Počet lidí žijících v extrémní chudobě se výrazně snižuje, i ty nejbohatší země však trpí příjmovou nerovností

Počet lidí žijících v extrémní chudobě se každý den snižuje v průměru o více než 100 000. I přes tento úspěch společného úsilí za odstranění chudoby však většina předních ekonomik trpí výraznou příjmovou nerovností, ukázal nejnovější výzkum Světové banky.
Světová banka definuje extrémní chudobu jako živobytí za méně než 1,9 mezinárodního dolaru na den. Mezinárodní dolar je hypotetická měnová jednotka, jejíž kupní síla v daném místě se rovná kupní síle amerického dolaru v USA.
V roce 1820 žilo na planetě téměř 1,1 miliardy lidí, přičemž zhruba miliarda z nich podle ekonomů Světové banky žila v extrémní chudobě. V poslední dekádě druhého tisíciletí pak ze 7 miliard lidí na planetě žily v extrémní chudobě zhruba 2 miliardy.
Podle nových dat se za posledních 25 let toto číslo snížilo na 750 milionů, což v průměru představuje denní pokles o 137 000 lidí. Co dále nová čísla Světové banky ukázala?
Až dosud nebylo výjimkou, že i v těch nejbohatších státech žili lidé v extrémní chudobě, před několika generacemi dokonce v chudobě žila většina jejich populace. Rapidní zlepšení tohoto stavu je zapříčiněno zejména rozvojem zdravotnictví a hospodářským růstem.
Přes tento výrazný pokrok však ve většině dnešních nejbohatších států stále žije frakce lidí v extrémní chudobě. Autoři výzkumu za hlavní faktor této skutečnosti označují příjmovou nerovnost, kterou se stále nedaří odstranit.
Světová banka si dala cíl do roku 2030 vymýtit extrémní chudobu. Nyní však upozorňuje, že pokud se zároveň nebude řešit příjmová nerovnost, tak je tento cíl nedosažitelný. "Poselství je jasné, dokážeme to jenom za předpokladu, že růst pomůže těm nejchudším. K tomu je zapotřebí, abychom se zaměřili na nerovnost," uvedl prezident Světové banky Jim Yong Kim.
Zdroj: Světová banka