SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka ponechala v srpnu úrokové sazby beze změny, na této úrovni zůstanou "delší dobu"

Evropská centrální banka na svém srpnovém zasedání podle očekávání měnovou politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,15 %, depozitní sazba na -0,1 % a refinanční na 0,4 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Tisková konference Maria Draghiho

14.33 Draghi: Inflace se postupně přiblíží k cíli 2 %.

14.33 Draghi: Inflační očekávání jsou pevně zakotvená.

14.34 Draghi: Měnový výbor jednohlasně souhlasí s použitím netradičních nástrojů.

14.34 Draghi: Sazby zůstanou na současné úrovni "po delší dobu".

14.35 Draghi: Zvýšená geopolitická rizika by mohla ohrozit ekonomický růst.

14.35 Draghi: Domácí poptávku podporuje naše uvolněná politika i zlepšující se podmínky na jednotlivých trzích.

14.36 Draghi: Inflace bude v příštích měsících nízká, postupně poroste v letech 2015 a 2016.

14.38 Draghi: ECB bude vliv geopolitických rizik sledovat.

14.40 Draghi: Úvěry poskytované podnikům jsou stále utlumené. Banky zároveň uvádějí, že mírně rostou úvěry domácnostem. V červnu vzrostly anualizovaně o 0,5 %, což je v podstatě bez změny od začátku roku 2013.

14.41 Draghi: Strukturální reformy zvyšují konkurenceschopnost zemí. Měly by se vyplatit, zlepšit situaci na trhu práce. Státy nesmějí od svého úsilí upustit a musejí zavádět další reformy, které však nebudou stát v cestě hospodářskému růstu.

14.43 Draghi: TLTRO poskytnou "výrazné" rozšíření úvěrů.

14.45 Draghi: Geopolitické hrozby jsou větší, než byly před několika měsíci, a konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít určitě větší vliv na eurozónu než na další části světa. Zatím je vliv poměrně malý, jen hrstka bank je vystavena přímo Rusku, ale je těžké odhadnout, jak to bude v budoucnu, obzvláště když se k sankcím proti Rusku přidají odvetné sankce vůči eurozóně.

14.47 Draghi: Stále teprve odhadujeme, jaký vliv budou sankce na evropskou ekonomiku mít. Riziko vidíme především v cenách energií.

14.48 Draghi: Naše politika je a zůstane uvolněná. Zároveň zdůrazňuji, že jednomyslně souhlasíme s použitím netradičních nástrojů, včetně možného kvantitativního uvolňování, na kterém pracujeme, pokud by se náš střednědobý výhled na inflaci měl změnit.

14.50 Draghi: Kdybychom pracovali na řešení problémů, které ještě nenastaly, plýtvali bychom časem. Řešíme věci, které se dějí. Proto můžu říct pouze tolik, že jsme připraveni zasáhnout, bude-li to potřeba.

14.53 Draghi: Ano, inflace je na 0,4 %, ale pokud vezmeme HICP inflaci očištěnou o potraviny a energie, je na 0,8 %, nezměněná oproti předchozímu měsíci. Zpomalení inflace způsobily především ceny energií.

14.54 Draghi: V krátkém období se inflační očekávání snížila, ale střednědobá očekávání zůstávají pevně ukotvená.

14.55 Draghi: Hodnocení současné situace je velmi volatilní. Vidíme dobrá i špatná data - dobré PMI, maloobchodní tržby, špatná například od institutu Ifo. Zopakuji proto větu, kterou jsem říkal už mnohokrát - oživení zůstává slabé, křehké a nerovné. Jasně však vidíme, že státy, které zavedly strukturální reformy, si vedou lépe než ty, které k nim nepřistoupily, nebo je provedly jen v omezené formě.

14.59 Draghi: Signály přicházející z trhů s úvěry jsou dobré. Nebo spíše nejsou špatné.

15.03 Draghi: ECB vždy jednala v rámci svého mandátu. Udělali jsme velký pokrok v oblasti vytvoření bankovní unie, pracujeme na možnosti unie kapitálových trhů, ale je správný čas na to, aby státy začaly sdílet suverenitu v oblasti reforem. Státy by měly provádět reformy v rámci unie jednotně a pod dohledem.

15.08 Draghi: Jedním z problémů Itálie jsou velmi nízké soukromé investice. Ty pozorujeme i v eurozóně. Jenže to je problém očekávání investorů, ne něco, co může vyřešit pouze monetární politika. Tohle je problém k řešení pro strukturální reformy. Je potřeba, aby se podnikům vrátila důvěra, aby investovaly a najímaly zaměstnance. A to chce více času.

"Přestaňte si stěžovat na omezení monetární politiky, pane předsedo, a dejte se raději do práce," vzkazuje Draghimu server Zero Hedge.

15.14 Draghi: Očekává se, že reálné sazby zůstanou v eurozóně negativní mnohem déle než ve Spojených státech.

15.15 Draghi: Nemůžu komentovat situaci jiných bank (míněno portugalská Banco Espírito Santo). Můžu však říct, že se k tomu příslušné úřady postavily rychle a efektivně, takže to, co mohlo být systémovým incidentem, se omezilo na incident podstatný pouze pro majitele dané banky. Obecně je tedy přijímán názor, že se jedná o uzavřený incident, který neovlivnil další banky v Portugalsku, Portugalsko ani finanční instituce v dalších zemích.

Mario Draghi při své poznámce o tom, že BES neovlivnila další banky, nejspíše zapomněl na francouzskou Crédit Agricole.

15.25 Draghi: Inflace v některých zemích přesáhne 2 %.

15.31 Draghi: Chceme, aby ABS program byl jednoduchý, transparentní a reálný. Zintenzivnili jsme přípravy na ABS, protože chceme být připraveni na všechny překážky, které by mohly vytvářet regulační úřady.

15.36 Tisková konference končí, Draghi všem popřál příjemné léto.

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,15 %.

ECB v červnu ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum 0,15 %. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty.

Banka tehdy představila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně programu levných půjček pro komerční banky v objemu 400 miliard eur. Začátkem července ECB upozornila, že v případě nutnosti je připravena ekonomiku podpořit tištěním nových peněz.

"Po červnové impozantní podívané není správný čas na další opatření, ECB chce počkat na další vývoj," uvedl analytik Reinhard Cluse z UBS.

Inflace v eurozóně, kterou Evropská centrální banka sleduje, v červenci podle předběžných údajů dále zpomalila, když její tempo kleslo o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Očekávala se stagnace na 0,5 %. Nízká inflace by mohla vyvíjet tlak na centrální bankéře, aby přistoupili k dalším opatřením, která by pomohla inflaci se dostat k 2% cíli. Prozatím však ECB stojí se založenýma rukama a vyčkává.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat