US MARKETOtevírá za: 6 h 28 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Evropská (dez)integrace jako další Lehman Brothers? Zatím ne, věří expert

Voličská revolta proti Evropské unii se nemusí omezit jen na Spojené království. Nová světová krize by ale hrozit neměla.

Vítězství zastánců odchodu Británie z Evropské unie vyvolala vlnu nadšení mezi euroskeptiky v dalších zemích. Marine Le Penová ve Francii a Geert Wilders v Nizozemsku okamžitě začali volat po referendech o budoucnosti svých zemí v EU, u nás v něj věří třeba Svobodní vedení Petrem Machem, s příslibem, že udělá vše pro uspořádání referend (byť sám bude samozřejmě hlasovat pro setrvání ČR v EU a v NATO), přispěchal i prezident Miloš Zeman.

Riziko odchodu dalších států z unie by podle stratégů z NN Investment Partners mohlo vyvolat další šoky na finančních trzích. Mohlo by docházet k růstu rizikových přirážek, zpřísnění podmínek pro financování, tím dopadu do reálné ekonomiky a ohrožení hospodářského růstu. "Jde o politickou krizi, která by ale neměla automaticky vyvolat celosvětovou recesi nebo krizi likvidity ve finančním systému," prohlásil po britském referendu Valentijn van Nieuwenhuijzen, vedoucí týmu Multi Asset v NN Investment Partners.

Důležitým tématem se pro Evropu stává potenciální "revolta u volebních uren", kterou lze pozorovat již několik let. Dosud však "revolucionáři" neměli na chod evropských institucí prakticky žádný vliv. Brexit ale může odstartovat lavinu. Nebo dominový efekt, chcete-li.

"Nevíme, jak silné budou důsledky těchto revolt. Jsme přesvědčeni, že se nebude jednat o šok o rozměru pádu banky Lehman Brothers nebo krize eura. Nevidíme žádnou bezprostřední hrozbu pro globální finanční systém. To ale neznamená, že dopady na reálnou ekonomiku nebudou v dlouhodobém horizontu závažné," připustil dále van Nieuwenhuijzen.

"Domníváme se, že výsledek referenda bude ve střednědobém horizontu působit proti pozitivním trendům na finančních trzích. Tyto trendy jsou dány zlepšením globálního růstu a holubičí politikou centrálních bank na rozvinutých trzích. Tato politika centrálních bank nemusí nutně znamenat, že například Fed již letos nezvýší úrokové sazby. Banka si ale bude o mnoho více vědoma rizik ve světové ekonomice," dodal van Nieuwenhuijzen. Od Bank of England a ECB pak podle většiny analytiků nelze očekávat nic jiného než prodloužení období uvolněné měnové politiky.

Ekonomické a politické hrozbyEvropská unieFinanční krizeRizikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika