US MARKETOtevírá za: 2 h 51 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Světové trhy: Tři faktory, které ovlivní druhou polovinu letošního roku

David Kotok ze společnosti Cumberland Advisors si myslí, že hlavním hybatelem dění na trzích v nejbližší době bude politika. Portfoliomanažeři ze společnosti Blackrock to vidí trochu jinak a uvádějí další tři faktory, které budou mít na trhy do konce roku největší vliv.

Podle Kotoka bude největším hybatelem na trzích politika. Asi 90 portfoliomanažerů z BlackRock se (logicky) neshodlo tak jednoznačně, témat bylo více. Dění na trzích ve druhé polovině roku podle nich budou nejvíce ovlivňovat následující tři faktory.

1. Nízké sazby a nízké výnosy

Investoři si musejí zvykat na prostředí nulových či záporných sazeb a nízkou návratnost investic. V době, kdy téměř tři čtvrtiny stáních dluhopisů vynášejí méně než 1 %, se snižují odhady budoucích zisků. Dosažení alespoň nějakého výnosu je velkou výzvou. Je podmíněno vyšším rizikem, a to buď pomocí páky, nebo volbou rizikovějšího aktiva, což dále tlačí ceny rizikových nástrojů výše na úkor konzervativních investic.

2. Limity měnové politiky

Účinnost měnové politiky jako tahouna cen aktiv slábne. Sazby na nule nebo pod ní a nafouklé rozvahy jsou normálem. Fed se neodváží zvedat úroky kvůli nejistému ekonomickému výhledu a slabému růstu a ECB neví, co si vlastně počne se zápornými sazbami.

Hlavní roli při pomoci ekonomice by podle BlackRock měly převzít fiskální stimuly, zejména v oblasti investic do infrastruktury, na které je nejvhodnější čas. Úrokové náklady jsou navzdory velkému zadlužení světové ekonomiky nízké. Nebude to ale tak snadné, navýšení fiskálních výdajů vyžaduje čas a politici samotní celou věc komplikují.

3. Volatilita

Za (dočasným) zvýšením volatility je potřeba v poslední době hledat především výsledek britského referenda. Dochází ke změně některých korelací, například americký dolar se na dvouletém horizontu dostal do vysoké pozitivní korelace se světovými akciemi. Předtím tomu bylo naopak. Dnes to přitom znamená vyšší nároky na diverzifikaci portfolií.

Mezi krátkodobá rizika patří geopolitická nestálost a růst hodnoty amerického dolaru, ze střednědobého hlediska je rizikem pro obchod další nárůst populismu. Pozitivním překvapením může být rally cen rizikovějších akcií, investoři totiž mají potřebu hledat aktiva se zajímavým výnosem.

Zdroj: BlackRock

Americký dolarCentrální bankyKorelace investicÚrokové sazbyVolatilitaVýnosy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika