Jak demise Sobotkovy vlády ovlivní českou ekonomiku?

Na aktuální diskuzi o demisi vlády nebo jejího předsedy kurz koruny v minulých dnech v podstatě nijak nereagoval. To ale neznamená, že případná demise nebude mít na českou ekonomiku nepříznivé dopady. Pokud například povede ke zhoustnutí atmosféry v Poslanecké sněmovně, může být důsledkem zpomalení procesu přijímání některých zákonů, pro českou ekonomiku docela významných.
Týká se to například novely zákona o elektronických komunikacích nebo zákona o sociálním bydlení. Tam proti zájmům voličů mohou stát silné zájmy z jiných směrů.
Mnohem výraznější dopad by ale mělo zpoždění u projednávání normy ekonomicky zcela klíčové – zákona o státním rozpočtu. Pokud by nebyl schválen do konce tohoto roku, hospodaření v příštím roce by se řídilo takzvaným rozpočtovým provizoriem. Jde o režim, v němž jsou mimo jiné utlumeny investice. Přitom konkrétně realizace investičních projektů financovaných z peněz EU je oblast, kde máme už teď dramatické zpoždění a žádné další průtahy si rozhodně dovolit nemůžeme.
Z hlediska trhu bankovních služeb a nepřímo i realitního trhu by velký vliv mělo zpoždění ve schválení novely zákona o České národní bance. Klíčovým prvkem této novely je totiž posílení pák ČNB na regulaci hypoték. Právě u tohoto zákona ve čtvrtek guvernér ČNB Jiří Rusnok v rámci tiskové konference po měnověpolitickém jednání zmínil, že pozoroval v Poslanecké sněmovně komplikace už před rozhodnutím premiéra navrhnout demisi vlády - komplikace dané podle jeho slov (na centrálního bankéře docela ostrých) populismem před blížícími se volbami.
Pokud by ČNB zesílené pravomoci nedostala, nabídka hypoték v ČR by v následujících čtvrtletích zřejmě byla relativně silnější a ceny nemovitostí by rostly rychleji.
Aktuality
