Ratingové agentury pod drobnohledem Bruselu

Evropští politici nabyli dojmu, že agentury mohou za světovou recesi i problémy silně zadlužených evropských států. A chystají pomstu.
Motto: "Ještě nikdy v dějinách finančního světa nezpůsobilo tak málo lidí takovou škodu tolika lidem."
Tato parafráze citátu Winstona Churchilla, který také býval nešťastným ministrem financí, shrnuje názor na ratingové agentury ze strany bruselské úřadovny komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera.
Francouzský eurokomisař a jeho úředníci obviňují trojici velkých ratingových agentur – Moody's, Standard and Poor's a Fitch Ratings –, že jsou spoluodpovědné za většinu současných ekonomických a finančních potíží světa i Evropy.
Barnierův seznam obvinění ratingových agentur obnáší následující:
Nerozpoznaly světovou hospodářskou krizi v roce 2008 a nevarovaly před ní.
Podnítily krizi tím, že vysoce hodnotily emise akcií a finanční instituce zatížené nekvalitními americkými hypotékami. Konkrétně jim klade za vinu, že dávaly dobré hodnocení investiční bance Lehman Brothers v předvečer jejího zhroucení.
V poslední době rozzuřily evropské politiky a Evropskou komisi svou zřetelně vnímanou úlohou při zhoršení současné krize zadlužených zemí.
Držet na uzdě
"Lze si položit vážnou otázku o úloze, jakou hrály v krizi, která postihuje určité země v eurozóně," prohlásil Barnier. "Na jedné straně je možné se ptát, zda zohledňují snahy těchto zemí řešit svou finanční situaci, omezit veřejné výdaje a provést strukturální reformy. Na druhé straně se ptáme, zda berou v úvahu existenci evropské solidarity založené na značných finančních prostředcích. Tato solidarita se projevuje měsíc co měsíc v podobě půjček, ale agentury si zřejmě myslí, že tyto země nepatří do Evropské hospodářské a měnové unie," postěžoval si Barnier.
Vzhledem k váhání hlavního pokladníka EU (Německa) sahat každý měsíc do kapsy a k pochybnostem o hloubce evropské solidarity jsou Barnierovy námitky možná trochu přehnané, ale jeho návrh dalekosáhlých opatření, aby se ratingové agentury držely na uzdě, si zřejmě nebude brát servítky.
Bezprostředně po předcházejícím souboru pravidel pro ratingové agentury, který nabyl účinnosti už v prosinci 2010, se v novém kole návrhů pravicového Francouze požaduje, aby se omezila institucionální poptávka po hodnocení ratingových agentur, kdekoli je to možné, dále aby se finanční společnosti vybízely k většímu počtu vlastních hodnocení a aby se v případě nutnosti zvýšil dohled regulátorů. Mělo by se podněcovat větší soutěžení s trojicí velkých agentur, snad tak, že se budou podporovat sítě malých ratingových agentur, nebo se společnosti usilující o hodnocení budou vyzývat ke zveřejňování většího množství informací, aby úloha ratingového hodnocení neměla tak zásadní význam.
"V legislativě jsme dali ratingovému hodnocení bezmála institucionální postavení, které je příliš silné," sdělila České pozici Chantal Hughesová, mluvčí komisaře Barniera. Dodala, že agentury by měly dál existovat a "poskytovat prvotřídní informace".
Ukončit důvěrný vztah
Jednou z hlavních výtek vůči agenturám je těsný a důvěrný vztah ke společnostem nebo institucím, jimž poskytují služby. Agenturám obvykle platí právě tyto instituce a společnosti. Jak se tvrdí v obvinění, agentury by mohly záměrně překrucovat svá konečná hodnocení, aby se zalíbily svým zákazníkům a udržely si proud zakázek a odměn v budoucnosti.
Aby tento důvěrný vztah skončil a podpořilo se soutěžení, Barnierovi bruselští úředníci uvažují o zavedení požadavku, aby se ratingové agentury postupně střídaly poté, co budou sloužit témuž zákazníkovi po určité časové období nebo pro určité emise akcií. Mluvčí Hughesová vysvětlila, že konečné rozhodnutí o formulaci této radikální změny u ratingových agentur musí být ještě dojednáno.
Vášnivě se diskutuje ještě o dalším nápadu, který by změnil pravidla hry: zavedení občanskoprávní odpovědnosti ratingových agentur v případě hrubého profesního pochybení nebo zanedbání. Zkrátka a dobře, na agentury by bylo možné podávat žaloby za jejich nejhorší chyby.
V současnosti jsou pravidla hry týkající se takové občanskoprávní odpovědnosti v evropských zemích nejasná. Ratingové agentury obvykle argumentují tím, že jen nabízejí názor, který je možné přijmout, nebo ne, nebo že nenabízejí takový druh služeb, jaké poskytuje profesionální investiční služby nebo portfoliomanažeři.
Nestřílejte posla špatných zpráv
Větší dozor nad ratingovými agenturami by měl mít podobu silnějšího postavení celoevropského regulátora, Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA). Myšlenka, která v jedné fázi zazněla v Bruselu, totiž aby se podpořil rozvoj evropské ratingové agentury nebo aby národní centrální banky prováděly víc samostatného vlastního ratingového hodnocení, zřejmě v této fázi padla.
"Mám dojem, že od toho možná ustoupili," poznamenal Martin O'Donovan, zástupce ředitele pro strategické a technické otázky v britské Asociaci korporátních treasury manažerů (ACT), kteří jsou často jedněmi z hlavních uživatelů služeb ratingových agentur. Asociace patří mezi největší obhájce současného stavu.
Základním sdělením ACT je to, že poslední kroky Evropské komise vůči ratingovým agenturám by mohly nakonec víc problémů způsobit než vyřešit, a mohlo by to dopadnout tak, že by rozhodující finanční pracovníci dostávali horší informace než dřív. Komise, jak se zjevně argumentuje, se snaží zastřelit posla, který přináší špatné zprávy.
Kdo vlastní ratingové agentury?
Standard & Poor's
- 100 % McGraw-Hill Companies – Americká mediální skupina, která se orientuje na finanční trhy a odbornou literaturu.
Moody's
12,5 % Berkshire Hathaway – Americký holding s aktivitami v pojišťovnictví, výrobě oděvů, stavebních materiálů, energetice, maloobchodu, velkoobchodu či dopravě. Jeho zakladatelem je investor Warren Buffett a největšími akcionáři jsou kromě něho Nadace Billa a Melindy Gatesových.
12,4 % Capital World Investors – Americká investiční skupina. Má podíly mimo jiné v největších bankách v USA: Bank of America, Wells Fargo a Goldman Sachs.
6,0 % T.Rowe Price – Americká investiční skupina, která provozuje zejména podílové a penzijní fondy.
69,1 % ostatní
Fitch Ratings
60 % Fimalac (Francie) – Finanční skupina založená Marcem Ladreit de Lacharrièrem, který je i většinovým vlastníkem.
40 % Hearst Corp. – Americká mediální skupina.