Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí

Vedle dramatických pohybů na trhu s britskou librou trochu zapadá vývoj na dluhopisovém trhu v Evropě. Možná právem, možná ne. Otěže třímá, pokud jde o výnosy bondů, Evropská centrální banka. A ta se z trhu jen tak poroučet nebude.
Zatímco na krátkém konci výnosové křivky se v Česku ani v Německu v poslední době nic nestalo, a ministr financí Andrej Babiš se tak na Twitteru mohl chlubit, že díky důvěře investorů prodal dluhopisy za 7 miliard při rekordně nízkém výnosu, na dlouhém konci křivky se výnosy v Německu vrátily nad nulu a v Česku nad 0,3 %, kde nebyly od poloviny srpna. Nová inflační data přitom nevyšla, takže tento pohyb, byť ne velký, musel mít jiný důvod.
Ten byl ale tak chatrný, že jeho jediným přínosem je to, že odhaluje, jak bezradný trh je a že po letech nekompromisního sesuvu výnosů se chytá jakéhokoli stébla. Důvodem měly být neoficiální zprávy, které přinesla agentura Bloomberg, že v rámci ECB nastal "neformální konsenzus" ohledně postupu při ukončování programu odkupu aktiv. Poté, co se o jeho ukončení rozhodne, má program končit postupně, v měsíčních omezeních odkupů o 10 miliard eur. Jinými slovy, ECB bude postupovat podobně jako Fed, který ústy Bena Bernankeho takový postup ohlásil v květnu 2013. Poté americké desetileté výnosy vzrostly za 6 týdnů o 1 procentní bod, takže se nabízí otázka, zda je namístě čekat něco podobného nyní v eurozóně.
Těžko. Zaprvé, dle zmíněných zvěstí se ECB nerozhodla, že k ukončování odkupu aktiv přistoupí, pouze naznačila, že pokud se rozhodne tak učinit, udělá to postupně. Ale jaká je to novinka?! Nikdo soudný přece nemohl čekat, že by ECB kvantitativní uvolňování ukončila tak, že z 80 miliard eur měsíčně okamžitě bude nula?!
Zadruhé, jak pravděpodobné je, že s inflací motající se kolem nuly a s nízkými inflačními očekáváními hodí ECB již v březnu 2017 flintu do žita? A zatřetí, ani výhled inflace nenahrává brzkému začátku konce kvantitativního uvolňování – procentuální míra nezaměstnanosti je stále dvouciferná, od dubna se nezlepšuje a samotná ECB nečeká dle své prognózy návrat inflace k cíli ani v roce 2018.
Neříkám, že další odkupy aktiv pomohou (kam až má smysl výnosy stlačit?), ale vzhledem k tomu, že je ECB stále jediná, která pro to, aby inflace nezůstala pod cílem, něco dělá, těžko čekat předčasné a překotné změny v měnové politice. Výnosy jsou bezprecedentně nízko, to ano, ale ze strany ECB opakování května 2013 prostě nehrozí.