Hospodářský cyklus v Evropě a v USA dozrává, ale nekončí. Problémy Číny by na akcie v Evropě neměly mít výrazný dopad

Podle výsledků průzkumu Fidelity International fundamenty evropských a amerických firem, tedy klíčové podnikové ukazatele zaměřené na hodnotu pro akcionáře a návratnost kapitálu, budou nadále srovnatelné s loňským rokem – možná poněkud lepší v Evropě a mírně horší v USA. Dobrý investiční sentiment v Japonsku pozitivně ovlivnilo zotavování tamních firem. Zpomalení Číny bude mít nulový nebo mírně pozitivní vliv na strategické investiční plány firem.
Japonsko nejlepší z regionu
Podle průzkumu je v rámci regionálních trendů opětovně nejlepší Japonsko. Jeho pozitivní hodnocení sentimentu je sice nižší než loni v obdobném průzkumu, vzhledem k rostoucí opatrnosti v jiných regionech je ale vynikající.
"V Japonsku se díky třetímu pilíři strukturální reformy (takzvané Abenomiky) pomalu, ale vytrvale zlepšuje správa a řízení společností (corporate governance). To vede k očekávanému zlepšení klíčových podnikových ukazatelů zaměřených na hodnotu pro akcionáře a návratnost kapitálu," vysvětluje Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.
USA a Evropa dozrávají
V názorech na Evropu a USA jsou analytici z Fidelity poněkud opatrnější. Předpokládají, že fundamenty evropských a amerických společností budou srovnatelné se stavem v loňském roce. I to je důležité zjištění, které vypovídá o tom, že hospodářský cyklus v obou těchto regionech sice dozrává, ale zatím se nechýlí ke konci.
Znepokojivé rozvíjející se trhy
"Větší znepokojení vyvolává situace na rozvíjejících se trzích, investoři proto musejí postupovat opatrně. Nejvíce jsou zasaženy ekonomiky závislé na komoditách, primárně na Středním východě, v Africe a v Latinské Americe," říká Lessing. Tento vývoj naznačovaly již loňské výsledky průzkumu analytiků z Fidelity, které rovněž upozorňovaly na zhoršující se fundamenty firem v tomto regionu. Nelze přitom najít dostatek signálů toho, že by tento trend již dosáhl nejnižšího bodu. Podle analytiků se bude situace na emerging markets dále zhoršovat.
Zatímco transformace Číny z investičně-exportní na spotřebitelsky zaměřenou ekonomiku vede ke vzniku řady zajímavých příležitostí, podle Fidelity čeká zemi nelehká cesta a celková dynamika růstu nevyhnutelně zpomalí. Korporátní klima v Číně se zhoršuje, když 71 % analytiků uvádí nižší důvěru managementů v investice do firem v letošním roce. "Náš výzkum ovšem také poukázal na další skutečnost – 36 % analytiků z celého světa předpovídá, že se zpomalení Číny v praxi nijak neprojeví, případně že bude mít na strategické investiční plány firem mírně pozitivní dopad. Z našeho výzkumu dále vyplývá, že evropští analytici (48 %) spíše předvídají nulový dopad zpomalení Číny na akciové tituly, které sledují," uzavírá Lessing.
KOMPLETNÍ ZPRÁVA Z PRŮZKUMU FIDELITY (V ANGLIČTINĚ)
Zdroj: Fidelity International
Aktuality
