US MARKETOtevírá za: 0 h 16 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co vám ekonomové neřeknou

Snem každého investora by bylo, kdyby mohl dostávat od odborníků relevantní zprávy, podle nichž by mohl pohodlně nastavit kurz svého investování. Místo toho nás na trzích děsí bubliny a nepředvídatelné krachy, které ani experti na slovo vzatí nedokáží předpovědět. Proč tomu tak je, jsme se pokusili shrnout do následujících sedmi bodů.

1. Neodhadnou příchod krize

V posledních týdnech se investoři stále častěji obracejí k ekonomům, aby jim tito napověděli, jakým směrem se bude ekonomika ubírat. Kdyby však pro radu chodili k vrbě, dopadli by stejně, ne-li lépe.

Z chování Bena Bernankeho by jen málokdo v roce 2008 vytušil, že se blíží krize. A nebyl to jen šéf Fedu, který byl "úplně mimo". I samotní finanční poradci radili svým klientům, kteří chtěli na začátku tehdejších propadů prodat akcie a za hotovost umořit hypotéky, pravý opak.

2. Ale mohou krizi způsobit

Zatímco růžové vyhlídky ekonomů zapříčiní, že investoři nebudou na přicházející krach připraveni, příliš děsivé zprávy mohou na druhou stranu vzniku krize napomoci. Seth Rabinowitz, z konzultantské firmy Silicon Associates, tvrdí, že výroky ekonomů mohou pořádně zahýbat se spotřebitelskou důvěrou.

Investory totiž nejvíce ovlivňuje jejich příjem, volatilita trhu a to, co hlásají ekonomové a šíří média. "Pokud jsou spotřebitelé vystrašení, omezí spotřebu, a to může zhatit hned na začátku oživení ekonomiky."

Ekonomové by proto měli pečlivě vážit slova, obzvláště ve chvílích, kdy se investoři obávají recese. Mají totiž obrovskou sociální zodpovědnost. Na druhou stranu však nesmějí vážnost situace podcenit.

"Když někde míra nezaměstnanosti dosahuje 10 % a nemá se k tomu, aby klesala, neznamená to nic jiného než dlouhodobou stagnaci," dodává Rabinowitz.

3. Všechno to jsou stejně jen dohady

Modely, se kterými ekonomové pracují, nedokázaly dostatečně upozornit na příchod krize v roce 2008. Proto se zdá, že se význační ekonomové od té doby začali více spoléhat na své vlastní domněnky. Sice jde o sofistikované hypotézy, ale stále to jsou jen odhady.

Mark Perry, profesor z University of Michigan-Flint, se domnívá, že se až zhruba 60 % předpovědí ekonomů opírá o intuici. "Postupem času ekonomové přicházejí na to, že lidské chování je nevypočitatelné. A to je věc, která je nutí se čím dál tím více odchylovat od tradičních modelů."

4. Může za to testosteron

Více než 80 % ekonomů tvoří muži, a proto i jejich předpovědi vykazují typicky mužské neduhy, například přehnanou ochotu riskovat. To lze u ekonomů vysledovat například na odvážných predikcích, které se spíše snaží dostat do novin, než aby se později ukázaly jako pravdivé.

Mnoho studií prokázalo, že muži propadají ve srovnání se ženami mnohem snadněji hazardnímu jednání. Vědci to zdůvodňují jednoduše: Větší chuť riskovat vyvolává mužský hormon - testosteron. Muži jednají impulzivně, jsou méně ochotni připustit si chybu a jdou si tvrdošíjně za svými velkými plány. Zkrátka létají příliš vysoko.

Ženy jsou lepší investorky než muži. Proč? Panuje totiž ŽENSKÝ TRH

5. Ekonomické ukazatelé nefungují

Ekonomové odvozují své hypotézy z různých ukazatelů, které měří například zdraví ekonomiky nebo životní úroveň obyvatel. Jenomže všechny tyto míry podávají neúplný obraz sledovaného objektu.

Takový HDP, nejsledovanější ekonomická veličina, jen stěží dokáže přesně popsat situaci v dané zemi. Krize a války přišly často v dobách největšího růstu. Tato míra navíc nedokáže upozornit na chyby v systému (jako například neefektivní zdravotnický systém), které mohou být v ekonomice přítomny i za dob vysokého růstu. Stejné to může být i s nezaměstnaností - oficiální míra nezapočítává dlouhodobě nezaměstnané, kteří už na hledání práce rezignovali. Číslo 10 % pak může znamenat třeba skutečnou hodnotu nezaměstnanosti okolo 22 %. Podobně matoucí údaje mohou dávat falešný signál veřejnosti, který ovlivní její finanční rozhodování.

6. Ekonomie: Všechno, jen ne exaktní věda

Ekonomové jsou jako skupina značně nekonzistentní. Kupříkladu jejich červencové odhady růstu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí se pohybovaly mezi 0,9 % a 3,2 %. Takovýto nesoulad je dosti markantní, protože na jedné straně jde o téměř stagnaci, na druhé o vcelku příznivý růst. A srpnový průzkum měl pásmo dokonce ještě širší: od 0,5 % do 4 %.

Doug Short, známý pesimista z Advisor Perspectives, radí investorům, aby se orientovali podle průměru z predikcí ekonomů. "V době nejistoty podobné dnešku by však i takto zprůměrovaná data měla být brána s nadhledem."

Proč si analytici stojí za svým, přestože jsou někdy úplně vedle?

7. "Jsme na hony vzdáleni od příštího ekonomického oživení"

Mnoho ekonomů je v současnosti přesvědčeno, že se nacházíme v recesi s dvojitým dnem, ale už málokterý z nich vám zodpoví otázku, jak dlouho tato etapa má trvat.

Když už se někdo přeci jen odváží odvětit, tak se vám nejspíš dostane odpovědi nepříliš povzbudivé, například: "Může to trvat dekády, než se svět vyrovná s novou postindustriální dobou, kde pracovní místa drtí automatizace." No nevěřte jim!

Zdroj: Smartmoney.com

EkonomieHDPNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika