ECB snižuje sazby na 1 %. Draghi oznámil zhoršený výhled ekonomiky eurozóny

Evropská centrální banka dnes přistoupila za krátkou dobu působení Itala Maria Draghiho již podruhé ke snížení sazeb. Klíčovou úrokovou sazbu snížila o 0,25 procentního bodu na rovné 1 %, což je historické minimum. Většina analytiků krok očekávala.
ECB tak pokračuje v uvolňování měnové politiky poté, co v listopadu snížila signální úrokovou sazbu o 25 bodů na 1,25 % – poprvé od finanční krize let 2008-09.
Reagovala tak na zřetelné zhoršení ekonomiky měnové unie, přičemž Draghi před měsícem nevyloučil, že v nejbližší době může eurozóna upadnout do recese.
Summit EU: Co udělá s eurem, výnosy dluhopisů a akciemi bank?
Možnost dalšího snížení sazeb trhům šéf ECB naznačil nedávno, když uvedl, že je banka připravena podniknout v měnové politice další kroky proti dopadům dluhové krize v eurozóně. V Evropském parlamentu řekl, že rizika ohrožení hospodářského růstu v Evropě v poslední době narůstají a pro ekonomiku eurozóny budou v příštích měsících zátěží problémy bankovního sektoru.
Draghi po rozhodnutí ECB o snížení klíčové sazby na 1 % oznámil sadu opatření na dodávky likvidity do finančního sektoru a skrze něj do ekonomiky. Překvapil vyšší agresivitou, byť podrobnosti mají být odkryty později. Na druhé straně později zchladil trhy odmítnutím (či označením za velmi právně komplikované) půjček přes MMF a zhoršením výhledu pro ekonomiku eurozóny.
ECB oznámila zavedení dvou nových 36měsíčních nástrojů na dodání likvidity, které bude používat v rámci refinancování. Uplatní fixní sazby, v rámci nich plné uspokojení poptávky. Chce jimi zvrátit strnulý trh mezibankovního financování, ale také poskytnout bankám dostatečně dlouhou likviditu na to, aby mohly jednak zlepšit tok úvěrů do reálné ekonomiky, a jednak se lépe vyrovnat s novými přísnějšími požadavky na kapitálovou vybavenost dle Basel III.
Výsledek dalších evropských zátěžových testů: Banky potřebují 115 miliard eur. Více na Patria.cz
Draghi také potvrdil uvolnění podmínek pro přijímaný kolaterál. Na tuto zprávu okamžitě reagovaly růstem akcie evropských bank.
Kromě těchto kroků, které byly očekávány, byť s nižší intenzitou (dvouletý nástroj místo tříletého), ECB rozhodla o snížení požadavku na rezervy na 1 % ze 2 %.
Vzápětí optimismus trhů zchladilo další prohlášení Draghiho o tom, že jako právně velmi komplikované vidí poskytování prostředků ECB skrze Mezinárodní měnový fond, kterého ECB není členem. Postup, kdy by jednotlivé centrální banky poskytly peníze MMF a ten za ně nakoupil dluhopisy eurozóny, označil za odporující Smlouvě o EU.
ECB také zhoršila výhled růstu ekonomiky eurozóny. Letos očekávaný růst původně v rozmezí 1,4 až 1,8 % HDP centrální banka ztlumila na 1,5 až 1,7 %. Do negativního růstu zasahuje nový výhled pro rok 2012 v rozmezí -0,4 až +1,0 % místo dosud očekávaných 0,4 % až 2,2 %. Pro rok 2013 výhled ECB hovoří o koridoru 0,3 % až 2,3 %.
Draghi odmítavě reagoval na dotazy k rozšíření programu odkupu dluhopisů a potvrdil, že trvá snaha nákupy plně sterilizovat.
Kompletní článek najdete na serveru Patria.cz
Zdroj: Bloomberg