Vývoz z Japonska v únoru třetí měsíc za sebou klesl

Vývoz z Japonska v únoru třetí měsíc za sebou klesl. Japonská ekonomika, která je závislá na obchodu, se tak dostává stále více pod tlak a japonská centrální banka zřejmě bude donucena nabídnou další stimulační opatření, aby zmírnila negativní dopady zpomalující vnější poptávky a obchodního napětí.
Zpomalující globální růst, čínsko-americká obchodní válka a komplikace kvůli odchodu Británie z Evropské unie již v posledních měsících donutily mnoho centrálních bank zaujmout uvolněnější postoj. Japonsko se tak ocitá v podobné situaci, jako většina zbytku světa, kde aktivita v továrnách zpomaluje a podnikatelská důvěra se kvůli rostoucí globální nejistotě zhoršuje.
Údaje japonského ministerstva financí ukázaly, že vývoz v únoru meziročně klesl o 1,2 procenta. Analytici čekali snížení jen 0,9 procenta. V lednu se vývoz propadl až o 8,4 procenta. Dovoz se snížil o 6,7 procenta. Zahraniční obchod však skončil v přebytku 339 miliard JPY, ve srovnání s loňským schodkem 13,9 miliardy JPY.
"Vývoz bude mít zatím nadále klesající trend, což by mohlo omezit kapitálové výdaje a mzdy. Domácí ekonomika bude čelit vážné situaci před říjnovým zvýšením prodejní daně," uvedl hlavní ekonom Norichukin Research Institute Takeši Minami. Někteří analytici dodávají, že nelze vyloučit recesi.
Vývoz do Číny, která je největším obchodním partnerem Japonska, se meziročně zvýšil o 5,5 procenta díky dodávkám zařízení pro výrobu polovodičů a automobilům. K růstu zřejmě přispělo i načasování začátku lunárního nového roku. Za leden a únor však celkový obchod s asijským gigantem zůstává slabý a dodávky klesly o 6,3 procenta.
Vývoz do Asie, která se na celkovém exportu Japonska podílí více než polovinou, se snížil o 1,8 procenta.
Vývoz do USA se zvýšil o dvě procenta, dovoz však stoupl až o 4,9 procenta. Přebytek japonského obchodu s USA tak klesl o 0,9 procenta.
Zdroj: ČTK