BIS: Období nízké inflace končí, připravte se na změnu kurzu

Kdyby dnes někdo vyslovil názor, že spouštěčem příští krize bude spíše inflace než deflace, těžko by se vyhnul poznámce o tom, že se pravděpodobně zbláznil. Jedna z posledních zpráv Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) ovšem naznačuje, že takový scénář je ve hře.
Analýza nazvaná Demographics will reverse three multi-decade global trends tvrdí, že budeme brzy svědky zásadních změn na světovém trhu práce. "Demografický vývoj a vstup Číny a východoevropských zemí do Světové obchodní organizace (WTO) na trhu práce mezi lety 1980 a 2000 způsobily obrovský šok. Firmy přesouvaly výrobu na východ, reálné mzdy stagnovaly a úrokové sazby klesaly," připomíná se v dokumentu.
Nyní se ale podle Charlese Goodharta a Manoje Pradhana, kteří jsou pod textem z dílny BIS podepsaní, začíná situace obracet. Jako hlavní důvody zmiňují Goodhart a Pradhan opětovný růst úrokových sazeb, očekávané zrychlování růstu mezd a stárnutí světové populace, jež bude mít dopad mimo jiné i na úroveň světových úspor spotřebitelů a zájem o investování.
Právě tyto faktory budou podle Goodharta a Pradhana silně přispívat ke snižování příjmové nerovnosti a všeobecnému srovnávání rozdílů ve světové ekonomice, v důsledku čehož svět relativně brzy opět pochopí i význam slova inflace.
Ekonomické důsledky očekávaného demografického vývoje, zdroj: BIS
Zdroj: Bank for International Settlements