprocentní nárůst na ceně zajistného krytí, tak v příštím roce ceny zůstanou pravděpodobně na stejné úrovni. Příčinou toho je hlavně letošní podprůměrná aktivita hurikánů v oblasti severního Atlantiku, kdy trh v podstatě nezaznamenal žádné katastrofické škody. Ceny na stejných úrovních jako letos však nemají na zajistný trh až tak dobrý dopad. Protože příjmy zajišťoven se dlouhodobě výrazněji nezvýší. Díky pár katastrofickým událostem, jako byly v loňském roce hurikán Ike nebo Katrina před čtyřmi lety, zajišťovny sice odevzdávají část svých zisků na doplácení těchto škod, ale zároveň mohly plošně navýšit sazby. Nárůst výnosů v tuto chvíli tak může přinést pouze stabilnější situace na finančních trzích, o čemž už jsme se už bavili.

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná