US MARKETZavírá za: 4 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Německé volby: Trhy zůstanou v klidu, oba hlavní stranické bloky představují stabilitu

Německé parlamentní volby, které se konají v neděli 24. září 2017, pravděpodobně proběhnou bez velkých politických zemětřesení a neovlivní příliš trhy. Vláda nemůže být vytvořena bez jedné ze stávajících dvou velkých stran, což je pro trhy pozitivní signál znamenající kontinuitu a stabilitu.

Panuje všeobecné očekávání, že kancléřka Angela Merkelová se svou CDU/CSU v neděli počtvrté vyhraje volby. "Málokdo si umí představit, že by čtvrtému zvolení Angely Merkelové do kancléřské pozice mohlo něco zabránit," potvrzuje Vít Macháček, analytik z České spořitelny.

Podle Anny Stupnytské, ekonomky z Fidelity International, ale uskupení Merkelové pravděpodobně nezíská tolik křesel v Bundestagu, aby mělo většinu. "Neočekávám výrazný vliv německých voleb na trhy, i když zdlouhavá koaliční vyjednávání by mohla mít negativní dopad. Vzniklá koalice může rozhoupat náladu na trhu, ale koalice CDU s SPD by byla pro budoucnost Evropy tím nejpozitivnějším výsledkem," míní ekonomka.

Současné kancléřce nehrají do karet u sestavování vlády jen preference, ale i programové priority. Na "evropských" tématech je schopná se dohodnout prakticky s kýmkoli kromě Alternativy pro Německo a Die Linke. "Jejich šance reálně ovlivňovat německou, potažmo evropskou politiku zůstávají nízké, i kdyby se jim podařilo získat více hlasů. Merkelová tak nejspíše bude mít možnost sestavit vládu, je ale otázkou s kým. Nejpřirozenějšími koaličními partnery jsou SPD a Zelení, se kterými se na evropských tématech víceméně shodnou, a společně s Francií by tak mohli začít realizovat Macronův plán silnější evropské integrace, včetně společného rozpočtu a zavedení funkce ministra financí eurozóny," shrnuje Macháček.

Pokud by ale tyto tři strany nezvládly získat většinu v Bundestagu, což je stále docela dobře možné, musely by se o podporu ucházet také u FDP, kde je prostor pro dohodu menší. FDP je mimo jiné ostře proti existenci Evropského stabilizačního mechanismu, její nadšení pro evropskou integraci tak není valné.

"Zajímavější než samotné hlasování bude opravdu až sestavování koalice," souhlasí ekonom z Komerční banky David Kocourek. "Jako nejpravděpodobnější se jeví dvě - vítězná CDU/CSU se sociálními demokraty (SPD) a CDU/CSU s liberálními demokraty (FDP) a Zelenými. První možnost bude záviset na výsledku SPD, druhá bude náročná na vyvážení rozdílných priorit obou menších stran."

"V případě, že bude možný vznik obou koalic, volba partnerů bude záviset i na ambicích Angely Merkelové v rámci jejího možná posledního mandátu. Domácí reformy by se lépe prováděly s FDP a Zelenými. Hlavním úkolem v této oblasti je přeorientování ekonomiky ze zahraničního obchodu na růst založený na domácích zdrojích. Základními pilíři by tedy měly být posílení investic především do infrastruktury a energetiky, podpoření rychlejšího růstu mezd, snížení míry úspor a také uvolnění sektoru služeb," pokračuje Kocourek. "Naopak shoda v evropské agendě panuje spíše s SPD. Příští německou vládu totiž čekají jednání o fiskální unii, společném rozpočtu eurozóny a ministru financí, bankovní regulaci a transformaci současného Evropského stabilizačního mechanismu na Evropský měnový fond."

SPECIÁL KB PŘED NĚMECKÝMI VOLBAMI

Podle Christiana von Engelbrechtena, manažera Fidelity Germany Fund, hrají volby v Německu na trzích v současnosti spíše vedlejší roli. Nemůže být sestavena vláda bez jedné ze stávajících dvou velkých stran, přičemž oba bloky představují kontinuitu a stabilitu v Evropě. "Ekonomika země je solidní. Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a bez ohledu na výsledek voleb a to, jak bude vypadat příští vláda, jsem přesvědčen, že německé firmy jsou založené na síle inovací a dynamice. Historie ukazuje, že byly vždy schopné se přizpůsobit regulaci a politickému prostředí," říká manažer.

Jako příklad uvádí změnu německé politiky v oblasti klimatu, která byla spojena s přeskupením vládních pozic. "Navzdory množství nepříznivých podmínek a tvrdým jednáním mezi firmami a vládou se všem stranám podařilo nalézt rozumné řešení. To, že se všeobecně ví o německé schopnosti dosáhnout konsenzu, je pro trhy uklidňující. Konsenzus je jednou ze silných stránek německé ekonomiky," zdůrazňuje Christian von Engelbrechten. "Věříme, že německé společnosti budou nadále hrát klíčovou roli v globální ekonomice."

Politické události mají podle něj v podstatě pouze krátkodobé dopady na trhy. Dlouhodoběji působí spíše ekonomické faktory jako růst, recese nebo dramatické události typu finanční krize. Za strategické pro budoucí vládu považuje von Engelbrechten podchycení tématu digitalizace, v rámci které bude podle něj potřeba velkých investic a souladu v postupech firemního a státního sektoru.

Zdroj: Fidelity International, Česká spořitelna, Komerční banka

Analytici ČSEvropská ekonomikaEvropské akcieNěmeckoPolitikaVít Macháček
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa