25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Používání měnového kurzu jako nástroje monetární politiky bude pokračovat minimálně do roku 2016. V českém hospodářství existují mírně protiinflační rizika a vývoj spotřebitelských cen v eurozóně bude mít i nadále vliv na inflaci v České republice. Oživení českého hospodářství zatím zůstává silné a nadále zrychluje. Česká národní banka to uvádí v zápisu ze svého červencového jednání, který zveřejnila v pátek. Konkrétní dopady protiruských sankcí Západu podle ní ještě nezle přesně hodnotit.
V zápisu z jednání dále stojí, že v současné situaci nelze dopad sankcí zavedených proti Rusku. Právě vývoj v zahraničí, především geopolitická situace na Ukrajině a sankce proti Rusku, patří podle rady ke zvýšeným rizikům ohledně odhadovaného ekonomického vývoje.
Na červencovém zasedání ČNB podle záznamu opakovaně zaznělo, že hlavním faktorem snižujícím tuzemskou inflaci je silně utlumený zahraniční cenový vývoj. Dalším několikrát zmiňovaným faktorem snižujícím aktuální inflaci jsou podle rady i ceny potravin. Ty by navíc mohly nadále takto působit v nejbližším období vzhledem k dobré úrodě. "Bylo také uvedeno, že dalším možným faktorem působícím na pokles výhledu cen potravin je růst nabídky potravin v důsledku možného omezení jejich vývozu do Ruska," uvádí záznam. Rusko zavedlo sankce na dovoz potravin tento týden.
Rada rovněž v souvislosti s ekonomickým oživením uvedla, že oživení je robustní a zrychluje. ČNB minulý týden zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 %. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na 3 %. V předchozí květnové prognóze ČNB letošní růst HDP odhadovala na 2,6 % a na 3,3 % příští rok. Průměrná inflace letos bude podle ČNB 0,4 % a příští rok 1,8 %.