Co mají společného globalizace a slon? Tento graf

Globalizace byla dlouhá léta tajemnou silou, jež stála v pozadí nástupu emerging markets. Miliony lidí z rozvíjejících se zemí zachránila před strádáním. Ne všichni z ní ale měli jen prospěch.
Rozvíjející se ekonomiky se v druhé polovině 80. let minulého století ukázaly být ideálním místem, kam přesouvat výrobu z drahé Evropy nebo USA. Západní spotřebitelé poté z globalizačních tendencí těžili díky nižším cenám zboží vyrobeného v regionech s levnější pracovní silou.
Vedlejším produktem globalizace a přesunu výroby do regionů s levnější pracovní silou ale bylo zpomalení až zastavení bohatnutí střední třídy. Nejvíce na globalizaci "prodělali" lidé mezi 75. a 90. příjmovým percentilem, říká americký ekonom srbského původu Branko Milanović. "Příjmy těchto lidí, včetně lidí z postkomunistických zemí nebo Latinské Ameriky, které můžeme označit za vyšší střední třídu, (mezi lety 1988 a 2008) prakticky stagnovaly," dodává Milanović.
Portfoliomanažer Toby Nangle z investiční společnosti Columbia Threadneedle Asset Management hovoří ve spojitosti s globalizací a vývojem příjmů lidí v jednotlivých příjmových percentilech o takzvaném sloním trendu. Proč? Stačí se podívat na graf, který ukazuje, jak se příjmy lidí v jednotlivých příjmových percentilech od roku 1988 do roku 2008 vyvíjely.
Zdroj: Bloomberg