US MARKETOtevírá za: 48 h 53 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

Analytici jsou v současnosti v prognózách dění na akciových trzích vesměs optimisty. I největší snílci si ale uvědomují, že na trzích vždy existují rizika, která mohou pozitiva obrátit v prach.

David Kostin, hlavní akciový stratég Goldman Sachs, je sice optimista a očekává během roku 2017 růst indexu S&P 500 na 2 400 bodů (ale pokles na 2 300 bodů do konce roku), ale zároveň upozorňuje na několik rizik, která mohou tento optimismus narušit.

Rostoucí rozpočtové deficity omezí možnosti daňové reformy.

Nastávající prezident Donald Trump je zastáncem daňové reformy týkající se fyzických i právnických osob. Pravděpodobný budoucí ministr financí Steven Mnuchin říká, že korporátní daňová reforma bude jeho prioritou. S opozicí ze strany demokratů se počítá, ale ani mnoho republikánů, kterým se nelíbí vysoké schodky, nemusí souhlasit s výrazným snížením daní kvůli strachu z poklesu příjmů. Goldman Sachs dokonce předpokládá, že pokud by došlo k naplnění Trumpových plánů, deficit by mohl v roce 2018 narůst na 1,2 bilionu USD. Podobné obavy mohou být problémem při schvalování daňové reformy, na kterou v současnosti sázejí akcioví býci.

Rostoucí inflace donutí Fed k pravidelnému zvyšování úrokových sazeb.

Jádrová inflace měřená PCE (indexem výdajů na osobní spotřebu) je na 1,7 % a zdá se, že se blíží k cíli Fedu, který je na dvou procentech. Zvyšují se také tržní očekávání. Inflace může po Trumpových stimulačních opatřeních vzrůst nad tento cíl. A ačkoli se šéfka Fedu Janet Yellenová vyjádřila, že inflaci klidně nechá růst, centrální banka by přece jen mohla rizika rychlého růstu inflace ochladit rychlejším než očekávaným zvedáním úrokových sazeb.

Výnosy dluhopisů budou dále růst.

Zisková párty na dluhopisovém trhu skončila a nastává kocovina. Výnosy amerických státních dluhopisů po Trumpově zvolení rostou v celém spektru splatností na několikaletá maxima. Pokračující výprodej by mohl naznačovat, že trhy počítají s větší pravděpodobností růstu úrokových sazeb a zvýšení dluhových nákladů pro firmy.

I když podle Kostina nejde o nejdůležitější možné události, investoři by na ně neměli zapomínat. Předejdou tak možnému chaosu v případě, že se tyto předpovědi vyplní.

Zdroj: Goldman Sachs

Americká ekonomikaAmerické státní dluhopisyDonald TrumpFedInflaceRizikaÚrokové sazbyVýhled na rok 2017
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika