Emise českých státních dluhopisů: Zajímavá investice, nebo jen levné financování pro stát?

Tento týden pustilo ministerstvo financí na trh vlnu českých státních dluhopisů především pro drobné investory. Investiční web se zeptal sedmi investičních expertů, zda je vhodné tyto dluhopisy za současných nízkých úrokových sazeb kupovat. Zájem hned v prvním týdnu byl přitom obrovský.
Lukáš Vácha
obchodní ředitel, Conseq
S ohledem na jejich bezpečnost to je zajímavá investice. Stát je pro korunového investora v podstatě nejkredibilnější dlužník, peníze jsou tak v ještě větším bezpečí než na účtech u domácích bankovních institucí (když odhlédneme od systému pojištění vkladů, který je tak jako tak garantován státem).
Je to tedy dobrá investice pro ty, kteří nemají odvahu riskovat a spokojí se dlouhodobě s výnosy odpovídajícími aktuálnímu nastavení úrokových sazeb.
Určité pochybnosti lze mít ohledně výhodnosti takového financování z pohledu státu, kdy si stát od občanů půjčuje aktuálně dráž, než je schopen získat na finančních trzích prostřednictvím dospělých dluhopisů. Tento fakt je ještě zřetelnější ve chvíli, kdy ministerstvo financí rezignovalo u těchto instrumentů na srážkovou daň z úrokových výnosů. Ve finále tak celá akce dostává spíše nádech populistického kroku, jehož zvýšené náklady ponesou opět daňoví poplatníci.
Petr Sklenář
hlavní ekonom, J&T Banka
To nejdůležitější, co novou emisi státních dluhopisů pro domácnosti charakterizuje, je shrnuto ve slově diverzifikace. Domácnosti získávají možnost stabilní investice, stejně či více bezpečné než termínované účty u bank. Současně nabízí mírně vyšší úrokové sazby.
Stát, respektive ministerstvo financí, se snaží rozšířit okruh svých věřitelů a snížit rizika u financování státního dluhu a deficitu rozpočtu. Primárním důvodem tedy není úroková sazba, ale snížení rizik.
Nízká úroveň minimální investice (1 000 Kč) umožňuje dosáhnout na investice do státních dluhopisů i drobným investorům. Dosud tuto možnost měli jen větší investoři.
Martin Urban
hlavní makléř, BrokerJet ČS
Emise nových státnich dluhopisů pro retail je především výhodnou možností získání levného financováni pro státní dluh ze strany MF. Na druhé straně jde o relativně bezpečně uložení peněz za výhodnější úrokové sazby než na účtech v bankách.
Dá se očekávat zájem především ze strany movitějších klientů bank, kteři touto formou hledaji především minimální riziko pro své investice.
Tomáš Kroužel
portfoliomanažer, ISČS
Dluhopisy pro české domácnosti jsou další alternativou, jak uložit volné peněžní prostředky. Jsou vhodné pro investory, kteří s investováním nemají žádné zkušenosti, nechtějí riskovat a můžou peníze dlouhodobě postrádat. Kladem pro drobné klienty je posílení konkurence na domácím trhu, které by mělo zatlačit na růst výnosů zejména na výhodně úročených běžných účtech.
Negativem je omezená likvidita dluhopisů (v tomto jsou s ohledem na okamžitou likviditu běžné účty ve výhodě), kdy v případě předčasného prodeje čeká klient na své peníze i několik měsíců.
Negativem pro stát je to, že se jedná pouze o přelití investorské základny. V praxi nedojde k vytvoření nového zdroje profinancovávání státního dluhu. Peníze stažené z běžných účtů bank za účelem nákupu zmiňovaných dluhopisů se projeví v menším potenciálu bankovních knih kupovat české státní dluhopisy. Koláč věřitelů zůstane stejně velký, pouze se změní jeho struktura.
Petr Čermák
analytik, Colosseum
Emise státních dluhopisů je výhodná především pro stát, který tak získá levný způsob financování. Díky aktuálně nízkým úrokovým sazbám může být ovšem atraktivní i pro některé občany.
Nakupované množství je nutné zvážit podle typu investora. Především je potřeba zohlednit věk a dlouhodobý investiční plán. Při současných velmi nízkých úrocích, které často ani nepokryjí inflaci, spořením v dluhopisech na delší dobu reálně ztrácíme. Pro mladší a střední generaci je v dlouhodobém horizontu výhodnější se zaměřit na akcie, nemovitosti nebo jiné reálné investice, protože nabízejí dlouhodobě vyšší výnos nebo lepší ochranu před inflací.
Samozřejmě hraje roli i vztah k riziku. Kdo nesnese jakékoli kolísání hodnoty svých úspor, ten zvolí dluhopisy i za cenu toho, že nic reálně nevydělá.
Petr Hlinomaz
analytik, BH Securities
Dluhopisy mají příznivý rizikový profil (bezpečnost), možnost předčasného splacení v určitých termínech (například 4x ročně), příznivé je i nulové efektivní zdanění výnosů.
Ty jsou však kvůli současným nízkým úrokovým sazbám nízké, na druhou stranu termínované bankovní vklady nabízejí většinou ještě méně.
Z tohoto důvodu bych dával přednost využití jiných produktů, třeba stavebního spoření, i když jsem si vědom možného zatížení zavedením plné účelovosti pro přiznání státní podpory.
Marek Hatlapatka
hlavní analytik, Cyrrus
Státní dluhopisy pro domácnosti jsou jen jedním z řady finančních produktů na trhu. Poměrem výnos/riziko nijak významně nevynikají mezi jinými produkty.
Hlavní problém vidím v nízké likviditě, resp. u pětiletého dluhopisu v tom, že se při předčasném odprodeji dluhopisu výrazně snižuje dosažené průměrné úročení. Srovnání s běžnými spořícími produkty v takovém případě nevychází nijak lichotivě. Při dodržení celého pětiletého období je sice průměrný výnos již solidní, nicméně pouze z pohledu dnešní inflace.
Ti, kteří se za několik let obávají výrazného růstu inflace v souvislosti s aktuálními opatřeními centrálních bank a vlád proti krizi, by si měli nákup pětiletých dluhopisů pořádně promyslet. Větší smysl mi dává jednoletý dluhopis, který může být s 2% úročením dobrou alternativou pro někoho, kdo potřebuje bez většího rizika na rok "zaparkovat" své prostředky s přijatelným výnosem.