US MARKETOtevírá za: 1 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jaký bude rok 2017 na trzích? Sledujte politiku!

Při pohledu na grafy indexů hlavních akciových trhů a celkem nízkou volatilitu v loňském roce by bylo snadné propadnout pocitu, že byl rok 2016 nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho vlastně mnoho nestalo. Opak je pravdou. Nyní přitom stojíme na prahu roku 2017, který slibuje spoustu "zábavy".

Martin Lobotka
Martin Lobotka
3. 1. 2017 | 18:00
Rizika

O faktory hodné výrazné tržní reakce loni nouze nebyla. Těmi s ex ante největším očekávaným dopadem byly bezpochyby Čína a její zpomalující ekonomika, nejistota kolem míry divergence měnových politik v USA a eurozóně, tedy nejistota ohledně délky trvání programu odkupu aktiv ze strany ECB a tempa zpřísňování politiky Fedu, a také nejistota spojená s americkými prezidentskými volbami a referendy v Británii a Itálii.

Kromě britského referenda, které se výrazně odrazilo na měnovém trhu, nemělo nic z uvedeného déletrvající dopad na trhy. Čína znervóznila investory jen na pár týdnů na začátku roku a překvapení, která přinesly britské referendum či americké volby, se na trzích nepodepsala na déle než na pár týdnů či pouze hodin. Společně s tím, že Saúdská Arábie vzdala boj proti americkým těžařům a že se dokázala s členy i nečleny OPEC domluvit na prvním společném snížení těžby ropy za dlouhá léta, to byla největší překvapení uplynulého roku.

Netečnost trhů vůči vítězstvím antisystémových sil je největším rizikem pro rok 2017. Čína je, zdá se, stabilizovaná a politika Fedu i ECB poměrně dobře očekávatelná. Americká centrální banka po dlouhé době prognózuje rozumný růst sazeb a ECB se v podstatě zavázala k pokračování odkupů po celý letošní rok. Hybatelem trhů číslo jedna tak zůstane politika, kterou trhy loni kavalírsky přehlížely.

Asi nejtěžší zkouškou budou prezidentské volby ve Francii na přelomu dubna a května. Podle průzkumů to na vítězství Marine Le Penové sice nevypadá, úspěšnost průzkumů v posledním roce ovšem nebyla, eufemisticky řečeno, zrovna valná. Vzhledem k tomu, že ve Francii nemalá část populace subjektivně vnímá vlivy globalizace alespoň tak intenzivně jako ve východní Anglii či v rezavém pásu Ameriky a že podstatná část populace pokládá vývoj v posledních 20 letech za špatný, nelze vyloučit britský scénář. Podobně překvapivý výsledek francouzských voleb by okamžitě (a oprávněně) vrátil do hry obavy z rozpadu eurozóny, poslal trhy dolů a euro výrazně pod paritu s dolarem. Na to podle mě nejsou trhy po uspávací kúře naordinované centrálními bankami připravené. O to větší rána to může být.

Ekonomické a politické hrozbyMartin LobotkaPolitikaRizikaVýhled na rok 2017
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa