Průmysl v Česku v říjnu zrychlil meziroční růst na 10,5 procenta

Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 10,5 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 4,9 procenta. K růstu přispěla zejména výroba automobilů a elektřiny, plynu a tepla. Kladný vliv na něj měla také výroba elektrických zařízení. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce ale klesla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
Po vyloučení sezonních vlivů byla říjnová průmyslová produkce v porovnání s předchozím měsícem reálně nižší o 1,5 procenta. Meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů výroba v průmyslu stoupla o 5,3 procenta, přičemž letošní říjen měl proti tomu loňskému o dva pracovní dny více. Hodnota nových zakázek byla proti loňskému říjnu vyšší o 10,3 procenta.
V říjnu se opět dařilo automobilkám, jejichž výroba meziročně vzrostla o 10,8 procenta. Elektrárny a plynárny si připsaly nárůst výroby o 15,4 procenta a výrobcům elektrických zařízení se produkce zvýšila o 21,1 procenta. Naproti tomu klesla produkce v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení a výrobě kožených a farmaceutických výrobků.
Průmyslovým podnikům se v říjnu opět dařilo sjednávat nové zakázky. Zahraničích zakázek jim meziročně přibylo o 9,1 procenta a tuzemských o 12,7 procenta. Ke zvýšení přispěly zejména výroba elektrických zařízení, kovovýroba, slévárenství a automobilový průmysl. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně stouply o 8,7 procenta.
Průměrný počet zaměstnanců v podnicích, které zaměstnávají 50 a více lidí, se meziročně zvýšil o dvě procenta. Jejich průměrná mzda stoupla o 7,1 procenta na 31 211 Kč.
Důvodem rchlého růstu je kombinace silné domácí i vnější poptávky a dvou pracovních dnů navíc. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Růst bude podle nich nich pokračovat i v příštím roce, i když zřejmě nižším tempem. Průmyslová výroba v říjnu zrychlila meziroční růst na 10,5 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 4,9 procenta.
"Průmysl se v říjnu ukázal ve skvělé kondici. Dvouciferný růst produkce ovšem nebyl překvapivý a ani v letošním roce výjimečný," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Tempem lehce přes deset procent rostla podle něj produkce i ve dvou měsících prvního kvartálu, kdy stejně jako tentokrát pomohl vliv dvou pracovních dnů navíc proti srovnatelnému měsíci loňska.
Po zohlednění tohoto efektu činil říjnový růst průmyslu 5,3 procenta, což je jen nepatrně pod průměrem letošního roku, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. Průmyslová výroba v říjnu sice byla v souladu s tržním očekáváním, vývoj zpracovatelského sektoru však skončil za celoročním průměrem. Nižší dynamika může podle něj souviset se slabším výkonem německého průmyslu v říjnu, která také skončil za odhady trhu.
Výroba se podle analytika ČSOB Petra Dufka tentokrát zvýšila především zásluhou automobilového průmyslu, který s novými modely nabral nový vítr do plachet. Dvouciferný růst zaznamenaly i další silné obory jako energetika nebo výroba elektrických zařízení. Příznivá čísla očekává od průmyslu i ve zbylých dvou měsících roku. Obtížné nebo spíše nemožné ovšem asi bude, aby si průmysl udržel takové tempo v roce 2018, dodal.
Za celý letošní rok by měl podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče růst průmyslové výroby překonat pětiprocentní hranici, když v roce 2016 rostl o 3,5 procenta.
Aktivita v průmyslu silně roste a vývoj zakázek podle něj naznačuje, že tento pozitivní trend bude pokračovat i v dalších měsících. Poptávka pro tuzemské průmyslové výrobce se utěšeně zvyšuje, což je reflexe silného hospodářského růstu doma i v zahraničí. Rizikem je situace na trhu práce a nedostatek pracovníků s vhodnou kvalifikací. Tento faktor se může v roce 2018 výrazněji projevovat coby brzda výraznější expanze průmyslu. "Nicméně s růstem průmyslové výroby počítám i ve výhledu na rok 2018, konkrétní odhad činí 4,5 procenta," uzavřel.
Zdroj: ČTK
Aktuality
