US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve středu posílily, trh přivítal Trumpův návrh daňové reformy

Americké akciové indexy ve středu posílily a vrátily se do blízkosti historických maxim, index akcií menších firem Russell 2000 dokonce během dne překonal svůj rekord. Investoři přivítali návrh daňové reformy a sledovali růst výnosů amerických státních dluhopisů.

Akcie v Americe ve středu posílily v očekávání, že centrální banka USA v prosinci zvýší úrokové sazby, i v naději, že se daňová reforma navrhovaná prezidentem Donaldem Trumpem posune do další fáze. Trh podpořil především růst titulů z finančního sektoru.

Index Dow v závěru obchodování stoupl o 0,25 % na 22 340,71 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,41 % na 2507,04 bodu (intradenní historický rekord vylepšil na 2 511,75 bodu) a Nasdaq Composite posílil o 1,15 % na 6 453,26 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,95 % na 9,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmíla sedm bazických bodů na 2,3014 %. Bitcoin přidal přes 7 % a jeho cena se vrátila nad 4 000 USD, ethereum posílilo o více než 5 % a obchoduje se nad 300 USD.

Optimismus podpořily lepší než očekávané údaje o vývoji amerických zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Tyto údaje spolu s úterním komentářem šéfky centrální banky USA Janet Yellenové, že je potřeba pokračovat v pozvolném zvyšování úroků nehledě na nejistotu pramenící z přetrvávající vysoké inflace, se promítly do růstu výnosů amerických pokladničních poukázek a také akcií z finančního sektoru. Ty přidaly procento a půl. Akcie Bank of America stouply o 2,42 % a Goldman Sachs o 2,10 %. Co se týče úrokových sazeb, na 78 % obchodníků předpokládá, že Fed je v prosinci zvýší.

Prezident Donald Trump navrhl největší daňovou úpravu za třicet let, ale nabídl jen málo informací o tom, jak v rozpočtu škrty kompenzovat. Jak poznamenal Art Hogan ze společnosti Wunderlich Securities, "je to lepší než jednostránkový dokument, který máme, ale zjevně to není celkový daňový plán".

Nejlepší den od začátku března dnes zažily menší firmy, index Russell 2000 zpevnil o 1,92 %. Tyto firmy totiž zřejmě budou nejvíce těžit z navrhovaného snížení korporátní daně.

Díky optimismu ohledně fiskálních reforem ve Spojených státech ve středu dolar vůči předním měnám zpevnil. Index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil na nejvyšší úroveň za měsíc, část zisků ale ztratil a krátce po 22.00 SELČ přidával 0,49 % na 93,42 bodu. Euro kvůli nejistotě z dalšího politického vývoje v Německu pokračuje v poklesu. Vůči dolaru ztratilo 0,36 % na 1,1750 USD.

Cena ropy Brent již druhý den za sebou klesala z nejvyšší hodnoty od roku 2015, kam vystoupila v pondělí kvůli hrozbě Turecka, že zavře ropovod z iráckého Kurdistánu. Cena americké ropy naopak zamířila vzhůru díky zprávě o neočekávaném poklesu zásob ropy v USA.

Americký úřad pro energetické informace EIA uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 1,8 milionu barelů. Analytici naopak očekávali růst zásob o 3,4 milionu barelů. K poklesu zásob přispělo obnovení činnosti rafinérií po řádění hurikánu Harvey minulý měsíc.

Analytici se domnívají, že dalšímu zdražení ropy brání posilování dolaru. Růst dolaru obvykle způsobuje pokles cen ropy, protože zdražuje ropu pro neamerické investory, a jejich zájem o ni tak klesá.

Cena ropy Brent navzdory dnešnímu poklesu ve třetím čtvrtletí již stoupla o 22 %. To je nejvyšší růst pro třetí čtvrtletí od roku 2004, napsala agentura Reuters.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Největší daňovou reformu za třicet let ve středu navrhl americký prezident Donald Trump. Plán, který by snížil zdanění podniků, ale čeká v Kongresu velká bitva s demokraty a jednotná není ani Trumpova vlastní strana, napsala agentura Reuters. Trumpův plán je přitom skoupý na podrobnosti o tom, jak nahradit výpadek příjmů, aniž by zásadně nestoupl rozpočtový deficit.
  • Americké ministerstvo obchodu se rozhodlo uvalit clo téměř 220 % na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Reagovalo tak na stížnost amerického konkurenta Boeing, podle něhož Kanada a Británie výrobu těchto letadel dotují. Britská premiérka Theresa Mayová označila rozhodnutí USA za hořké zklamání. S postupem Washingtonu nesouhlasí ani Kanada. Rozhodnutí ministerstva ještě musí potvrdit americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. září po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 0,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu vzrostly o 1,7 % po červencovém poklesu o 6,8 %, očekával se růst o 1 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky podle očekávání zvýšily o 0,2 % po červencovém zvýšení o 0,8 %.
  • USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu meziměsíčně klesly o 2,6 % (odhad: -0,5 %, červenec: -0,8 %) a meziročně se snížily o 3,1 % (červenec: -0,5 %).
  • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 1,846 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby stoupnou o 2,296 milionu barelů po růstu o 4,591 milionu barelů v předchozím týdnu.

  • Susquehanna Financial snížila cílovou cenu akcií Nike (ve středu -1,92 %) na 47 z 54 USD.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie