US MARKETOtevírá za: 16 h 35 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

CREXIT aneb Když se na to věřitelé vykašlou

Dluhová krize v eurozóně ještě ani neodezněla a už nás v nejbližších letech možná čeká další. Tentokrát se bude týkat firemních dluhů, které se podle agentury S&P v nejbližších letech nafouknou až na 75 bilionů dolarů. Lidé mají krátkou paměť, pokud jde o krize, a dlouhé vedení, pokud jde o investování peněz.

Levné a lehce dostupné peníze od centrálních bank, které věří v růst hnaný dluhem, mohou v budoucnu vyvolat velké problémy. Růst objemu firemních dluhů o desítky bilionů dolarů do roku 2020, jak jej očekává agentura S&P Global Ratings, by nemusel být problém. To by ale musely být splněny podmínky jako solidní hospodářský růst, nízké úrokové sazby, inflace a úvěrová kvalita.

V případě opačného scénáře, v němž se centrální banky rozhodnou zvyšovat úrokové sazby a ekonomické podmínky se zhorší, bude správa dluhů pro společnosti složitější. Rolování dluhopisů by bylo pro firmy v dobách rostoucích sazeb a inflace stále dražší a zhoršující se ekonomická situace by stěžovala splácení dluhů.

Pokud by pak došlo k takzvanému crexitu, tedy odchodu věřitelů z dluhopisového trhu, vyvolalo by to značnou nejistotu. "Nejhorším možným scénářem by byla série velkých negativních překvapení, která by vyvolala celosvětovou krizi důvěry. Tyto nepředvídatelné události by mohly vést k rychlé destabilizaci trhu a tlaku na investory a věřitele, aby ukončili rizikovější pozice (scénář crexitu). A pokud by situace nebyla správně zvládnutá, mohlo by to vést ke kolapsu dluhového trhu, jako se to stalo během globální finanční krize," píše S&P. Agentura očekává, že nějaká korekce na světovém trhu s dluhem přijde; otázkou je pouze to, jak hluboká bude.

Centrální banky na to jdou špatně

S&P kritizuje vliv centrálních bank. "Centrální banky nadále věří, že růst úvěrů pomáhá ekonomice. Naše analýzy ukazují spíše na to, že uvolněná měnová politika doposud přispěla ke zvýšení finančních rizik, a růst korporátního dluhu tak výrazně převyšuje růst světové ekonomiky," varuje S&P.

Do roku 2020 agentura očekává růst zadlužení až o 62 bilionů dolarů, z čehož by mělo refinancování tvořit 38 bilionů a 24 bilionů budou tvořit nové dluhy (dluhopisy, úvěry a jiné formy dluhů). Před rokem se odhad pohyboval okolo 57 bilionů dolarů.

Nejvíce by měla k růstu zadlužení v příštích letech přispět Čína. Z 62 bilionů přidá říše středu 28 bilionů dolarů (45 %), v USA to bude 14 bilionů dolarů (22 %), na Evropu by mělo připadnout 9 bilionů (15 %).

Také investoři mají máslo na hlavě

Za současnou situaci mohou podle S&P také investoři, kteří v honbě za výnosy byli ochotni investovat velké peníze do firemních dluhopisů spekulativního stupně. To sice například v Číně vedlo k zajímavému růstu, ale mohou z toho vzniknout o to větší problémy.

"Nejhorší scénář, zahrnující několik negativních ekonomických a politických otřesů (například potenciální dopady brexitu), by mohl znervózňovat věřitele a přimět je k tomu, aby se začali stahovat z úvěrů vysoce rizikovým dlužníkům," píše S&P. "Vývoj na trhu s úvěry přinesl dvě klíčová doprovodná rizika pro globální trh - nashromáždění dluhů v nepřehledném a stále rostoucím firemním sektoru v Číně a pákové financování v USA. Obáváme se, že tato rizika budou přetrvávat."

Kvalita dluhů klesá

Problémem je velké rozšíření zadlužení firem mimo finanční sektor, z nichž polovina je ve spekulativním stupni. S&P k tomu říká, že "příznivé podmínky financování v čele s nízkými sazbami zvedly díky zájmu investorů ceny finančních aktiv. To pro nejbližší roky vytváří podmínky pro růst volatility kvůli nižší likviditě sekundárního trhu, zejména u rizikovějších úvěrů s delší dobou do splatnosti". Těšme se.

Zdroj: CNBC

Centrální bankyDluhopisový trhDluhová krizeEkonomické a politické hrozbyFiremní dluhopisyRizikaSvětová ekonomikaZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika