US MARKETOtevírá za: 6 h 11 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co čeká evropskou ekonomiku? Stín brexitu vyvolá další akci ECB

Eurozóna vykazuje sice nevýrazný, ale stabilní ekonomický růst. Zásadním příspěvkem k němu prozatím zůstává soukromá spotřeba, což je umožněno především růstem reálných mezd. Inflace byla v září naopak pomalejší, než se očekávalo, přičemž jádrová inflace klesla na +0,8 % meziročně. Koncem roku lze přitom očekávat hospodářské zpomalení v zemích eura v souvislosti s chystaným brexitem.

Slušné výsledky eurozóny za první polovinu roku 2016 byly v souladu s původními předpoklady. Domácí poptávka zůstává silná, pomáhají jí lepší údaje o zaměstnanosti a rostoucí reálné příjmy. "Úvěrové podmínky a fiskální politika jsou stále vstřícné, inflace by měla nadále jen nepatrně růst, respektive zůstane utlumená, a výhledově je pravděpodobné další kvantitativní uvolňování," říká na adresu evropské ekonomiky Anna Stupnytska, hlavní ekonomka Fidelity International.

Výhled ekonomiky Spojeného království je nadále zastíněn výsledkem referenda, který nasměroval zemi mimo Evropskou unii. "Ekonomika Británie se sice v srpnu obstojně odrazila ode dna, ale stále je brzy na to přeceňovat vycházející data. Je pravděpodobné, že nižší podnikatelské investice, pokles trhu s nemovitostmi, pomalejší růst počtu pracovních míst a slabší spotřeba budou stále více tlačit míru růstu níže, až se nejistota vyvolaná brexitem projeví naplno," varuje Stupnytska.

Případné zhoršení kondice britského hospodářství přitom podle ekonomky negativně ovlivní náladu i růst v eurozóně, a to buď ještě letos, nebo později. "Vzhledem k tomu, že Spojené království představuje více než 7 % vývozu zboží eurozóny, první dopady se projeví přímo skrze obchodní kanály," vysvětluje Stupnytska. "V této souvislosti je pravděpodobné určité zpomalení růstu v eurozóně ke konci roku. ECB na svém zářijovém zasedání rozhodla, že nebude prohlubovat podporu ekonomiky, pravděpodobnost jejího dalšího zásahu v prosinci je ale značná. V tomto ohledu je pravděpodobné prodloužení kvantitativního uvolňování o šest až devět měsíců (nyní se počítá s ukončením programu v březnu 2017) a změna některých omezení v oblasti nákupů dluhopisů."

Zdroj: Fidelity International

ECBEurozónaEvropská ekonomikaEvropská unieSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika