Americké akcie v úterý opět přepsaly historii, Apple představil nové telefony

Americké akciové indexy v úterý zpevnily na nová historická maxima. Dařilo se zejména finančním titulům. Pozornost byla zaměřena i na prezentaci produktů společnosti Apple, která představila nové iPhony a vylepšené hodinky Apple Watch. Na devizových trzích se stabilizoval americký dolar.
Index Dow posílil o 0,28 % na rekordních 22 118,86 bodu, S&P 500 posunul závěrečný rekord o 0,34 % na 2 496,48 bodu a Nasdaq Composite posunul historické maximum na 6 454,28 bodu (+0,34 %). Posilovaly akcie ve všech hlavních sektorech s výjimkou veřejných služeb, nejvíce se dařilo odvětvím financí, průmyslu nebo základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 1,40 % na 10,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 3,5 bazického bodu na 2,166 %. Bitcoin a ethereum v úterý odepsaly přes procento.
Investory uklidnilo, že hurikán Irma zeslábl na tropickou bouři, příznivý vliv mělo i částečné zmírnění napětí kolem Severní Koreje.
Dařilo se akciím velkých amerických bank. Goldman Sachs (+2,21 %) představila růstový plán, který by jí mohl pomoci zvýšit příjmy až o pět miliard dolarů ročně.
Akcie Applu (-0,42 %) přidávaly více než procento v reakci na zahájení mediální prezentace, na které firma představila nový iPhone a vylepšený přístroj Apple Watch. Po zhoupnutí v posledních dvou hodinách obchodní seance ovšem titul mírně ztratil.
Na devizových trzích byl zájem především o britskou libru, která výrazně zpevnila v reakci na růst inflace v Británii. Vůči dolaru vystoupila na roční maximum a proti euru byla nejvýše za šest týdnů.
Dolarový index měl okolo 20.00 SELČ k dobru bezmála 0,1 % na 91,92 bodu. Americký dolar se stabilizoval. Trh čeká na data o srpnovém vývoji inflace, která budou zveřejněna ve čtvrtek. Americkou měnu v úterý podpořilo zmírnění spekulací na pokles jeho kurzu, nicméně jeho vyhlídky ovlivňuje skepse ohledně dalšího zvýšení úrokových sazeb v USA.
Ceny ropy pokračovaly v poklesu, za kterým stály obavy z negativních dopadů na poptávku po hurikánu Irma. Později se ale stabilizovaly a začaly růst, k čemuž přispěla zpráva o snížení těžby suroviny v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel v pravidelné měsíční zprávě zároveň zvýšil odhad poptávky po své ropě na příští rok.
OPEC v úterý oznámil, že těžba ropy v členských zemích v srpnu klesla proti červenci o 79 000 barelů na 32,76 milionu barelů denně. Kartel zároveň zvýšil odhad poptávky po své ropě na příští rok na 32,83 milionu barelů denně.
Producenti ropy podle dohody členských a nečlenských zemí OPEC od začátku roku omezují těžbu a do března příštího roku by měli denně těžit méně o 1,8 milionu barelů. Z toho 1,2 milionu připadá na kartel, zbytek na země mimo něj. Ministři ropného průmyslu jednají o případném prodloužení dohody o další tři měsíce. OPEC doufá, že snížení nabídky povede k růstu cen ropy.
Hlavní úterní události na amerických trzích
Rada bezpečnosti OSN v noci na úterý SELČ jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a dosud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září. Sankce mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, a omezují dovoz ropy. KLDR rezoluci odmítla a varovala navrhovatele dokumentu, Spojené státy, že brzy pocítí "největší bolest", jakou kdy poznaly.
Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterý varoval, že Čínu postihnou další ekonomické sankce v případě nerespektování sankcí uvalených Radou bezpečnosti OSN na Severní Koreu. USA by podle Mnuchina odstřihly Čínu od amerického finančního sektoru, napsala agentura Reuters. Nové sankce vůči KLDR, které se týkají například severokorejského exportu textilu a dovozu ropy, Rada bezpečnosti schválila v noci na úterý.
- Nový displej, schopnost rozeznávat obličeje a vodovzdornost. Tyto a další inovace nabízí nový iPhone X, který v úterý představila americká společnost Apple. Technologický gigant ukázal i novou verzi hodinek Apple Watch a vylepšenou verzi televize Apple TV.
- Chemický koncern DowDuPont, který vznikl počátkem září fúzí společností Dow Chemical a DuPont, částečně zrevidoval své plány rozdělit se do tří samostatných firem. Akceptoval totiž obavy akcionářů z velikosti a zaměření navrhovaných subjektů. Firma v úterý ale uvedla, že plán nadále předpokládá, že koncern se do tří samostatných firem rozdělí. Provede to ale jinak.
- Obchodní politika Spojených států po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce stále více sází na protekcionistická opatření, jejichž cílem má být podpora domácí ekonomiky a zajištění pracovních míst. Ve skutečnosti jsou však takováto opatření škodlivá pro světovou ekonomiku a především pro samotné americké hospodářství, tvrdí studie německé Bertelsmannovy nadace.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterý znovu zopakoval, že je daňová reforma pro amerického prezidenta Donalda Trumpa prioritou číslo jedna. Přestože ještě nebyly zveřejněny detaily dlouho slibované reformy, Mnuchin potvrdil dřívější informaci, že její prosazení by se mělo stihnout ještě letos.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 6,17 milionu (odhad: 5,96 milionu, červen: 6,116 milionu).
- USA: NFIB index optimismu malých firem v srpnu stoupl na 105,3 bodu ze 105,2 bodu v červenci (odhad: 105 bodů).
- Société Générale zvýšila doporučení na akcie Citigroup (v úterý +1,60 %) na "hold" ze "sell".
- Společnost Nordstrom (v úterním after-marketu +9 %) podniká kroky k tomu, aby se stala privátní firmou. Rodina Nordstromů se blíží partnerství s private equity společností Leonard Green, která má pomoci uskutečnit nabídku na odkup akcií, díky kterému by se firma stala soukromou.
Zdroj: CNBC, ČTK