US MARKETOtevírá za: 16 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Odmítání kapitalismu: Móda západní mládeže, nebo světonázor zítřka?

Pode průzkumu Harvardovy univerzity odmítá většina mladých lidí v USA principy americké ekonomiky a kapitalismus jako takový. Tento výsledek sice není až tak překvapivý, trochu nečekaně ale působí fakt, že až třetina respondentů podporuje socialismus.

Podle průzkumu nepodporuje 51 % mladých lidí mezi 18 a 29 lety kapitalismus, jen 42 % uvedlo, že jej podporuje. Alternativu mladí lidé nemají, ale až třetina dotazovaných vyjádřila podporu socialismu, z čehož lze usuzovat, že nemají tak docela jasno v tom, co vlastně chtějí. Chyba průzkumu se pohybuje na úrovni 2,4 procentního bodu.

Samotní autoři průzkumu přiznávají, že výsledky nelze jednoznačně interpretovat, protože kapitalismus je poměrně široký pojem, pod nímž si každý představuje něco jiného. "Slovo kapitalismus dnes neznamená to, co znamenalo dříve," říká Zach Lustbader, jeden ze studentů posledního ročníku na Harvardu, který se na průzkumu podílel. Pro ty, kdo vyrostli za studené války, byl kapitalismus symbolem svobody a ochrany před Sovětským svazem a totalitou. Pro mladší ročníky jde o symbol finanční krize, z níž se ekonomika stále nevzpamatovala.

Dodatečný průzkum, jehož se účastnili také starší lidé, však ukázal, že i oni jsou vůči kapitalismu skeptičtí. Pouze skupina lidí starších 50 let vyjádřila kapitalismu podporu.

Nic nového

Výsledky jsou na první pohled překvapivé, ale vesměs se shodují s jinými průzkumy z minulosti. Již v roce 2011 společnost Pew Research Center zjistila, že mladí lidé jsou kapitalismem frustrováni. Při položení širší otázky, zda podporuje kapitalismus, tehdy odpovědělo kladně 46 %, negativně hodnotilo kapitalismus 47 % respondentů. 49 % mladých lidí pak nahlíželo pozitivně na socialismus, oproti 43 % lidí, kteří jej odmítali.

Podle Lustbadera se zhoršující se nálada odráží také ve způsobu vyjadřování politiků. Když dnes pravicově založení politici mluví o kapitalismu, stěžují si na "klientelistický kapitalismus". "Dnes už sotva uslyšíte pravičáky hájit své názory a činy s použitím ojmu kapitalismus," upozorňuje Lustbader.

Buffett: Mladé lidi chápu

Možná i to je důvod, proč demokratický kandidát a stranický soupeř Hillary Clintonové Bernie Sanders sice do voleb jako vůdce demokratů nepůjde, ale mezi mladými lidmi je jednoznačně nejoblíbenějším politikem. "V životě mladého člověka asi vždy přijde období, kdy se potřebuje odpoutat od názorů svých rodičů a hledat nějaký nový, hlubší smysl. Možností je k tomu mnoho, zejména na straně demokratů, kde lidé jako Sanders tak imponují mladým lidem. A já tomu rozumím," reagoval Warren Buffett na harvardský průzkum v pondělním rozhovoru pro CNBC. "Tito mladí lidé vidí bohatou zemi, v níž ale existují velké nerovnosti. Pak přijde někdo, kdo v mnoha ohledech působí autenticky a má obavy z těch samých věcí, z nichž mají obavy mladí lidé. Stane se pak jejich modlou a dostane od nich mnoho hlasů."

Je otázka, zda za postojem mladých lidí vidět pouhé odmítání volného trhu z principu, nebo jde o vyjádření frustrace z ekonomiky, v níž příjmy domácností již více než 15 let klesají. Pokud však dojde na konkrétní dotazy na to, jak by měla být ekonomika vedena, mladí lidé si často odporují. Jen 27 % z nich má za to, že by vláda měla regulovat ekonomiku, a jen 30 % si myslí, že by se měla silně angažovat v procesu zrovnoprávňování. Pouze 26 % pak uvedlo, že vládní výdaje jsou efektivní při zvyšování ekonomického růstu.

Na druhou stranu až 48 % tvrdí, že "základní zdravotní pojištění je právem všech lidí", a 47 % souhlasí s tvrzením, že "základní potřeby, jako jsou jídlo a střecha nad hlavou, jsou právem, které by měla vláda naplnit těm, kteří si je nemohou dovolit".

Mladí lidé zkrátka nevědí, co chtějí. John Della Volpe, ředitel pro oblast dotazovacích šetření na harvardském politologickém institutu, se osobně setkal se skupinou mladých lidí a mluvil s nimi o jejich postojích. Kapitalismus je podle nich nespravedlivý a nechává lidi na holičkách i přes jejich tvrdou práci. "**Neodmítají koncept. Odmítají způsob, jakým je kapitalismus podle nich realizován," říká Della Volpe.

Zdroj: Washington Post

Americká ekonomikaKapitalismusPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa