Hospodářské oživení v ohrožení. Na vině jsou spotřebitelé

První polovina roku je za námi. Pozornost ekonomů se ve druhém pololetí bude upírat mimo jiné na spotřebitele. Ti jsou ve Spojených státech tradičně motorem ekonomiky. Zpomalení spotřeby domácností v prvním pololetí bylo větší, než se čekalo. Podepsalo se na pozvolnějším růstu vyspělých ekonomik. Tento vývoj měl dopad i na akciové trhy, které od května do tohoto týdne zažívaly pokles.
Odborníci si nejsou jisti, zda se hospodářský růst rozjede naplno. Spojené státy zápasí s obrovským deficitem, vysokou nezaměstnaností a nízkými příjmy.
Trh práce bude hrát hlavní roli ve zlepšující se situaci spotřebitelů. Navíc hraje i důležitou roli v oživení akciového trhu.
Ekonomická krize připravila americké domácnosti o zhruba 16 bilionů dolarů majetku. To potvrzuje, že jsou velice citlivé na jakékoli změny ve vývoji ekonomiky.
Americké domácnosti v hlavní roli
Z dlouhodobého hlediska hraje bohatství amerických domácností dvě důležité role. Ovlivňuje názor Američanů na to, jak moc mají šetřit, a hlavně pak jejich finanční nezávislost jako takovou.
Podle studií utrácely americké domácnosti během krize v průměru 4 centy z každého ušetřeného dolaru. Jak se začala ekonomika zotavovat, projevilo se to i na útratách lidí, kteří začali utrácet mnohem více.
Zpomalení růstu je proto velmi nebezpečné. Lidé v průměru přestali šetřit jako před pár lety. Nedostatek peněz by pak mohl na trhy přenést velkou vlnu pesimismu. Americké domácnosti mají před sebou obrovský kus cesty. jejich majetek se sice ode dna během krize zvýšil o úctyhodných 8,7 bilionu dolarů, ale zhruba polovina původního majetku stále chybí.
Hodně peněz spolykaly nemovitosti
**Nemovitosti představovaly před krizí 30 procent majetku domácností, finanční aktiva pak zhruba 60 procent. Nyní je majetek z nemovitostí zhruba na 25 procentech. A oživení na nemovitostním trhu ve Spojených státech je stále v nedohlednu.
Ceny nemovitostí mají na celkový účet domácností větší vliv než například klesající ceny akcií.
Podle odborníků by právě akcie mohly hrát v dalším ekonomickém vývoji důležitou roli. A analytici jsou na druhé pololetí stále velice pozitivní, hlavní akciový index S&P 500 má podle nich stále několikaprocentní růstový potenciál do konce roku.
KUPOVAT: Akcie jsou nejlevnější za desítky let, shodují se analytici
Zdroj: Business Insider