Řecký krach by nebyl pro evropské banky to nejhorší

Věřitelé Řecka by byli ochotni přistoupit k řešení dluhové krize formou plánovaného a řízeného bankrotu. Podle zkušeností z minulosti tento postup nakonec nemusí být nejhorší variantou řešení. Opačné stanovisko však nadále zastává Evropská centrální banka. Velkým rizikem zůstává šíření nákazy napříč Evropou.
S oživením nápadu dluhopisových swapů, které by oddálily splatnost řeckých dluhů, přišlo Německo. Evropská centrální banka, Evropská unie i samotné Řecko se však k jakékoli formě restrukturalizace řeckých dluhů zatím stavějí odmítavě.
Na setkání 20 bank a pojišťovacích společností v Paříži začátkem července padaly návrhy na překlopení řeckého dluhu z bondů vstupujících do splatnosti na nové řecké cenné papíry. Diskuze zahrnovaly mimo jiné i plán francouzských bank na konverzi 70 % dluhopisů splatných v polovině roku 2014 na nové třicetileté cenné papíry zajištěné kolaterálem s ratingem AAA.
Situace na dluhopisovém trhu se neustále zhoršuje, jak ratingové agentury postupně snižují hodnocení dalších zadlužených evropských ekonomik na spekulativní úroveň. Požadované výnosy za držbu těchto "junk" bondů se rapidně zvyšují a dostávají se na rekordní úroveň.
Německo trvá na tom, že by v dalších záchranných krocích měl hrát stále větší roli soukromý sektor.
Trhy ztrácejí trpělivost a je téměř jasné, že k určité restrukturalizaci nejvíce zadlužených ekonomik nakonec bude muset dojít. Nikdo však nedokáže najít takové řešení, které by co nejlépe zabránilo šíření rozsáhlejší nákazy a vzniku paniky na světových trzích.
Soukromý sektor by měl pomoci odvrátit řecký bankrot
Evropské špičky a ECB se drží cíle začlenit soukromý sektor do plánů na odvrácení jakéhokoli způsobu řeckého bankrotu. Zatím pracují na tom, že se snaží s privátními investory a partnery dohodnout na zařazení soukromého sektoru do ozdravných programů pro Řecko.
Snahu evropských autorit pokusit se jakkoli zamezit řeckému bankrotu potvrdil i Michel Pebereau, ředitel BNP Paribas. "Byli jsme požádáni, abychom navrhli řešení řeckého problému, které by nevedlo k bankrotu. Předložili jsme několik návrhů."
Šéf evropské centrální banky Jean-Claude Trichet minulý měsíc prohlásil, že tlačit na účast soukromého sektoru v procesu záchrany Řecka by byla obrovská chyba pro celý evropský region. Zatímco ECB by možná připustila variantu, kdy by věřitelé dobrovolně souhlasili s nákupem řeckých dluhopisů na výměnu za dosavadní splatné bondy, Trichet tvrdí, že Evropská centrální banka nemá v úmyslu svá vlastní řecká aktiva překlápět (roll-over).
ECB nemá na vybranou
ECB půjčuje na podporu bankovních systémů ohromné množství hotovosti, přičemž snížila požadavky na zajištění. V květnu roku 2010, když řecké fiskální problémy začaly infikovat i další členy eurozóny, začala nečekaně nakupovat dluhopisy ohrožených zemí ve snaze uklidnit trhy.
Investoři předpokládají, že se bude Trichet dále snažit řecké banky podržet, nehledě na jejich úvěrový rating. ECB ani nemá jinou možnost. Pokud přestane do řeckého bankovního systému lít likviditu, půjde ke dnu a vznikne celoevropská nákaza. Trichet to nechce mít na svědomí a investoři to dobře vědí.
Řecko se nevzchopí bez pomoci EU a MMF
Případ Řecka se poněkud liší od problematiky Portugalska a Irska. **Riziko nákazy spočívá v tom, že trhy jsou ohromeny sílou okamžiku a hází problémové státy do jednoho pytle. Stačí se podívat na Itálii v tomto týdnu, kdy ovšem řada autorit rychle přispěchala s ujištěním, že je Itálie ve výrazně lepší situaci než Řecko a Portugalsko.
Postupem času by však měly i účastníci finančních trhů rozpoznat, že Řecko čelí zcela jiným problémům, k jejichž řešení bude nezbytná pomocná ruka Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.
Je nutné, aby participaci bank, pojišťoven a držitelů řeckých dluhopisů doprovázelo také značné úsilí ze strany Řecka. Mělo by spočívat ve snižování veřejného zadlužení (v současné výši téměř 150 % HDP) formou zpětného odkupu bondů.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
