Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od srpna 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu znovu zlepšily a tempo expanze aktivity navíc stouplo. Výrobní index nákupních manažerů (PMI) se zvýšil na na 53,9 bodu z říjnových 51,9 bodu. Informovala o tom v úterý společnost IHS Markit. Index je tak nejvýše od srpna 2018. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Za růstem indexu je především silnější zákaznická poptávka, přičemž objemy nových zakázek vzrostly nejvyšším tempem od července 2018. K růstu indexu přispělo i zhoršení dodávek. Poruchy v dodavatelských řetězcích vedly ke zvýšení nákupu materiálu pro výrobu nejprudším tempem za více než dva roky. Firmy se tak snažily zajistit si výrobní zásoby.
Naopak výroba rostla jen mírným tempem, které bylo dokonce nejnižší od srpna kvůli omezení kapacit způsobenému restrikcemi spojenými s pandemií. Výrobci zároveň kvůli nejistotě ohledně pandemie váhali s novými nábory zaměstnanců.
ČR - PMI ve výrobě (listopad 2020)
"Data PMI v listopadu nabídla povzbudivější obrázek zdraví českého zpracovatelského sektoru. I přestože se firmy potýkaly s restrikcemi okolo covidu-19 a nemocností mezi zaměstnanci, silnější poptávka povzbudila jeho celkový růst," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jonesová.
Tuzemský průmysl se tak podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, jež způsobily jarní uzavírky spojené s první vlnou pandemie. Druhá vlna navíc podle něj nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničním obchodu. "Pro vývoj v dalších měsících bude důležité, zda se průmysl a mezinárodní obchod podaří uchránit od přímých uzavírek souvisejících s koronavirem. Výraznou pomocí bude samozřejmě vakcinace obyvatelstva, k níž by v Evropě mohlo začít docházet již v prvních měsících roku 2021," uvedl.
I podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové listopadové ukazatele potvrzují odolnost domácího průmyslu i ve stavu obtížné pandemické situace. "Významnou roli hraje situace v průmyslu v eurozóně, především v Německu, kde indexy PMI také dosahují vysokých úrovní. To pak prospívá i exportně orientovaným českým průmyslovým podnikům," uvedla.
Zdroj: ČTK, tradingeconomics.com