Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ

Česká vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu změnit její podmínky tak, aby byla atraktivní pro další mobilní operátory. Kvůli tomu v pondělí také vyměnila předsedu ČTÚ a místo Jaromíra Nováka jmenovala šéfkou úřadu Hanu Továrkovou. Do státního rozpočtu by aukce měla přinést minimálně šest miliard korun. Opozice odklad aukce kritizuje.

Zájem zahraničních uchazečů o aukci kmitočtů je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nulový a zřejmě by se přihlásil jen jeden menší český zájemce. Aukce se změněnými podmínkami by mohla být vyhlášena v květnu nebo červnu letošního roku. Původně to mělo být v lednu. Havlíček upozornil, že přípravy aukce na kmitočty vykazovaly nestandardní prvky.

Aukce má přivést na trh nového mobilního operátora, a tím posílit konkurenci a snížit ceny mobilních služeb. Její spuštění nyní by podle Havlíčka ničemu nepomohlo kvůli nedostatku zájemců. "Proto máme snahu, aby se vypsaly nové podmínky aukce tak, aby nalákaly větší množství operátorů. Odklad je otázka tří až pěti měsíců. Musí to projít řádnou konzultací a doporučujeme aplikovat varování Evropské komise ohledně sdílených sítí," uvedl Havlíček.

Premiér Andrej Babiš novinářům před odletem na vzpomínkovou akci do Osvětimi řekl, že Česko má problém s tím, že některé nezávislé úřady nereprezentují zájmy daňových poplatníků. "Soutěž, kterou vypsal ČTÚ, nebyla ve prospěch konkurence," uvedl Babiš. Kvůli činnosti úřadu jsou podle něj v Česku proti zbytku Evropy podstatně dražší platby za mobilní služby. "Pan ministr (Havlíček) dospěl k závěru, že pan Novák by neměl být předseda ČTÚ," dodal Babiš.

Ministerstvo v pondělí vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Předseda pětičlenné rady ČTÚ Novák kvůli tomu ráno rezignoval a vláda jej posléze odvolala. Podle Havlíčka ovšem Novák rezignoval ke konci ledna, vláda ho ale odvolala již k dnešnímu dni.

"Bohužel poslední vývoj, který vyvrcholil předložením materiálu na zasedání vlády plánované na 27. ledna 2020, bez možnosti zástupců úřadu jej vidět a vypořádat naše odborné připomínky, mě nenaplňují z výše uvedených důvodů jistotou, že výsledná podoba podmínek přinese tolik očekávanou změnu na českém telekomunikačním trhu a zároveň obstojí v soudním přezkumu," uvedl Novák v rezignačním dopise. Podle něj byla aukce připravovaná transparentně a ministerstvo bylo průběžně informováno.

Nová předsedkyně, advokátka Továrková (45) je členkou rady ČTÚ od listopadu 2019, kdy byla jmenována na pět let. Řekla tehdy, že by se ráda zasadila nejen o včasné a transparentní budování sítí 5G, ale chtěla by i přispět k řešení otázky cen mobilních dat. Byla i členkou představenstva a předsedkyní Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory ČR.

Odklad aukce vadí opozici. Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že Havlíček vstoupil do příprav aukce bez reálných argumentů. Podle Kupky kabinet pokračuje v "totálním rozvratu řízení státu", když dnes aukci odložil a navrhl změnit její podmínky. Odklad způsobí, že neklesnou vysoké ceny mobilních služeb v ČR, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stát má prostřednictvím ČTÚ dražit frekvence v pásmech 700 a 3 500 MHz, které jsou určené pro rychlé mobilní sítě 5G. Ty slibují vyšší rychlost i rychlejší odezvu než stávající sítě LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí. Pásmo 700 MHz se uvolní přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2 v polovině letošního roku.

"Vláda by teoreticky mohla přilákat Sazku, která už nyní působí na trhu virtuálních operátorů a má asi 200 tisíc zákazníků. Nicméně 5G aukce bude velmi nákladná a stávající subjekty si už brání trh prostřednictvím nových balíčků a podobně," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Aukce se podle dřívějších vyjádření pravděpodobně zúčastní stávající mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, zájem deklarovala i firma Nordic Telecom.

Zdroj:
ČTK
5G sítě
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat