US MARKETOtevírá za: 5 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak rozumět současnému slovníku ECB?

Evropská centrální banka po svém červnovém měnověpolitickém zasedání oznámila, že konečně vnímá globální rizika jako vyvážená. Termín vyvážená rizika zní tak nějak mile a trhy na prohlášení ECB reagovaly pozitivně. Co přesně to ale znamená a co konkrétně přimělo ECB změnit její rétoriku, vysvětluje analytik Roman Sedmera z České spořitelny.

Rizika nikam nezmizela, pojem vyvážená rizika neznamená, že nic nehrozí. Jedná se o hodnocení rizik v tom smyslu, že rizika ve směru rychlejšího růstu jsou podobně pravděpodobná a v podobném rozsahu jako rizika ve směru růstu pomalejšího.

Jen žádnou paniku!

Jedním z rizik s mínusovým znaménkem byla náhlá změna (utažení) finančních podmínek. Vzpomeňme si například na květen 2013, kdy bývalý předseda Fedu Ben Bernanke oznámil, že centrální banka plánuje postupně ukončit režim kvantitativního uvolňování a že začátkem roku 2014 začne snižovat objemy odkupů aktiv. Jednou z okamžitých reakcí byl růst výnosů amerických vládních bondů na dlouhém konci výnosové křivky, což znamenalo, že dlouhodobé financování, například půjčka na několikaletý investiční projekt, poměrně rychle a skokově zdražilo.

Tento poněkud nešťastný vývoj byl pro centrální banky ponaučením, proč vést politiku jasné a zřetelné komunikace svých záměrů. Fed si tuto lekci vzal k srdci a dnes lze konstatovat, že je v této oblasti vzorem pro ostatní centrální banky. A právě fakt, že se měnové autority snaží dodržovat jasnou komunikační politiku, snížil riziko, že dojde k náhlé změně finančních podmínek.

Čína menším strašákem

Dále ECB v červnu konstatovala, že se některým významným rozvojovým zemím podařilo zlepšit makroekonomické ukazatele (například nižší a stabilnější inflace, snižování schodku běžného účtu platební bilance a podobně), což je činí odolnějšími vůči negativním šokům.

Budeme-li se konkrétně bavit o nejvýznamnějším zástupci rozvojových ekonomik, tedy o Číně, tak ta dokázala poměrně úspěšně zareagovat na rostoucí obavy zbytku světa z jejího ekonomického zpomalování či (ne)stability bankovního sektoru. Trhy ujistila, že možná sice bude hospodářsky růst o něco pomaleji než v minulosti, ale že slibovaná tempa růstu dodrží. Problém oslabujícího jüanu a odlivu kapitálu krátkodobě "vyřešila" dočasnou kontrolou kapitálových toků. Rovněž zavedla přísnější regulaci finančního sektoru, což by mělo napomoci jeho stabilitě.

Musíme ale mít na paměti, že navzdory čínskému reformnímu úsilí rizika nezmizela. Na poli geopolitických rizik nedošlo oproti loňsku k žádné výraznější změně. Problémy zůstávají, jen se posouvají ohniska konfliktů. Zatímco dříve byla aktuálnější uprchlická krize v Evropě, dnes je to například situace v Turecku, Jihočínském moři nebo KLDR. ECB v této souvislosti varuje, že z hlediska dlouhodobého trendu dochází spíše ke zhoršování.

Brexit: Zatím se nic neděje

V neposlední řadě je potřeba zmínit chystaný rozchod Spojeného království a Evropské unie. Katastrofické scénáře se sice nenaplnily, za což do značné míry může pozvolný průběh celého začínajícího procesu, tedy že se zatím de facto nic neděje, britská ekonomika ale i tak jeví známky zpomalování. Hospodářský růst ve zbytku Evropy se naopak ukazuje jako poměrně robustní a dochází k jeho zrychlování.

Celkově tak ECB usoudila, že došlo k jistému pokroku a že některá rizika zanikla, případně že došlo k jejich minimalizaci. Svět je lehce růžovější, než byl, mnoho rizik ale zůstává.

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici ČSCentrální bankyECBEkonomické a politické hrozbyEurozónaEvropská ekonomikaEvropská unieGeopolitikaRizikaRoman Sedmera
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa