US MARKETOtevírá za: 11 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Barry Ritholtz: 10 investičních předpovědí na rok 2012, na které se můžete s klidným srdcem vykašlat

Začal nový rok, a tak se jako obvykle analytici a stratégové předhánějí v tom, kdo dříve investorům poskytne predikce, které akcie předčí trh a naopak, finanční společnosti publikují rozsáhlé "výhledy" ekonomiky a investiční guruové se nechávají slyšet, jaké investice vám letos zaručeně vydělají balík. Také vám už z toho všeho jde hlava kolem? Barry Ritholtz má pro investory jednoduchý recept: naučte se všechny tyto reporty, doporučení a investiční žebříčky ignorovat, o nic nepřijdete. Pokud se totiž podíváte na historickou úspěšnost podobných předpovědí, zjistíte, že se blíží nule.

1. Akcie letos "trumfnou" dluhopisy

To samé jsme mohli slyšet v roce 2010, kdy se tato domněnka ukázala jako zcela mylná. Akcie za rok 2011 zůstaly na nule (S&P 500), dluhopisy vynášely kolem 13 %. Koneckonců dluhopisy překonaly akcie nejen v minulém roce, ale i v posledních deseti nebo třiceti letech jako celku.

5 investičních témat roku 2012. Proč nikdo nechápe dluhopisy?

2. Nemovitostní trh našel dno

Tato "předpověď" je permanentně chybná již od poloviny roku 2006, kdy byla nemovitostní bublina na vrcholu. Jak ukazuje nemovitostní index S&P/Case-Shiller, spadly v USA ceny bydlení loni o další 3 až 4 procenta.

Důvodů, proč se trh ještě nemohl odrazit ode dna, je mnoho. Ceny jsou stále ještě příliš vysoké, realitní kanceláře hlásí mnoho neprodaných bytů a zpomaluje výstavba nových domů.

3. Jak dopadnou prezidentské volby v USA?

V politice je šest měsíců celá věčnost. Jen se podívejte, jak se za šest měsíců změnily preference jednotlivých republikánských kandidátů. Odhadovat deset měsíců předem, jak dopadne samotná volba, je proto naprostý nesmysl.

Akcie mají kam růst. Prezidentské volby v USA mohou pomoci

4. TOP 10 akcií pro tento rok

Podívejte se na všechny ty seznamy "vyvolených" akcií a na to, jak dopadly. Nejenže většinou nepředvedly nadprůměrné výnosy, někdy to byl i pořádný průšvih. Pro nákup akcie se rozhodujte podle relevantnějších kritérií, ne na základě horkých tipů!

Co máte pořád s těmi 10 akciemi pro rok 2012?!

5. Ekonomika je na tom lépe, než ukazují data

Tento přemrštěný optimismus vidíme každý rok. Ekonomická data přitom mají tendenci hospodářský růst, zaměstnanost a tržby obvykle nadhodnocovat, zatímco podhodnocují inflaci.

Ukazatele bývají horší než reálná ekonomika jen v jednom případě: když ekonomický cyklus najde dno a láme se dlouhodobý trend. K této situaci došlo v březnu 2009, tedy před necelými třemi lety. Dnes nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o stejný scénář.

6. Čeká nás konec světa!

Ani přehnaný pesimismus není na místě. Konec světa zřejmě někdy nastane, a pokud to budete hlásat každý rok, máte jistotu, že se jednou trefíte. Ale nežilo by se nám lépe, kdybychom konečně přestali malovat čerta na zeď?

Rok 2012: Žádný konec světa, stejně jako v roce 2000!

7. Bankovní sektor se zotaví

Žebříčku nesmyslných předpovědí kralovaly loni nadpisy typu "Kupujte bankovní akcie!" nebo ještě vtipnější varianta "Kupujte akcie Bank of America!".

Finanční sektor byl velkým poraženým roku 2011. V období, kdy ostatní akcie skončily prakticky tam, kde byly na začátku roku, přišel finanční sektor o 20 %. Akcie Bank of America jsou dokonce ještě větším lůzrem - ztráta 60 %!

Poražení roku 2011 na Wall Street

V každém roce se bohužel najde hrstka portfoliomanažerů sázejících na určitý sektor, který "se už konečně musí odrazit ode dna", i když pro to nejsou žádné fundamentální důvody.

8. Hyperinflace

Během uplynulé dekády jsme o inflaci vůbec neslyšeli, a přitom cena ropy vyskočila z 20 na 147 USD, vyletěly ceny potravin nebo náklady na vzdělání a zdravotní péči. Tempo růstu cen místy dosáhlo i dvojciferných hodnot.

Nyní, v pokrizovém období, ekonomiku sužuje spíše deflace. Klesají ceny aktiv, roste nezaměstnanost a oslabuje poptávka po zboží a službách. Intervence některých centrálních bank nejsou důvodem k tomu, aby spustily hyperinflaci podobnou období Výmarské republiky.

9. Kupujte zlato!

Zlato má za sebou "divoký" rok. Zatímco od začátku roku do poloviny srpna přineslo více než 33% výnosy, poslední čtvrtletí byla ve znamení korekce a rozčarování investorů. Za celý rok zlato zkorigovalo výnosy na (pouhých) 10 %. V roce 2011 ho tak předstihl trh dluhopisů.

10. Investujte na rozvíjejících se trzích!

Tato předpověď loni rovněž vévodila novinovým titulkům. Jenomže byla, stejně jako většina ostatních, chybná. Čínský a hongkongský index přišly o zhruba 20 % hodnoty, indický a brazilský ztratily zhruba třetinu.

Trhy jsou dnes příliš provázané na to, aby mohl jeden region nadprůměrně prosperovat v době, kdy se jeho hlavní obchodní partneři potýkají s recesí.

Zdroj: Washington Post

Ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika