Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

Během uplynulého roku se v Evropě vystupňovala politická rizika. Další politický šok by mohl srazit růst západoevropských ekonomik o půl procentního bodu. A pokud Donald Trump uspěje v prezidentských volbách, může být ještě hůře.
Evropská politika na křižovatce
Období hospodářské krize vede ke zvýšené politické nejistotě. Tento aspekt je rozhodující při posuzování rizik v jednotlivých zemích. Evropa vykazuje jasné známky zvyšujících se politických rizik již od roku 2011. Nezaměstnanost, nerovnováha a důsledky hluboké finanční krize patří mezi faktory, které vyvolávají nespokojenost mezi voliči. Tato skutečnost destabilizovala úřadující vlády a vedla k nárůstu preferencí nacionalistických a konzervativnějších politických stran.
Úroveň politického rizika se posunula o jeden stupeň po referendu v Británii v červnu 2016. Od prosince 2016 do října 2017 bude evropský politický program nabitý rozhodujícími politickými událostmi, mimo jiné referendem v Itálii, francouzskými prezidentskými volbami a parlamentní volbami v Německu.
Ukazatel rizika
V tomto prostředí je dobré mít možnost měřit dopad zvýšených politických rizik na ekonomický růst, korporátní investice a důvěru spotřebitelů. Společnost Coface proto přizpůsobila svůj model pro měření politických rizik vytvořený pro rozvíjející se trhy v návaznosti na události "arabského jara"). Nový ukazatel politického rizika pro západoevropské země ale využívá rozdílná kritéria. Některá z nich kritérií jsou ekonomická (zvýšení míry nezaměstnanosti, nerovnost příjmů a primární strukturální rozpočtové saldo), jiná politická a sociální (euroskepticismus, antiimigrační nálady, roztříštěnost politické scény a korupce).
Indikátor politického rizika v Evropě se zvýšil o 13 bodů za necelých 10 let, s největším nárůstem v roce 2013 během krize okolo státních dluhů. Není překvapení, že Řecko má v současnosti nejvyšší skóre (64 %), těsně následované Itálií (60 %). Tyto země patří mezi ty s nejvyšším nárůstem skóre vzhledem k imigrační krizi, rozpočtové zdrženlivosti uložené Evropou a euroskepticismu. Francie není daleko za nimi (48 %), Německo je na úrovni 35 %. Ačkoli Francie a Německo zaznamenaly mírnější nárůst, jejich skóre odráží základní ekonomické a sociální problémy v obou zemích.
Co by udělal další šok typu brexitu?
Ekonomický růst a politická rizika jsou vzájemně propojeny. Politická rizika se primárně šíří dvěma způsoby – volatilitou na trzích (která ztěžuje podmínky financování v rámci celého hospodářství) a nižší důvěrou domácností a firem (což vede k rozhodnutí o odložení spotřeby a investic). Existují však výjimky, například Španělsko, které se v poslední době nezdálo být ovlivněno nestabilitou vlády.
Pro měření důsledků zvažuje Coface zavedení indexu hospodářské politické nejistoty (EPU). V případě významného politického šoku vyvolávajícího nárůst indexu EPU (obdoba situace ve Spojeném království v době referenda v červnu) by dopad na růst v hlavních západoevropských ekonomikách mohl vypadat následovně:
- Spojené království: -0,5 procentního bodu růstu HDP
- Německo: -0,4 až -0,5 bodu
- Francie: -0,7 bodu
- Itálie: -0,2 bodu
- Španělsko: -1,2 bodu
Pokud by Donald Trump vyhrál prezidentské volby v USA, ekonomický šok by mohl být výraznější v Evropské unii než ve Spojených státech. Evropa by ztratila asi dva body růstu HDP za rok, zatímco USA jen 1,5 bodu.
Zdroj: Coface
Aktuality
