Americké akciové indexy ve čtvrtek po slabším úvodu nabraly severní směr, rekord ale navýšil pouze Dow

Hlavní akciové indexy v USA byly ve čtvrtek podporovány akciemi z energetického sektoru, které reagovaly na zvýšení cen ropy, opačný dopad měly tituly ze spotřebitelského sektoru. K růstu indexu Dow na nový rekord přispěly zejména akcie společnosti Boeing.
Index Dow v závěru čtvrteční obchodní seance přidával 0,22 % na 22 207,07 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 495,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepisoval 0,48 % na 6 429,08 bodu. Dařilo se například akciím ze sektoru energetiky nebo zdravotní péče, ztrácely technologie a velké finanční společnosti. Index volatility VIX klesl o 0,57 % na 10,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,188 %. Bitcoin ztratil okolo 12 % a ethereum bezmála 15 % v reakci na zprávu, že ke konci září ukončí činnost jedna z velkých čínských burz s kryptoměnami.
"Rozdíl ve vývoji indexů byl zapříčiněn slabším výkonem retailových obchodníků. Tento sektor nemá v indexu Dow tak vysoký podíl jako například v S&P 500, a proto se indexy vyvíjely rozdílně. Nejsilnější akcií indexu S&P 500 byla Chesapeake Energy. Společnost se zabývá výzkumem a produkcí ropy a zemního plynu z břidlic. Společnost čerpala v posledních dnech z rostoucí ceny ropy. I přes pozitivní vývoj akcií v posledních dnech jsou ale akcie této firmy od začátku roku v červených číslech," uvedl analytik Šimon Janů z České spořitelny.
Akcie zahájily obchodování oslabením po zprávě, že spotřebitelské ceny v USA v srpnu stouply více, než se očekávalo. Vzrostla tak pravděpodobnost, že centrální banka letos již potřetí zvýší úrokové sazby. Spotřebitelské ceny v USA v srpnu vykázaly nejrychlejší růst za posledních sedm měsíců. Zvýšily se meziměsíčně o 0,4 % po růstu o 0,1 % v červenci. Zpráva přinesla poslední zásadní informace z americké ekonomiky před dvoudenním jednáním měnového výboru centrální banky, které začíná 19. září.
Největší růst vykázal index energetického sektoru díky růstu cen ropy. Cena americké lehké ropy WTI se poprvé od 10. srpna přehoupla přes 50 dolarů za barel. Opačným směrem táhly trh akcie maloobchodních firem. Ztrácely například Amazon (-0,74 %) nebo Walt Disney (-0,93 %).
O zvýšení Dow se podstatně zasloužily akcie firmy Boeing růstem o 1,36 % poté, co jim Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu. Akcie automobilky Tesla (+3,12 %) posílily poté, co šéf firmy Elon Musk na Twitteru oznámil datum představení nového typu vozu.
O téměř devět procent se na nejnižší úroveň od února 2015 během dne propadly akcie americké úvěrové kanceláře Equifax (-2,35 %) poté, co Federální komise pro obchod (FTC) oznámila, že začala vyšetřovat hackerský útok a s ním spojený únik informací o 143 milionech lidí. Equifax je jedna ze tří úvěrových kanceláří v USA, která funguje podobně jako registr dlužníků.
Americký dolar na zprávu o růstu inflace reagoval nevýrazně, trh čeká na příští týden, kdy se sejde měnový výbor americké centrální banky. Roční maximum vůči americké měně atakovala libra, kterou podpořilo jednání britské centrální banky.
Ceny ropy na světovém trhu prudce stoupaly, a to stále pod vlivem předpovědi Mezinárodní agentury pro energii (IEA), že globální poptávka silně roste a dopad dohody producentských zemí o redukci těžby je již na trhu cítit. Americká lehká ropa WTI poprvé za měsíc překročila hranici 50 dolarů za barel. Ropa Brent za poslední tři měsíce zpevnila o více než deset dolarů na barel a blíží se úrovni, na níž byla na počátku roku.
IEA ve středu zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě na 1,6 milionu barelů denně z předchozího odhadu 1,5 milionu. Uvedla, že přebytek ropy na globálním trhu se snižuje jak díky vysoké poptávce z Evropy a USA, tak kvůli poklesu těžby ve členských i nečlenských producentů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Díky jejich dohodě o omezování produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně do března 2018 by ceny ropy měly zůstat v rozpětí mezi 50 a 60 dolary za barel, uvedl šéf BP Bob Dudley v rozhovoru s agenturou Reuters.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Zkrachovalý ostrov Portoriko, který je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou, by se mohl stát novým daňovým rájem, ačkoli jej loni opustilo zhruba 65 000 obyvatel. Skupina soukromých bankéřů se totiž pohybuje opačným směrem. Stále častěji se zde otevírají takzvané offshorové banky, což jsou banky, jejichž většinu účtů tvoří účty lidí, kteří nemají v místě své bydliště.
- Cena bitcoinu se propadla za jediný den o 11 % na 3 314 dolarů. Hlavním důvodem byla čtvrteční zpráva, že hlavní čínská bitcoinová burza BTCChina zastaví k 30. září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Důvod nesdělila. Od čtvrtka také zastavuje registraci nových uživatelů, oznámila na svém blogu. Cena bitcoinu v reakci zrychlila propad, který zahájila v předchozích dnech.
- Vládní úřady ve Spojených státech mají ze svých počítačů odstranit produkty ruské antivirové společnosti Kaspersky Lab. Nařídila to ve středu administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ta se obává, že firma by mohla být nástrojem špionáže ze strany Kremlu. Zástupci Kaspersky v minulosti taková podezření vždy odmítali.
- Americké úřady práce zaevidovaly v týdnu do 9. září 284 tisíc čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 298 tisících z předcházejícího týdne očekával trh rovných 300 tisíc nových žádostí.
- Americké spotřebitelské ceny byly v srpnu o 1,9 % vyšší než před rokem. Po červencových +1,7 % očekával trh mírnější zrychlení na 1,8 %. Meziměsíční inflace čítala 0,4 % (červenec: +0,1 %, odhad: +0,3 %). Dolar na zprávu o růstu inflace reagoval nevýrazně, trh čeká na příští týden, kdy se sejde měnový výbor Fedu.
- Výsledky Oracle v 1FQ2018: Očištěný zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 9,2 miliardy USD (odhad: 9,02 miliardy USD). Akcie Oracle ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
Zdroj: CNBC, ČTK