5 velkých výzev roku 2017 pro světovou ekonomiku

V předpovědích na rok 2017 se to zrovna nehemží optimismem, pokud jde o vývoj globální ekonomiky. Podívejme se na několik významných výzev, jimž hospodářství bude čelit v příštím roce.
1. Protekcionistický prezident USA
Mezinárodní měnový fond varoval, že nárůst populismu a protekcionismu koreluje se stagnující mírou ekonomického růstu. Donald Trump ve svém programu (a s Hillary Clintonovou by to dost možná nebylo lepší) má opatření, jimiž chce jít po Číně, hodlá za USA odstoupit od řady mezinárodních obchodních dohod a tak dále. Pokud to vyvolá reakci u obchodních partnerů a spustí se něco, čemu se bude říkat obchodní válka, pro světovou ekonomiku to bude znamenat problém.
2. Brexit a nestabilita v Evropě
V roce 2017 se konají volby v Německu, Francii a Nizozemsku, přičemž ve všech zemích jsou ve hře (a ne bez šancí) krajně pravicoví kandidáti. Migrační krize v Evropě pokračuje a názory voličů jsou stále radikálnější. Británie navíc nejspíše již na jaře zažádá o spuštění procesu svého vystoupení z Evropské unie.
3. Monetární politika narazí na své limity
Podle mnohých již téma posledních let. Měnové autority ve vyspělém světě podporují ekonomiku extrémně uvolněnou monetární politikou, ale hospodářský růst nijak výrazně nezrychluje. Ztrojnásobení bilancí čtyř nejvýznamnějších centrálních bank jako kdyby nemělo na nic vliv, tedy kromě nafukování bubliny na dluhopisovém trhu. Pokud by centrální bankéři rezignovali a chtěli by si připravit pozice pro případnou další recesi, mohli by i v Evropě začít trhy "strašit" zpřísňováním politiky. No a když s uvolněnou měnovou politikou ekonomický růst kulhá lehce nad nulou, jaký by asi byl za utaženějších monetárních podmínek?
4. Stále příliš utažená fiskální politika
Je možné, že Donald Trump se svými plány na masivní infrastrukturní investice, a tím i rychlejší zadlužování USA, inspiruje i další vlády. Po uvolněnější fiskální politice volají ekonomové již několik let, přece jen po krizi většina zemí zažila rychlejší či pomalejší oživení, které mělo umožnit vládám trochu "zariskovat" a přemýšlet dlouhodoběji než o schodku na příští rok. Uvolnění ale nemusí nastat, většina západních zemí totiž může spoléhat na poptávku z Číny, jejíž vláda uvolňuje politiku proto, aby se míra ekonomického růstu zůstala na přijatelné úrovni.
5. Obrat na trhu s komoditami
V roce 2016 řada komodit zažila odraz ode dna a výrazně posílila. To pomáhá zemím, které jsou na vývozu surovin závislé, z nichž velká část patří mezi rozvíjející se ekonomiky. Ty ale mohou mít problémy se sílícím dolarem (pokud Fed naplní očekávání a bude dále zvyšovat sazby) a s případně menší poptávkou z vyspělých ekonomik (v důsledku některých výše uvedených faktorů). Oživení na komoditním trhu tedy může skončit stejně rychle, jako začalo.
Zdroj: The National Interest
Aktuality
