Přijde do USA s novým nájemníkem Bílého domu recese?

Americká ekonomika pokračuje v růstu, inflace zvolna zrychluje, ceny ropy se po propadu pod 30 USD za barel vrátily zpět ke zhruba 50 USD a americké akciové indexy jsou prakticky na historických maximech. Nálada na trzích ale zrovna euforická není.
Situace je napjatá mimo jiné kvůli nejistým dopadům brexitu na světovou ekonomiku, očekávání pokračování poklesu korporátních zisků, zvýšené volatilitě na měnových trzích a sílícímu pocitu, že centrální banky ztrácejí kontrolu nad vývojem světového hospodářství. Vrásky investorům přidělává také dlouhodobý pokles spreadů mezi výnosy dluhopisů vyspělých zemí s dlouhou a krátkou dobou splatnosti. Přechod spreadu do záporu je totiž historicky jedním z nejspolehlivějších indikátorů brzkého pádu ekonomiky do recese.
Ekonomové z Bank of America Merrill Lynch říkají, že již ani sami představitelé Fedu nevěří v letošní dvojí zvýšení sazeb, které členové měnového výboru signalizovali na svém červnovém zasedání. Centrální banka USA podle nich v letošním roce základní úrokovou sazbu zvýší nejvýše jednou. Zároveň ale upozorňují, že Fed bude v příštích měsících v nelehké situaci, jelikož inflace v USA by se měla vlivem odeznívání efektu meziročně nižších cen ropy šplhat prudce vzhůru.
Analytici tvrdí, že americká centrální banka zaspala. Ideální příležitost ke zvýšení sazeb podle nich měla v letech 2013 a 2014, kdy byla ekonomika ve velice dobré kondici. Fed ovšem vyčkával, zda bude ožívání pokračovat, a propásl tak jedinečnou příležitost vytvořit si ochranný polštář pro období případné pozdější ekonomické slabosti. I z tohoto důvodu se kredibilita Fedu s každým jeho novým komentářem sune k zemi.
Anthony Mirhaydari, ekonomický komentátor a autor investičních newsletterů Edge a Edge Pro, tvrdí, že situace v USA zůstane víceméně neměnná až do amerických prezidentských voleb. "Potom to ale nebude hezké," říká.
Podobný názor zastává i Albert Edwards, známý medvěd ze Société Générale. Spojené státy podle něj míří do recese, zbývá jen asi pět měsíců. Jakmile se Amerika do recese ponoří, sesune se podle Edwardse výnos 10letých vládních dluhopisů USA k -1 % a americké akciové indexy se propadnou na úrovně z roku 2009. Ať tak za stůl v Oválné pracovně usedne kdokoli, čeká ho podle Mirhaydariho a Edwardse doslova křest ohněm.
Zdroj: The Fiscal Times
Aktuality
